REKLAMA

Polskie Radio ma 95 lat - ruszył serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 12:25
- Chcemy, żeby serwis był przekrojowym kompendium wiedzy o obszarach zainteresowania Polskiego Radia. Chcemy pokazać, że Polskie Radio było we wszystkich najważniejszych historycznych, kulturalnych, sportowych wydarzeniach i że jest ogromnym bogactwem dźwięków - mówi współautorka serwisu Izabella Mazurek. 
95-lecie Polskiego Radia. Wystartował serwis specjalny
95-lecie Polskiego Radia. Wystartował serwis specjalnyFoto: Polskie Radio
radio 1200.jpg
Michał Pieńkowski: radio pojawiało się w kinie, odkąd tylko powstało

Multimedialny serwis Polskiego Radia https://95lat.polskieradio.pl wystartował dzisiaj 26 listopada w 95. w rocznicę rozpoczęcia regularnej działalności przez Próbną Stację Radionadawczą Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego.

Posłuchaj
07:44 [ PR2]PR2 (mp3) 26 listopad 2020 09_31_08.mp3 Rozmowa o multimedialnym serwisie specjalnym na 95-lecie Polskiego Radia (Poranek Dwójki)

- Przedstawiamy Państwu absolutne perełki i skarby archiwum Polskiego Radia. Najcenniejsze wśród nich to np. nagranie głosu marszałka Józefa Piłsudskiego z 11 listopada 1926 roku. Możemy posłuchać fragmentu uroczystego wręczenia buławy marszałkowi Edwardowi Rydzowi Śmigłemu i głosu prezydenta Ignacego Mościckiego, który wręcza mu tę buławę. Możemy posłuchać oratorskiego popisu sejmowego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z 5 maja 1939 roku - mówiła Izabella Mazurek z redakcji Serwisów Specjalnych i Archiwum Polskiego Radia.

Radio 1200.jpg
Głosy z Archiwum Polskiego Radia

Czytaj więcej:

Serwis jest podzielony na osiem rozdziałów dotyczących m.in. początków radia, najważniejszych wydarzeń historycznych zapisanych w dźwiękach, radiowego teatru wyobraźni. Znajdziemy tam również rozdziały poświęcone radiowej filharmonii, wydarzeniom sportowym czy zapisom głosów pisarzy i poetów.

- Bezcenną rzeczą jest połączenie nowoczesnej grafiki, nowoczesnych funkcjonalności internetowych z tym, co mamy najcenniejsze w Polskim Radiu, z najstarszymi, unikatowymi nagraniami - opowiadała Izabella Mazurek.

Czytaj także

Polskie Radio - medium skupione na słowie, było od początku docenione przez literatów. Współpracowali z nim i tworzyli dla niego najwięksi polscy pisarze i poeci. Teraz wybrane wypowiedzi polskich autorów dostępne są w rozdziale "Głosy pisarzy i poetów". Można w nim usłyszeć głosy największych polskich twórców takich jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Władysław Broniewski, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Jarosław Iwaszkiewicz, Sławomir Mrożek.

Dział "Radiowa filharmonia" przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej. - To tutaj swoją ostoję znalazły takie legendy jak Władysław Szpilman. To w radiowych archiwach ocalało m.in. wyjątkowe nagranie IV symfonii Karola Szymanowskiego i zapis głosu kompozytora - mówił gość audycji.

Na stronie https://95lat.polskieradio.pl znajduje się duży rozdział poświęcony muzyce z ogromnym zbiorem dźwięków. Serwis poza nagraniami zawiera również archiwalne fotografie i publikacje prasowe.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Izabella Mazurek (redakcja Serwisów Specjalnych i Archiwum Polskiego Radia)

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Lwów i Wilno. Perły radiofonii na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 16:00
Polskie Radio w tym roku obchodzi jubileusz 95-lecia istnienia. Z tej okazji w audycji "Z muzyką po Kresach" przypomnieliśmy barwną i zbyt mało znaną historię polskich rozgłośni w dawnych polskich ośrodkach m.in. na Ukrainie i Litwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio w Alejach Ujazdowskich

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 17:30
W audycji opowiadaliśmy o nieistniejącej już dziś tużpowojennej siedzibie Polskiego Radia – pałacyku Czetwertyńskich w samym centrum Warszawy.
rozwiń zwiń