Petycja "Nie traćmy czasu". Piotr Głowacki: szukamy rozwiązań globalnych

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:00
- Od października trwa dyskusja Światowej Organizacji Handlu na temat uwolnienia szczepionek. Musimy umówić się z właścicielami firm farmaceutycznych, by oddali czasowo i odpłatnie swoje prawa oraz know how. Wtedy moglibyśmy sami produkować szczepionkę dla całego świata. Bo dopóki wszyscy nie będą zaszczepieni, nikt nie będzie bezpieczny - mówił w Dwójce Piotr Głowacki - aktor i jeden z sygnatariuszy petycji "Nie traćmy czasu".
Piotr Głowacki
Piotr GłowackiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

koronawirus pandemia 1200.jpg
Prof. Marek Cichocki: w wyniku pandemii nierówności społeczne będą się pogłębiać

Posłuchaj
18:06 Poranek Dwójki 24.03.2021 Głowacki.mp3 Piotr Głowacki m.in. o petycji "Nie traćmy czasu" (Poranek Dwójki)

"Nie traćmy czasu" to petycja na rzecz uznania szczepionki przeciw COVID-19 dobrem wspólnym ludzkości. Akcja rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku w Belgii, a jej inicjatorami są m.in. ludzie sztuki działający w organizacjach pozarządowych. 

- Intelektualiści i naukowcy uznali, że trzeba coś zrobić, jeżeli rządy naszych państw czy władze Unii Europejskiej nie wymagają od firm farmaceutycznych podzielenia się swoją wiedzą. W związku z tym obywatele muszą to w jakiś sposób wymusić - mówił Piotr Głowacki.

Czytaj też:

W Polsce pomysł podchwyciły środowiska artystyczne i akademickie, które jako jedne z wielu zmagają się z trudną sytuacją, wywołaną przez pandemię. - Widzimy kolejny rocznik, który przyszedł do szkoły i żyje bez teatru i spotkań. A zawód aktora oparty jest na spotkaniu. Również wykładowcy uczelni medycznych podkreślają, że konsekwencje lockdownów będą odczuwalne przez następne lata. Ich studenci nie mają bowiem bezpośredniego spotkania z pacjentem, przez co kolejnym pokoleniom nie będzie można dać dyplomów - wyjaśniał gość audycji.

Głównym założeniem inicjatywy jest szerszy dostęp do szczepionki przeciwko COVID-19, m.in. dla krajów mniej rozwiniętych. - Szczepionka jest na razie jedynym antidotum przeciwko wirusowi. Jeżeli wszyscy we wszystkich regionach świata nie będą zaszczepieni, to zostawimy miejsce do tego, by wirus mógł mutować.

Zdaniem środowisk, związanych z ruchem "Nie traćmy czasu", trzeba myśleć o rozwiązaniach globalnych, polegających na produkcji szczepionek w laboratoriach na całym świecie. - To będzie mniej kosztowne, niż kolejny lockdown. Musimy się skupić na tym, żeby zakończyć tę pandemię - dodał Piotr Głowacki.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Głowacki (aktor, jeden z sygnatariuszy petycji "Nie traćmy czasu")

Data emisji: 24.03.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nieobecni są wśród nas". Kampania społeczna i serial

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 21:30
W Polsce co roku znika bez śladu około 20 tys. osób. Każda z nich to osobna i warta opowiedzenia historia, z którą wiąże się ogromne poczucie pustki i nieodzowny ból towarzyszący najbliższym wiele lat.
rozwiń zwiń