"Ogród Pendereckiego" online. "Wchodzimy w interakcję z całym światem"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:50
- Wielką zaletą "Ogrodu Pendereckiego" jest jego wirtualność, która początkowo była koniecznością. Ideą ogrodu jest to, by był on swoistym centrum, reagującym na to, co się dzieje w rzeczywistości właściwej i odwzorowywał twórczość i pamięć o Pendereckim - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współtwórca nowej strony internetowej PendereckisGarden.pl.
Ogród Pendereckiego online
Ogród Pendereckiego onlineFoto: Mat. prasowe/Instytut Adama Mickiewicza

Krzysztof Penderecki.jpg
Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj
17:15 Poranek Dwójki 7.04.2021 ogrody Pendereckiego.mp3 Barbara Schabowska i Michał Mendyk o wirtualnym "Ogrodzie Pendereckiego" - PendereckisGarden.pl (Poranek Dwójki)

Od kilku tygodni możemy wirtualnie zwiedzać "Ogrody Pendereckiego", czyli przestrzeń pełną m.in. koncertów, filmów i tekstów, poświęconych pamięci zmarłego przed rokiem kompozytora. Miejsce to nie tylko przybliżyć ma życiorys Krzysztofa Pendereckiego, lecz także jedną z jego największych pasji – świat flory. Jak wyjaśniła Barbara Schabowska, inspiracją do stworzenia cyfrowej platformy był słynny Ogród w Lusławicach, należący do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

- Nie chodziło nam o to, by te 15 hektarów ogrodu przenosić jeden do jednego do internetu, odtwarzać każde z tysiąca gatunków drzew i roślin. Otwieramy jednak pewne przestrzenie, związane z Krzysztofem Pendereckim. Nie dla wszystkich na świecie jest bowiem oczywiste, że Maestro kochał drzewa, był dendrologiem i łączył pasję muzyczną z ogrodnictwem - mówiła dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Czytaj też:

PendereckisGarden.pl z biegiem czasu – podobnie jak prawdziwy ogród – będzie rozkwitał, wzbogacany o nowe materiały. Już dziś możemy oglądać cztery bardzo istotne miejsca, a wkrótce pojawią się kolejne. 

- Dwór Mistrza to swego rodzaju projekcje Dworu w Lusławicach, ale projekcje te nie są dosłowne, lecz lekko surrealistyczne, pokazujące siłę metafory ogrodu, stworzonego przez samego mistrza Pendereckiego. To miejsce, gdzie można oddać się lekturze i posłuchać rozmów z wybitnymi artystami, związanymi z Maestro - opowiadał Michał Mendyk z Instytutu Adama Mickiewicza.

Wśród przestrzeni możemy odwiedzić również Arboretum, w którym poczytamy o drzewach i krzewach z Lusławickiego ogrodu, jednak z perspektywy amatorskiej i ciekawostkowej. Ważnym miejscem jest także Salon Muzyczny, gdzie wybrzmiewa muzyka samego Krzysztofa Pendereckiego. - Mamy tam możliwość rozpoznania kontekstów, które są wyjątkowo istotne w jego twórczości - dodał ekspert muzyczny IAM.

Czytaj też:

- Kluczowa dla ogrodu jest idea organicznego wzrostu, którą staramy się eksponować i rozwijać. Stąd liczne zamówienia kompozytorskie, które złożyliśmy u ważnych polskich twórców, jak Skalpel, Paweł Romańczuk, Hania Rani, a także u kompozytorów z innych kontynentów. Chodzi o pokazanie, jak Penderecki czerpał z całej złożoności kultury XX i XXI wieku i jak ta twórczość rezonowała w różnych obszarach muzycznych i filmowych - mówił Michał Mendyk.

Warto zaznaczyć, że "Ogród Pendereckiego" nie jest miejscem skierowanym wyłącznie do melomanów i entuzjastów Maestra. - Dzięki ogrodowi możemy wyjść do nowej publiczności. Zależy nam również na takim odbiorcy, dla którego Krzysztof Penderecki nie musi być mistrzem muzyki, ale może być mistrzem ogrodu - zaznaczyła Barbara Schabowska.

***

Tytuł audycjiPoranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Michał Mendyk (ekspert muzyczny IAM)

Data emisji: 7.04.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Łukasz Borowicz: wszystkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego mają pierwiastek boskiej ciszy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:00
- Profesor mówił, że "opuszczając awangardę, znowu był w awangardzie". To się przekłada na wspaniałe dzieła chóralne, kameralne, na szczególne traktowanie instrumentów, szukanie nowych barw - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkadiusz Kubica: kameralistyka Pendereckiego przejdzie do historii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 19:35
- Mam takie przeświadczenie, że świat wewnętrzny profesora Pendereckiego, ten skupiony, kontemplujący świat Lusławic, uzewnętrzniany był w muzyce kameralnej, a nie w tych dużych, rozbuchanych formach - opowiadał w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wspominał kompozytora w pierwszą rocznicę jego śmierci.
rozwiń zwiń