Łukasz Borowicz: wszystkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego mają pierwiastek boskiej ciszy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:00
- Profesor mówił, że "opuszczając awangardę, znowu był w awangardzie". To się przekłada na wspaniałe dzieła chóralne, kameralne, na szczególne traktowanie instrumentów, szukanie nowych barw - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: PR2

Posłuchaj
25:18 Dwójka 29 marzec 2021 Poranek Dwójki Penderecki.mp3 Waldemar Dąbrowski, Szymon Nehring i Łukasz Borowicz wspominają maestro Krzysztofa Pendereckiego (Poranek Dwójki)

 

Muzyka, którą zostawił, wpisze się na trwałe w dorobek kulturowy ludzkości - tak o twórczości Krzysztofa Pendereckiego mówi Waldemar Dąbrowski. Zmarłego kompozytora wspominaliśmy z dyrektorem Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, która to instytucja zawsze była jednym z ukochanych domów artystycznych maestro. O muzyczne spotkania z dziełami maestro zapytaliśmy także dyrygenta Łukasza Borowicza. Poprosiliśmy też o swoje osobiste wspomnienia związane z profesorem pianistę Szymona Nehringa.

Krzysztof Penderecki shutterstock_1121715641 1200.jpg
Polskie Radio Dwójka Wydarzenia Dwójka wspomina Krzysztofa Pendereckiego w rocznicę śmierci kompozytora

Wspomnienie Waldemara Dąbrowskiego

- Radość i satysfakcja, że kogoś takiego spotkałem na drodze swojego życia i świadomość, że po śmierci artysty zostaje dzieło, daje ulgę. O Krzysztofie nie umiem jeszcze mówić w czasie przeszłym, choć to już minął rok, bo wciąż mam w pamięci nasze ostatnie spotkanie - mówił Waldemar Dąbrowski.

Gość Dwójki podkreślił, że Krzysztof Penderecki był twórcą narodowym. Czyli takim, którego dzieła dotykają najistotniejszych doświadczeń narodu i państwa. - Krzysztof Penderecki był artystą narodowym w tej linii pierwszorzędnej. Jego dzieła dotykały najistotniejszych doświadczeń naszego narodu i państwa. Oczywiście największe z nich to Requiem polskie, niezwykłe dzieło, które powstawało na przestrzeni 25 lat, a wszystko zaczęło się od odsłonięcia Pomnika Stoczniowców - wspominał gość Dwójki.

Waldemar Dąbrowski przypomniał także wybitne utwory kameralne maestro Pendereckiego oraz operę Czarna maska

Czytaj także:

Wspomnienie Szymona Nehringa

- Krzysztof Penderecki był jedną z najbardziej niesamowitych osób, jakie poznałem w życiu - mówił pianista Szymon Nehring. - Każde spotkanie z profesorem było dla mnie bardzo onieśmielające, ale on zawsze emanował wielkim ciepłem i wiarą w to, że wybiera mnie z jakiegoś powodu - dodał.

Gość Dwójki podkreślił, że najważniejsza rzecz, jakiej nauczył go maestro Penderecki to wiara we własne pomysły interpretacyjne.

Wspomnienie Łukasza Borowicza

- W muzyce profesora Krzysztofa Pendereckiego zawiera się całe XX-wieczne i z początków XXI w. podejście do instrumentów, orkiestry, do głosu, chóru jako zespołu. Wszystkie środki wykonawstwa muzycznego, instrumenty, rodzaje wykonawstwa muzycznego najpierw profesor sprzęga w awangardę, którą tworzy, a później z tej awangardy wychodzi, dając tym instrumentom ponownie powrót do możliwości, które eksplorował neoromantyzm, czy pierwsza połowa XX wieku - mówił dyrygent Łukasz Borowicz.

- Profesor mówił, że "opuszczając awangardę, znowu był w awangardzie". To się przekłada na wspaniałe dzieła chóralne, kameralne, na szczególne traktowanie instrumentów, szukanie nowych barw. Tych instrumentalnych fascynacji profesora było chyba tyle, ile instrumentów - wspominał gość Dwójki.   1200x660_penderecki_01a.jpg
  Krzysztof Penderecki. Serwis specjalny

  ***

  Tytuł audycji: Poranek Dwójki

  Prowadził: Paweł Siwek

  Goście: Waldemar Dąbrowski (dyrektor Opery Narodowej), Szymon Nehring (pianista), Łukasz Borowicz (dyrygent)

  Data emisji: 29.03.2021

  Godzina emisji: 9.30

  nk

  Czytaj także

  Marcin Oleś: muzyka klasyczna pobrzmiewa w naszej twórczości

  Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 17:30
  - W naszym języku muzycznym pojawiają się elementy, które są dla nas istotne osobiście. W "Domówce z Dwójką" zawarliśmy wszystkie nasze fascynacje w pigułce - mówił Marcin Oleś w audycji "Wybieram Dwójkę".
  rozwiń zwiń
  Czytaj także

  Aleksander Laskowski: Penderecki zaczął od zaszokowania świata [WIDEO]

  Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:40
  – Szokował nie tylko jako twórca, który zdobył trzy pierwsze nagrody na konkursie kompozytorskim w Polsce, lecz także, już na scenie międzynarodowej, był kompozytorem, który wykorzystał język awangardy do stworzenia arcydzieła muzyki sakralnej, jakim jest "Pasja według św. Łukasza" – mówił dziennikarz muzyczny Aleksander Laskowski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
  rozwiń zwiń