Polskie Radio
Section05
Robert Tekieli

PR24 Jak władza ludowa chciała ignorować prawa ekonomii. Reglamentacja w PRL

- Chyba nigdy nie było tak wielkiego marnotrawienia żywności, jak w systemie kartkowym; to było ignorowanie prawa popytu i podaży - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk lubelskiego IPN prof. Tomasz Panfil. - Kartki nie umożliwiały zakupu, one tylko dawały szansę i jak człowiek odstał swoje w długiej kolejce, to mógł coś na te kartki kupić, oczywiście za pieniądze - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli historia Polski PRL

"Miał pod sobą kino, radio i wydawnictwa". Prof. Pleskot o resorcie informacji i propagandy PRL

Propagandę w komunistycznym resorcie uprawiali nie tylko fanatyczni komuniści, to często byli młodzi ludzie, którzy przypadkowo znaleźli się w tym ministerstwie, a przed wojną niekoniecznie byli związani z komunizmem. Tę propagandę tworzyli pragmatycy - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie, prof. Patryk Pleskot
Zobacz więcej na temat:  PRL Robert Tekieli historia Polski propaganda

"Był tym, który poznał Zachód". Prof. Antoni Dudek o micie Edwarda Gierka

- Edward Gierek pracował przed wojną we francuskiej kopalni, gdzie związał się z ruchem komunistycznym, a drugą wojnę światową przetrzymał w Belgii. To go odróżniało od większości towarzyszy, on był tym, który poznał Zachód - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, pytany o źródła mitu Edwarda Gierka.
Zobacz więcej na temat:  PRL Edward Gierek Robert Tekieli Antoni Dudek historia Polski

PR24 Wyszyński, Wojtyła, Popiełuszko i Blachnicki. Prof. Skibiński: bez nich historia Polski potoczyłaby się inaczej

Cztery wyjątkowe postacie, czterech kapłanów, trzech już wyniesionych na ołtarze, jeden oczekujący na beatyfikację. Prymas Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła, ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Franciszek Blachnicki wywarli niebywały wpływ na historię Polski okresu PRL. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL HISTORIA Robert Tekieli Kościół Stefan Wyszyński Karol Wojtyła Jerzy Popiełuszko Franciszek Blachnicki

Wpółczesne PRL-owskie sentymenty. Karnkowski: tęsknota selektywna

- Dla polityków III RP patrzących bardzo liberalnie, komunizm był pewnym alibi dla polityki odrzucenia wsparcia państwa dla ludzi. Do dzisiaj pokutuje w liberalnym dyskursie stwierdzenie, że np. wsparcie dla rodzin to "bolszewia" czy "komuna", choć są to rozwiązania praktykowane za Zachodzie przez całe lata - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

Tadeusz Płużański o o zbrodniach UB i MO w Siedlcach i Starej Wsi 12-13 kwietnia 1945

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 roku po godz. 22.00 funkcjonariusze siedleckiego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali potwornej zbrodni, rozstrzeliwując - bez sądu i wyroku - 16 młodych mieszkańców Siedlec. Ofiar byłoby więcej, jednak dwie osoby - z ranami postrzałowymi - zdołały zbiec i ukryć się przed funkcjonariuszami. O tej bezkarnej zbrodni komunistycznych oprawców mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski PRL służba bezpieczeństwa

Ataki na Kościół. Prof. Skibiński: otoczenie kulturowe się zmieniło, ale mentalność przeciwnika Kościoła - nie

Od kilku tygodni spotęgowały się ataki na Kościół. Choć narzędzia są znane, gdyż ponownie sięgnięto po przypadki molestowania i pedofilii wśród kleru, tym razem postanowiono jednak uderzyć w największe autorytety polskiego Kościoła, w tym św. Jana Pawła II. W Polskim Radiu 24 o takiej walce z Kościołem, szczególnie w okresie PRL-u, mówił prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz historii Kościoła XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA PRL historia Polski Robert Tekieli

PR24 "Znów jesteśmy na podwórku SB". Dr Tomasz Panfil o atakach na Jana Pawła II

- Przeciwnicy Jana Pawła II stawiają tezę i zbierają dowody na jej rzecz, a metodologia naukowa jest odwrotna - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Tomasz Panfil. - Propaganda, dezinformacja, dezintegracja polegają na formułowaniu fałszywych tez. Znów jesteśmy na na podwórku Służby Bezpieczeńśtwa - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Jan Paweł II papież Kościół katolicki Kościół Robert Tekieli

PR24 Postulaty C40 Cities. Tekieli: zielona rewolucja marksistowska postępuje

- Problem polega na tym, że ta zielona - a jak głębiej podrapać, to czerwona - rewolucja, marksistowska rewolucja, postępuje przez cały czas. Społeczeństwa zsekularyzowane szukają zastępczej religii - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując raport organizacji C40 Cities, do której należy także Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Robert Tekieli POLSKA społeczeństwo Warszawa polityka ekologia ochrona środowiska

"PRL - historia prawdziwa". Pijaństwo w czasach PRL

- Na społeczeństwie piętno odcisnęła na pewno wojna, (…) ale alkohol był także jednym z głównych źródeł budżetu PRL. Punktów sprzedaży alkoholu było bardzo dużo, w połowie PRL jeden punkt sprzedaży przypadał na ok. 600 mieszkańców (…) alkohol był właściwie wszędzie, można go było kupić na każdym rogu, to także słynne budki z piwem, bary na dworcach kolejowych czy Wars - mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

PR24 Powstanie międzynarodowa platforma dyskusyjna Instytutu Pileckiego. Tekieli: to rzecz absolutnie bezcenna

W Berlinie trwa konferencja poświęcona osądzeniu rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie. - Instytut Pileckiego chce, aby tę akcję rozszerzyć na całą platformę spotkań. Co trzy miesiące Amerykanie, Polacy i Niemcy będą spotykać się i cały czas podnosić tę kwestię. Dla mnie jest to rzecz absolutnie bezcenna - ocenił w Polskim Radiu 24 komentator Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Instytut Pileckiego wojna na Ukrainie Robert Tekieli