Michał Łuczewski: Zamek Królewski idealnie pasuje do tematyki XI Kongresu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 15:53
- Będziemy mówili o bezpieczeństwie kulturowym w miejscu, które niejako uosabia niebezpieczeństwa z tego regionu, między Niemcami a Rosją, a jednocześnie też pokazuje siłę polskiej kultury - mówił w "Poranku Dwójki" dr hab. Michał Łuczewski, członek Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt.
Plakat tegorocznego wydarzenia
Plakat tegorocznego wydarzeniaFoto: materiały prom.

Posłuchaj
18:55 Poranek Dwójki 24.05.2021 łuczewski.mp3 Dr hab. Michał Łuczewski o 11. Kongresie Polska Wielki Projekt (Poranek Dwójki) 
scruton pap 1200.jpg
Roger Scruton. Buntownik przeciw rebelii

Jedenasta odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 28-29 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Hasło tegorocznego Kongresu to "XXI Wiek - Bezpieczeństwo - Kultura". Jeden z paneli dotyczył będzie bezpieczeństwa kulturowego.

- Będziemy rozmawiać o pozycji Polski, o tym, w jaki sposób o Polsce opowiadać. Głos zabierze m.in. Mateusz Piotrowski - przedstawiciel młodego pokolenia działaczy, którzy zajmują się ekologią, ale też bezpieczeństwem finansowym obywateli. Obok niego pojawią się również Edwin Bendyk, Andrzej Zybertowicz i Beata Schabowska - wymieniał dr hab. Michał Łuczewski.

Bezpieczeństwo i kultura

Jak tłumaczył gość Dwójki, "bezpieczeństwo kulturowe" łączy w sobie dwa obszary, które rzadko występują obok siebie. - Bezpieczeństwo często zostawiamy specjalistom od bezpieczeństwa, a kulturę - specjalistom od kultury. Nie widzimy tego, że te dwa obszary spotykają się w jednym miejscu. To znaczy bezpieczeństwo, według standardowej definicji, to coś, co ma służyć trwałości i ciągłości danej tożsamości danej grupy. Także definicja kultury jest dość podobna. To coś, co łączy nas ponad pokoleniami i łączy nas z kolejnymi pokoleniami - stwierdził.

Istotą panelu będzie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób opowiadać o Polsce, żeby nie niszczyć ciągłości tożsamości. - Chodzi o ochronę kruchych więzi, które są niezbędne, żebyśmy realizowali jakikolwiek program. Czy program modernizacji konserwatywnej, jaki przyświeca Kongresowi Polska Wielki Projekt, czy jakikolwiek inny program zmian - podkreślał socjolog, psycholog i metodolog.

XI Kongres Polska Wielki Projekt tradycyjnie łączy się z wręczeniem Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. Program 2 Polskiego Radia jest partnerem medialnym wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr hab. Michał Łuczewski (socjolog, psycholog i metodolog, członek Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt)

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dla twórców ceniących polską tradycję

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 17:00
- To nagroda dla twórcy, który wzmacnia polską tradycję, kontynuuje ją, oczywiście też interpretuje w świetle całej naszej nowej epoki. Jednocześnie ma to być twórca prawy i sprawiedliwi. Pierwszym laureatem okazał się być Wojciech Kilar, mój serdeczny przyjaciel - mówiła w Dwójce członkini kapituły Nagrody im. L. Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:59
- Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, intelektualista, pisarz i dziennikarz, a w przeszłości opozycjonista.
rozwiń zwiń