"Dziedzictwo" - metakomentarz do wystawy stałej Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:00
- Pomysł, żeby upamiętnić w Muzeum wybitnych, polskich Żydów istniał już od początku, gdy trwały prace nad wystawą stałą, czyli 15 lat temu - opowiadała w Dwójce dr Tamara Sztyma, kuratorka galerii "Dziedzictwo" w ponownie otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 
Dziedzictwo Żydów polskich
"Dziedzictwo Żydów polskich"Foto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
13:41 Poranek Dwójki (POLIN) 2021_02_04-09-30-12.mp3 Rozmowa z dr Tamarą Sztymą kuratorką galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN (Poranek Dwójki)

żydowska rodzina rosenblum NAC 1200.jpg
Sprawiedliwe. Historie kobiet ukrywających Żydów

 

Niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych, 26 postaci reprezentujących różne obszary twórczości i działalności, sylwetki osób, których dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń. W "Poranku Dwójki" odwiedziliśmy nową galerię "Dziedzictwo", która powstała w Muzeum Historii Żydów POLIN.

Zagadnienie tożsamości

Folder do wystawy "Dziedzictwo" informuje zwiedzających, że mają szansę oglądać owoc "wielu lat orędownictwa oraz oporu". Jak wyjaśniła kuratorka wystawy, wiązało się to z oczekiwaniami, w szczególności fundatorów Muzeum, którzy domagali się galerii na wzór "Holu sławy", a także sceptycznego doń podejścia samych twórców wystawy stałej. Koncepcja zebrania 26 postaci, będących współmiernym obrazem wybitnych, polskich Żydów, również okazała się trudna w realizacji.

- Część Żydów porzuciła swoje pochodzenia, a wielu z nich wyjechało z Polski. Zwłaszcza w XIX i XX wieku, kiedy to doświadczenie żydowskie było bardzo złożone na skutek asymilacji, akulturacji, a z drugiej strony tworzenia żydowskiej kultury narodowej - mówiła Tamara Sztyma.

Różnorodność związana z tożsamością żydowską i polską stała się w pewnym sensie kluczem do ukazania sytuacji Żydów w XIX i XX wieku na przykładzie sylwetek wybitnych postaci ze świata kultury, sztuki czy polityki. Wśród nich znajdziemy m.in. Juliana Tuwima, Dawida Ben Guriona, Różę Luksemburg, Ludwika Zamenhofa i Helenę Rubinstein. 

Multimedialne doświadczenie

W aranżacji wystawy znajdziemy takie elementy jak: prezentacja multimedialna, film, instalacja-mapa oraz neonowa rzeźba autorstwa Huberta Czerepoka. Zwiedzającym towarzyszy skłaniająca do zadumy ambientowa muzyka.

- Oprócz prezentacji znajdują się bardziej symboliczne elementy, które zapraszają do refleksji - opowiadała kuratorka galerii. - Jednym z takich elementów jest mapa, która symbolizuje ścieżki życia naszych bohaterów, ich indywidualne losy, a jednocześnie ukazuje wielokierunkowość, wielokulturowość, dynamikę i złożoność tej historii. Z drugiej strony ta mapa przypomina trochę konstelację gwiazd.

Jednym z ciekawszych elementów wystawienniczych jest rzeźba Huberta Czerepoka, która przez swoją neonową formę widoczna jest zarówno z przestrzeni wystawy stałej, jak i z zewnątrz Muzeum. "Drzewo życia" to zinterpretowany przez artystę symbol kabalistyczny, który ma za zadanie symbolizować przestrzenie ludzkiej aktywności.


POLIN 1200.jpg
Dariusz Stola: nasi żydowscy goście byli zaskoczeni Warszawą

- To jest bardzo humanistyczna praca, która jest hołdem dla ludzkiej kreatywności i myśli, jako czegoś co podtrzymuje działanie cywilizacji - opowiadała Tamara Sztama.

Kuratorka wystawy podkreśliła jej uniwersalizm, który staje się podstawą do refleksji nad tożsamością, biografią i korzeniami zwiedzających galerię.


Wprowadzenie do programu "Dziedzictwo". Źródło: YouTube Muzeum POLIN 


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: dr Tamara Sztyma (kuratorka w Dziale Wystaw Muzeum POLIN)

Data emisji: 4.02.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Ostatni taki klezmer" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 10:00
Bohaterem reportażu jest Leopold Kozłowski, którego Amerykanie nazywają ostatnim klezmerem Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ale cymes! Poznajmy kuchnię żydowską

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 08:00
W czasie pandemii wiele muzeów przeniosło swoją działalność do internetu. Organizują wirtualne zwiedzanie wystaw, spotkania z twórcami i specjalistami, różnego rodzaju prelekcje i wykłady w sieci. Tak też się dzieje w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
rozwiń zwiń