Mateusz Smoczyński - solowe wejście smoka do Filharmonii

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 11:00
- To będzie wejście dużego kalibru, z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją samego Andrzeja Boreyki. Mój pierwszy od dawna koncert w kraju - zapowiadał w "Poranku Dwójki" Mateusz Smoczyński, skrzypek jazzowy i kompozytor.
Mateusz Smoczyński
Mateusz SmoczyńskiFoto: Grzegorz Śledź/PR

Mateusz Smoczyński znany jest szerokiej publiczności jako skrzypek jazzowy, jeden z najbardziej aktywnych muzyków na polskiej scenie, współzałożyciel Atom String Quartet. Smoczyński jest również wziętym kompozytorem, który szczególnie upodobał sobie muzykę symfoniczną.


Posłuchaj
14:50 Poranek Dwójki 28 maj 2021 09_31_53.mp3 Mateusz Smoczyński o koncercie symfonicznym w Filharmonii Narodowej (Poranek Dwójki)

 

W tych dniach (28-29.05) w Filharmonii Narodowej zabrzmi jego I Koncert skrzypcowy z nim samym w roli solisty. Artysta ma za sobą długą przerwę w występach dla polskiej publiczności. - Tego grania mi bardzo brakowało - przyznał. - Pierwsze spotkanie z publicznością odbyło się dwa tygodnie temu w Szwajcarii, w Bazylei z Atom String Quartet. 


Atom String Quartet.jpg
Domówka z Atom String Quartet. Tradycja improwizowana [WIDEO]

Podczas rozmowy zapytaliśmy kompozytora, co kryje się pod tytułem koncertu skrzypcowego Adam’s Apple. - Chodzi o Johna Adamsa, wybitnego, maksymalnego minimalistę, jak o nim często się mówi - tłumaczył kompozytor. - O Adamsie dowiedziałem się z mojego ulubionego radia, czyli Programu 2 Polskiego Radia, za co wam serdecznie dziękuję - mówił. - I mam nadzieję, że państwo też się tą postacią zafascynują.

Mieszkając przez cztery lata w San Francisco, Mateusz Smoczyński miał mgliste pojęcie o tym wybitnym kompozytorze. Jednak, kiedy wrócił do Polski i pewnego dnia włączył Dwójkę, coś w nim się przemieniło.

- Usłyszałem "Naive and Sentimental Music" i od tego momentu moje życie muzyczne totalnie się zmieniło - wspominał. - Jego kompozycje są miejscami bardzo romantyczne. To mnie urzekło, że można połączyć romantyczną duszę z muzyką repetytywną.

Źródło: Mateusz Smoczyński/Mateusz Smoczyński - Adam's Apple (Violin Concerto)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Mateusz Smoczyński (skrzypek jazzowy, kompozytor)

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Wojciech Gogolewski Trio w jazzowym cyklu Dwójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 19:00
- Mistrz jazzowej melodyki i mistrz nie tylko jazzowej kompozycji. Świetny band leader, a przede wszystkim genialny solista - tak Andrzej Zieliński zapowiadał koncert Wojciecha Gogolewskiego, który wraz ze swoim trio zagrał podczas kolejnego koncertu z cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Zdunik: nie wyobrażam sobie życia muzycznego bez improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 13:00
- Ja cały czas improwizuję. Improwizuję w różnych kontekstach, również solo, co daje mi fajną przestrzeń do eksplorowania kolejnych możliwości gry na wiolonczeli i wypełniania samą wiolonczelą całej przestrzeni muzycznej, tak aby niczego słuchaczowi nie brakowało - mówił Marcin Zdunik, wiolonczelista, aranżer i kompozytor.
rozwiń zwiń