REKLAMA

"Sukienka": opowieść o emocjach, które drzemią w każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 12:00
- Chciałem opowiedzieć pewną uniwersalną historię, która może być zrozumiana na całym świecie. O potrzebie miłości, czułości, o odrzuceniu. To jest ważne, żeby w dzisiejszych czasach opowiadać takie historie, bo w XXI wieku jedną z najważniejszych chorób jest samotność - mówił w "Poranku Dwójki" Tadeusz Łysiak, reżyser nagrodzonego na Rhode Island Film Festival filmu "Sukienka". 
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
15:33 [ PR2]PR2 (mp3) 17 sierpień 2020 09_33_30.mp3 Tadeusz Łysiak i Anna Dzieduszycka o filmie "Sukienka" (Poranek Dwójki)

W audycji opowiadaliśmy o festiwalu filmów krótkometrażowych w Stanach Zjednoczonych. Podczas tegorocznej odsłony nagrodę dla Najlepszej Aktorki na Rhode Island Film Festival otrzymała Anna Dzieduszycka – odtwórczyni głównej roli w filmie "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Aktorka i reżyser byli gośćmi poniedziałkowego "Poranka Dwójki".

Rhode Island International Film Festival to jeden z najważniejszych festiwali krótkich metraży w Stanach Zjednoczonych. Organizowany jest od 1997 roku przez artystyczną organizację non-profit i każdego roku gromadzi filmowców z całego świata, którzy wspólnie celebrują najlepsze niezależne kino. Festiwal kwalifikuje do Oscarów, nagród BAFTA oraz do nagród Kanadyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej.

Zobacz zwiastun

Źródło: https://szkolafilmowa.pl/aktualnosci/1959/sukienka-na-odense-international-film-festival

"Sukienka" wprowadza widza w wewnętrzną przestrzeń Julii, osoby poniekąd skazanej na poruszanie się po społecznym marginesie. - Nasza bohaterka jest osobą niskopienną, jest w jakimś sensie odmienna od reszty społeczeństwa i jest jakoś napiętnowana i odrzucona przez to - opowiadał Tadeusz Łysiak. - Przez to, że jestem charakterystyczna łatwiej mi było pokazać odrzucenie, moją walkę z codziennym życiem i światem - dodała odtwórczyni głównej roli Anna Dzieduszycka. - Bardzo dużo było prawdziwych emocji - przyznała.

Akcja filmu rozgrywa się w przydrożnym motelu dla kierowców, którzy przyjeżdżają i odjeżdżają. Ten świat jest w ciągłym ruchu. - Bardzo chciałem, żeby ta opowieść była zawieszona w rzeczywistości, gdzieś pomiędzy - zaznaczył reżyser. - Żyjemy w świecie, który wielu ludzi skazuje na ostracyzm. Powinniśmy na siebie patrzeć jak na ludzi, przebić się przez tę skorupę - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Dzieduszycka (aktorka), Tadeusz Łysiak (reżyser)

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

"Kierunek: Noc". Serial o końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:28
- Nasz serial opowiada o tym, co jest w trakcie apokalipsy, czyli o pierwszych chwilach, kiedy już wiemy, że jest jakieś wydarzenie, ale nie wiadomo, na czym polega. Jedynie, że to zabija i musimy uciekać. Pytanie, czy uciekając, uda nam się zrozumieć, co się dzieje - opowiadał Ksawery Szlenkier o serialu "Kierunek: Noc", który można oglądać w internecie od 1 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się biorą najgorsze filmy świata?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 09:20
Oglądanie złych filmów we wspólnocie to rytuał, który dobrze znamy m.in. za sprawą kultowych już pokazów "Rocky Horror Picture Show". - Ten proces ma długą tradycję, a pierwszymi widzami, którzy docenili złe kino, byli surrealiści, którzy w latach dwudziestych ubiegłego wieku oglądali je namiętnie  - opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk. 
rozwiń zwiń