Aneta Norek-Skrycka: Konkurs im. Z. Seiferta w tym roku cały w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:59
- Zdecydowaliśmy się, aby mimo wszystko zorganizować konkurs, ponieważ odbywa się on w edycji dwuletniej i nie chcieliśmy, żeby ta przerwa była zbyt długa. A po drugie był już taki pozytywny ferment wśród muzyków i nie chcieliśmy, żeby byli rozczarowani. Ostatecznie postanowiliśmy więc, że konkurs odbędzie się w całości w sieci - mówiła założycielka i prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.
Warszawa 29.10.1970. XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree 70, Zbigniew Seifert (L) początkowo grał również na saksofonie altowym.
Warszawa 29.10.1970. XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree 70, Zbigniew Seifert (L) początkowo grał również na saksofonie altowym.Foto: PAP/Zbigniew Wdowiński

Posłuchaj
11:24 Poranek Dwójki 22.06.2020 norek.mp3 Aneta Norek-Skrycka o IV Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta (Poranek Dwójki)

Michał Urbaniak 1200.JPG
Michał Urbaniak: od 60 lat jestem na trasie

IV Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w dniach 8-10 lipca, po raz pierwszy jednak nie w podkrakowskich Lusławicach, tylko online. Powodem jest panująca pandemia.

- 8 lipca o godz. 20 mamy studio konkursowe, gdzie będziemy zapraszać gości i rozmawiać o Zbigniewie Seifercie, o samym konkursie, jak również o sytuacji muzyków w czasie pandemii. Gdy zaczną się przesłuchania będziemy łączyć się z muzykami z poszczególnych krajów (w konkursie weźmie udział 14 uczestników z 11 krajów - przyp. red.). Będą mieli do dyspozycji 20 minut. Daliśmy im dużą swobodę, bo mimo, że jest to konkurs dla solistów, to będą oni mogli wykonywać muzykę także ze swoim zespołem. Oczywiście jeśli tylko będą mieli taką możliwość mimo lockdownu- tłumaczyła Aneta Norek-Skrycka.

Zbigniew Seifert był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, jego gra na skrzypcach wywoływała najwyższy podziw wśród europejskiej publiczności. Fascynował indywidualnym stylem i wirtuozerią. Spośród wszystkich polskich jazzmanów miał największe szanse, aby odnieść wielki sukces w Stanach - tak twierdził Tomasz Stańko. Niestety, przedwczesna śmierć uniemożliwiła mu pełne rozwinięcie muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Aneta Norek-Skrycka (skrzypaczka, założycielka i prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta)

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Mateusz Smoczyński: nie znam lepszej biografii niż "Ja, Urbanator"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 08:00
- Główną przyczyną, dlaczego ta książka jest aż tak interesująca, jest oczywiście bujne życie Michała Urbaniaka. Jednak gdyby nie sposób, w jaki Andrzej Makowiecki to opowiedział, cała historia na pewno byłaby mniej barwna i wciągająca - mówił w Dwójce skrzypek znany m.in. z zespołu Atom String Quartet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypce. Muzyczny świat Mateusza Smoczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:04
Gościem audycji był jeden z założycieli zespołu Atom String Quartet, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, mający na swoim koncie 4 solowe płyty.
rozwiń zwiń