Dominik Wania i utwory niepowtarzalne [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:30
- Oczywiście grając utwory z nowego albumu nie będę w stanie tego powtórzyć, ale będzie to nawiązanie, dwa całkowicie improwizowane utwory - zapowiadał pianista i muzyk sesyjny, Dominik Wania, który współpracował z takimi artystami jak Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski czy Marcus Miller, a w sobotę (19.09) był gospodarzem "Domówki z Dwójką".

Posłuchaj
12:46 [ PR2]PR2 (mp3) 15 wrzesień 2020 09_33_21.mp3 Dominik Wania o nowej płycie "Lonely Shadows" i programie "Domówki" (Poranek Dwójki)

 

Muzyk, kompozytor, pedagog – w tych wszystkich rolach Dominik Wania czuje się znakomicie. A jak młody pianista jazzowy zaprezentował się w trakcie kameralnego koncertu dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia i internautów?

Utwory, które znalazły się na najnowszej płycie - "Lonely Shadows" - powstały całkowicie metodą improwizacji i są wiernym zapisem procesu tworzenia. W ostatnich miesiącach Dominik Wania znalazł się w prestiżowym gronie artystów prowadzonych przez Manfreda Eichera. Jest jedynym dotąd polskim artystą, którego solowy album został nagrany dzięki ECM Records. 

Zobacz także:

Materiał został zarejestrowany podczas dwudniowej sesji w szwajcarskim Lugano. Muzyk postawił na improwizację, dzięki czemu utwory na płycie stanowią dokładny zapis procesu tworzenia. - Studio, to jest jak praca w laboratorium, świadkowie niekoniecznie są mile widziani - stwierdził pianista.

- Moim założeniem było, żeby pojechać do studia z czystą kartą - opowiadał o dwóch dniach spędzonych w Lugano Dominik Wania. - Miałem w świadomości to w jakich warunkach będę nagrywał i jak znakomity będzie tam instrument - zaznaczył.

Podczas kameralnego występu na "Domówce z Dwójką" usłyszeliśmy półgodzinny solowy koncert pianisty. Jaki repertuar przygotował muzyk? - Chciałem zawrzeć dwie strony medalu, który mi dotąd towarzyszył - tłumaczył artysta. - Trochę będzie z "Miroirs" Ravela, zaaranżowane solo: "Oiseaux tristes" i "Noctuelles", czyli nawiązanie do tego, co robiłem kiedyś w trio - opowiadał. - Będzie też nawiązanie do tego, co robię aktualnie, czyli improwizacje troszkę w oparciu o materiał, który już jest.

Dominik Wania uczestniczy także w projektach muzyków młodego pokolenia, np. Maciej Obara International Quartet oraz Noise Trio. W swoim dorobku ma nagrania dla radia i telewizji. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA. W 2013 roku wydał – pod szyldem Dominik Wania Trio – debiutancki album "Ravel", prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice'a Ravela – "Miroirs". Za tę płytę Wania otrzymał dwa Fryderyki 2014 – w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.

Emisja jego solowego recitalu odbyła się w sobotę (19.09) na antenie radiowej Dwójki, stronie internetowej Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Dominik Wania (pianista)

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Piotr Kostrzewa: jazz był ze mną od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 12:30
- Mam dwie twarze, a jedną z nich jest jazz. Słuchałem go miliony godzin. Kiedyś zeszyt do matmy miałem na górze, a pod spodem były nuty big bandu i jak wchodzili rodzice, to widzieli matmę. Przepisywałem też nuty, bo nie było ksero, ale do dzisiaj mam te naskrobane ołówkiem partytury - opowiadał w Dwójce kierownik artystyczny Chopin University Big Band.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gaba Kulka: staraliśmy się odbić od utworów Kraftwerk w oryginale

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:19
- Hubert od początku zaproponował, żebyśmy to zrobili jak najprościej i starali się odbić trochę od oryginałów, ponieważ kopiowanie nie ma najmniejszego sensu przy tak nowatorskich i oryginalnych kompozycjach. Staraliśmy się więc jak najbardziej odnieść do akustycznych elementów, ale piosenki były wybierane właściwie naszym muzycznym sercem - mówiła wokalistka przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
rozwiń zwiń