Grudzień '70 za kulisami. Teatr Telewizji o upadku Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 12:15
- "Cena władzy" to historia o prawdach uniwersalnych, a również o namiętności. Bo władza jest namiętnością i jest tym podstawowym, podskórnie bijącym sercem tej opowieści. Spektakl  opowiada o czymś, co jest dla człowieka najbardziej kuszące, czyli pozycja, władza i wpływ na innych - mówił w Dwójce reżyser spektaklu Arkadiusz Biedrzycki.
Audio
  • Mówimy o spektaklu Teatru Telewizji "Cena władzy" (Poranek Dwójki)
Plakat spektaklu Cena władzy
Plakat spektaklu "Cena władzy"Foto: mat. prasowe.
Grudzień 70 PAP.png
Serwis specjalny - Grudzień 70

"Cena władzy" opowiada o kilku dramatycznych dniach, które przesądziły o upadku Władysława Gomułki i przejęciu sterów państwa przez Edwarda Gierka. Wydarzenia grudniowe są tu pokazane z perspektywy bezwzględnej rozgrywki politycznej, w której ludzkie losy i troska o społeczeństwo znajdują się na drugim planie. 


Posłuchaj

16:35 _PR2_AAC(gosc_2)_ 2020_12_14-09-32-16.mp3 Mówimy o spektaklu Teatru Telewizji "Cena władzy" (Poranek Dwójki)

 

Rekonstrukcja kalendarza Grudnia '70 dzień po dniu, od strony gabinetów dygnitarzy partyjnych była wyzwaniem.

- To nie było takie proste. Staraliśmy się wybrać najbardziej prawdopodobny przebieg wydarzeń, gdyż relacje świadków, spisywane po latach, znacznie się od siebie różnią. Wiadomo, że chcieli się wybielać i przedstawiać siebie w jak najlepszym świetle, a kluczowi rozgrywający, to znaczy Jaruzelski i Cyrankiewicz, nie zostawili żadnych wspomnień, jeżeli już to pojedyncze wypowiedzi Jaruzelskiego. W związku z tym staraliśmy się zachować najbardziej logiczny przebieg wydarzeń. Długo nad tym dyskutowaliśmy, a efekt widać na ekranie - mówił autor scenariusza Sławomir Koper.

Czytaj też:

Przy tworzeniu fabuły spektaklu twórcy korzystali z pamiętników, jednak zawarte w nich informacje dotyczące Grudnia '70 były bardzo skrótowe. - Są pamiętniki Kani, Szlachcica i Gierka, ale one się bardzo od siebie różnią i często bardzo trudno było zweryfikować, jakie to były spotkania i o czym na nich rozmawiano. Znamy mniej więcej ich przebieg i kolejność, jednak dość skomplikowane było pokazanie tego, co się tam działo - dodał współscenarzysta Robert Miękus.

Autorzy scenariusza sięgnęli również po stenogramy z posiedzeń biura politycznego, jednak i te źródła okazały się niepełne - Myślę, że jest to rekonstrukcja najbardziej prawdopodobna, chciałem jeszcze podkreślić, że dotychczas nigdy nie przedstawiono grudniowych wydarzeń w ten sposób, to znaczy od strony gabinetowej walki o władzę. Ta historia jest uniwersalna. Ludzie się nie zmieniają bez względu na epokę czy formację społeczną. Walka o władzę jest bezwzględna i nie jest utopią - mówił w Dwójce Sławomir Koper.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Arkadiusz Biedrzycki (reżyser) Sławomir Koper, Robert Miękus (autorzy scenariusza spektaklu "Cena władzy")

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Grudzień '70. "Hańba na wieki"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:45
- Prosimy, ażeby Organizacja Narodów Zjednoczonych zażądała od władz polskich dokładnych danych: ile zamordowano ludzi w wymienionych miastach i oddania trupów rodzinom, gdyż wszystkich wywieziono w nieznanym kierunku - taki apel, wydany przez robotników stoczni "Komuny Paryskiej" zabrzmiał na falach Radia Wolna Europa w grudniu 1970 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50. rocznica Grudnia '70. Prof. Wicenty: buntowała się młoda część społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 12:29
- Jest bardzo ważna rzecz, może najistotniejsza. 1970 rok to jest mniej więcej ćwierć wieku po zakończeniu II wojny światowej. (...) To jest młoda część społeczeństwa - ta buntująca się. Robotnicy urodzeni albo po wojnie, albo w trakcie wojny, w zasadzie jej niepamiętający - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Wicenty, analizując wydarzenia pamiętnego grudnia 1970 roku.
rozwiń zwiń