Agnieszki Osieckiej "telegramy do siebie samej"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 12:00
- Agnieszka Osiecka miała bardzo, bardzo intensywną młodość. Jakimś cudem znalazła czas, aby ją opisać - mówiła w "Poranku Dwójki" Karolina Felberg, autorka opracowania jej dzienników.
Agnieszka Osiecka, 1992 rok
Agnieszka Osiecka, 1992 rokFoto: NAC

Osiecka rozlicza się ze światem, stawia sobie niewygodne pytania, nie unika gorzkich diagnoz, wreszcie też pisze testament. I nie są to gesty jednokrotne, tylko "typowe" dla niej sposoby rozładowywania napięcia i radzenia sobie z bólem i smutkiem. Lata 1957 i 1970 to dla autorki "Okularników" czasy szczególnie trudne - szósty tom dzienników i zapisków zbiera życiowe doświadczenie Agnieszki Osieckiej w opowieść zaskakującą: pełną nieoczekiwanych kontrapunktów i jeszcze bardziej niespodziewanych puent - to fragment z opisu wydawcy.

Posłuchaj
17:21 [ PR2]PR2 (mp3) 10 maj 2021 08_37_58.mp3 Karolina Felberg o dziennikach Agnieszki Osieckiej (Poranek Dwójki)

 

Karolina Felberg opracowała ostatni tom dzienników Agnieszki Osieckiej. - To jest takie podsumowanie tych dziesięciu lat, szósty tom wydania tych dzienników jest szczególny, gdyż kontynuujemy tu pracę podjętą w tomie pierwszym, napisanym gdy Agnieszka Osiecka miała 21-22 lata. Jest już wówczas magistrem dziennikarstwa, a zaczyna studia w łódzkiej filmówce - mówiła na antenie Dwójki autorka opracowania.

Są tutaj także retrospektywne zapiski z 1970 roku. Wówczas Osiecka wróciła do wydarzeń sprzed kilku lat, gdy rewolucję kulturalną 1968 roku obserwowała z bliska - była wtedy bowiem w Stanach Zjednoczonych. Owa rewolucja i polski marzec 1968 to były dla niej wielkie traumy, a na dodatek w latach 1967-69 straciła wielu przyjaciół.

- Jej były mąż Wojciech Frykowski ginie w willi Polańskiego, podobnie jak będąca wówczas w ciąży żona reżysera, odchodzą przecież również Cybulski, Kobiela, Munk, Komeda, a przede wszystkim Marek Hłasko, jej chłopak z '56 i '57 roku. Wtedy Osiecka przeżywa swego rodzaju drugie dojrzewanie: pierwsze miało miejsce w połowie lat 50., a to na początku lat 70. robi z niej tę "kobietę na zakręcie" - dodała Karolina Felberg.

Czytaj też:

Za najtrudniejsze momenty w swym życiu, zdaniem gościa audycji, Agnieszka Osiecka uważała dwie chwile wielkiego rozczarowania: popaździernikowe w 1957 i pomarcowe w 1970 roku.

- To pokazuje ją jako jednostkę świadomą, egzystencjalnie uwikłaną: nie da się od tego uciec, trzeba coś z tym zrobić, czyli pisać. Jej testamenty literackie są relacją z tego, w jakim momencie życia się znajduje, co dzisiaj sobą reprezentuje. Poza tym późniejsze książki "Szpetni czterdziestoletni" i "Galeria potworów" to w dużej mierze teksty autobiograficzne. Ten pierwszy wyrasta z tych dzienników, które opracowałam. "Galeria potworów" to już przełom dekady lat 80. i 90., zupełnie nowa rzeczywistość. Te późniejsze pozycje autobiograficzne są dostępne od lat, dopiero moje opracowanie przynosi nam te wcześniejsze. To swego rodzaju paradoks - podkreśliła Karolina Felberg.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Karolina Felberg (badaczka literatury)

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 8.30

mo

Czytaj także

"Agnieszka Osiecka była silna i krucha"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 12:00
- Osiecka przetrwała jako ikona. Zafascynowały mnie sprzeczności, które w niej były - mówiła Ula Ryciak, autorka książki "Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odważne zapiski Agnieszki Osieckiej z czasów stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 10:00
- To był okres, kiedy takie formy jak pamiętnik pisano bardzo ostrożnie. Tymczasem Agnieszka Osiecka w swoich zapiskach w ogóle się nie cenzurowała na polach politycznych - badaczka literatury Karolina Felberg-Sendecka opowiadała w Dwójce o piątym tomie dzienników znakomitej poetki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Turowska: Agnieszka Osiecka żonglowała słowami jak iluzjonista w cyrku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:15
Agnieszka Osiecka była niezwykłą postacią: mistrzynią słowa, poetką, autorką niezliczonych przebojów i piosenek, felietonistką, a także dramatopisarką. W księgarniach właśnie pokazała się poświęcona jej książka "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" Zofii Turowskiej.
rozwiń zwiń