Olga Brzezińska: poezja to miejsce, w którym gromadzą się sensy i znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 10:00
- Nie jest rzeczą poezji, żeby zajmować się ocalaniem ludzi i narodów, ale jest rzeczą poezji mówić dobitnie prawdę i pomagać tworzyć takie przestrzenie, w których jest miejsce na wszelkie emocje i myśli. Poezja daje nam tez szansę na skoncentrowanie w zabieganym, dynamicznie zmieniającym się i często nas przerażającym świecie - mówiła w "Poranku Dwójki" Olga Brzezińska, dyrektor programowa Festiwalu Miłosza.
plakat wydarzenia
plakat wydarzeniaFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
16:11 Poranek Festiwal Miłosza 2021_04_14-09-31-56.mp3 Olga Brzezińska, Oliwia Fryc o Festiwalu Miłosza (Poranek Dwójki)

 


Czesław Miłosz.jpg
Festiwal Miłosza. Poetycki punkt widzenia

Tegoroczny Festiwal Miłosza odbędzie się w dniach 9-11 lipca i jego hasłem będzie "Nieobjęta ziemia". O charakterze wydarzenia, planach i zaproszonych gościach rozmawialiśmy z Olgą Brzezińską - dyrektor programową Festiwalu i Oliwią Fryc - koordynatorką wydarzenia.

- Co roku, jako inspiracje i szeroki kontekst wybieramy jedno z dzieł patrona. W tym roku "Nieobjęta ziemia" odpowiada na pytania, z którymi najdłużej mieliśmy okazję się borykać, bo bardzo długo czekaliśmy z ogłoszeniem Festiwalu - mówiła Olga Brzezińska.

Pod patronatem "nieobjętej ziemi"

Hasło Festiwalu łączy się również z bieżącą sytuacją społeczną wywołaną pandemią, która ma ogólnoświatowy wymiar.

- W tym "nieobjęciu ziemi", w tym "poszukiwaniu formy bardziej pojemnej", tak jak pisał sam Miłosz, chcemy dać naszym czytelnikom, gościom Festiwalu przewodnik po poetyckim i intelektualnym świecie nie tylko patrona Festiwalu - opowiadała dyrektor programowa.

Goście Festiwalu

Oliwia Fryc, koordynatorka wydarzenia zdradziła pierwsze pięć nazwisk spośród zaproszonych na Festiwal gości. Będą to: Agi Miszol, poetka węgierskiego pochodzenia z Izraela, Alice Oswald, laureatka nagrody T.S. Eliota, Peter Gizzi, finalista The National Book Award, Ivan Štrpka słowacki poeta, eseista, prozaik i autor tekstów piosenek, jeden z członków grupy literackiej określającej się mianem Samotnych biegaczy (Osamelí bežci) i Anthony Joseph pochodzący z Trynidadu twórca, nagradzany poeta, pisarz, muzyk, wykładowca akademicki.

- Każdy z nich to "podróżny świata", tak jak też o sobie mówił Czesław Miłosz, więc będziemy zgłębiać to, jak oni rozumieją swoje podróżowanie po świecie i jaką wyobraźnią próbują objąć to, co Miłosz nazywał "nieobjętą ziemią" - mówiła Olga Brzezińska. 

Nadal nie jest znany charakter spotkania - wiadome jest jednak, że część zaproszonych gości będzie łączyć się z widownią i innymi uczestnikami w sposób zdalny. Bez względu na tęsknotę za obecnością i wspólnym przeżywaniem poezji dla organizatorów najważniejsze jest bezpieczeństwo. 

Czesław Miłosz forum 1200.jpg
Prof. Aleksander Fiut: Miłosz miał dystans do roli wieszcza narodu

Wydarzenia towarzyszące

Wśród planów Festiwalu znajdą się takie wydarzenia jak koncerty, debaty czy wspólne czytanie poezji przy akompaniamencie muzyki. Nie zabraknie dorocznej Gali wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Wykładu Miłoszewskiego.

Specjalnym wydarzeniem będzie również upamiętniona postać Adama Zagajewskiego, który towarzyszył Festiwalowi w jego poprzednich edycjach i zasiadał w jego radzie programowej.

- We wspomnieniu o Adamie Zagajewskim, które chcemy uczynić istotnym, podniosłym i ważnym punktem programu Festiwalu, chcemy zwrócić uwagę na to, co piękne pozostaje. Po Adamie Zagajewskim pozostały nie tylko wspomnienia wielu bliskich i najbliższych mu ludzi, ale również wspaniała twórczość i na to będzie miejsce na Festiwalu Miłosza - mówiła dyrektor programowa Festiwalu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Olga Brzezińska (dyrektor programowa Festiwalu Miłosza), Oliwia Fryc (koordynatorka wydarzenia)

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Lesław Bartelski. Przyjaciel poetów walczącej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 05:58
- Było moim wielkim szczęściem w życiu, że zetknąłem się z Tadeuszem Gajcym, Zdzisławem Stroińskim, Andrzejem Trzebińskim, a także z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim - podkreślał w radiowym nagraniu Lesław Bartelski. 27 marca mija 15 lat od śmierci tego poety i kronikarza pokolenia literatów czasu wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Irena Poniatowska: Chopin czuł się poetą

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 12:25
- Twórczość Chopina jest typu emocjonalnego, a to dla poetów jest pożywka. Tam, gdzie nie ma emocji, zostaje rzeczywistość, a przecież wiersz musi od rzeczywistości uciekać w pewną nieskończoność, pewien absolut, musi nas odrywać - tłumaczyła w Programie 2 Polskiego Radia prof. Irena Poniatowska, muzykolog, autorka publikacji "Chopin w poezji".
rozwiń zwiń