Nikt nie zwracał uwagi na ten aspekt zniszczenia stolicy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:30
- Kierowana przez Alinę Scholtz pracownia zieleni w Biurze Urbanistycznym Biura Odbudowy Stolicy miała zadanie projektowania nowych terenów zielonych. Począwszy od ogrodów jordanowskich, przez cmentarze, aż po odbudowę ogrodu Saskiego, to wszystko są jej realizacje - mówiła Klara Czerniewska, kuratorka wystawy "Więcej zieleni. Projekty Aliny Scholtz" w Muzeum Woli.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixource/Pixabay

Gośćmi "Poranka Dwójki" były: Klara Czeniewska-Andryszczyk, historyczka sztuki oraz Małgorzata Kuciewicz z grupy projektowej "Centrala". Opowiadały o wystawie "Więcej zieleni. Projekty Aliny Scholtz" w Muzeum Woli - oddziale Muzeum Warszawy.

- Powojenna Warszawa to setki ton gruzu, ale to też zniszczona zieleń, o czym dotychczas się niewiele mówiło. Niemal nikt nie zwracał uwagi na ten aspekt zniszczenia stolicy. Zieleń inwentaryzowano w biurze odbudowy stolicy - mówiła Klara Czerniewska.


Muzeum Woli 1200.jpg
Architektura krajobrazu ma znaczenie. Projekty Aliny Scholtz wciąż zazieleniają stolicę

Posłuchaj
11:12 Poranek Dwójki Gość o 9.30 18.06.2021.mp3 Małgorzata Kuciewicz i Klara Czerniewska-Andryszczyk o Alinie Scholtz (Poranek Dwójki)

Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy, status ten zyskała po 1945 roku, m.in. dzięki Alinie Scholtz, jednej z pionierek architektury krajobrazu w Polsce, odpowiedzialnej za powojenną odbudowę warszawskich parków, skwerów i ogrodów.

Zobacz także:

Zielone miasta. "Mogą takie być, dzięki świadomym obywatelom"

Powojenne powroty do Warszawy

- Alina Scholtz zamieszkała w Warszawie w marcu 1945 roku i od razu zatrudniła się w Biurze Odbudowy Stolicy. Razem z Romanem Kobendzą, rewelacyjnym botanikiem, orędownikiem powstania Parku Narodowego w Puszczy Kampinoskiej, zaczęła inwentaryzację zieleni w mieście. Dzięki tym badaniom i materiałom, które zostały zdeponowane w Archiwum Państwowym w Warszawie, możemy się dziś dowiedzieć, w jakim stopniu ta zieleń była zdewastowana - opowiadała Klara Czerniewska.

- W 1949 roku posadziła w ciągu jednej nocy 30-letnie drzewa wzdłuż trasy W-Z. Miała świetnie opanowane przesadzanie drzew z dużą bryłą korzeniową - mówiła o bohaterce wystawy Małgorzata Kuciewicz.

Postać Aliny Scholtz jest obecnie zapomniana. Zaproszeni do "Poranka Dwójki" goście podkreślali, że wciąż widać w Warszawie efekty jej niezwykle przemyślanej pracy. Więcej o tej niezwykłej postaci można dowiedzieć się, oglądając wystawę "Więcej zieleni. Projekty Aliny Scholtz".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Klara Czerniewska-Andryszczyk, historyczka sztuki, Małgorzata Kuciewicz (grupa projektowa "Centrala")

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 9.30

mw

Czytaj także

Adrian Sobieszczański: bulwary Wisły przyciągały warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:00
- Warszawa w XX-leciu międzywojennym realizowała hasło Stefana Starzyńskiego "Warszawa frontem do Wisły". I wszystko, co się z Wisłą wiązało: żegluga, życie sportowe, to było spełnienie wszystkich idei ówczesnego prezydenta Warszawy - opowiadał gość plenerowej audycji "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej", historyk i przewodnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów w Warszawie. Majcher w PR24: to będzie noc cudów i spotkań

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 08:15
- To będzie noc cudów, ale cudów, które będą się działy w Centrum Olimpijskim, w Muzeum Sportu i Turystyki. To będą cuda polegające na spotkaniach z wybitnymi sportowcami i ich dyscyplinami - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Gościem audycji był także Andrzej Rumianowski, prezes Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda w Warszawie.
rozwiń zwiń