Seifert Jazz Days. "O Zbigniewie Seifercie w Polsce mówi się niewiele"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 11:40
- Fundacja im. Zbigniewa Seiferta od siedmiu lat organizuje Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy jego imienia. To był początek tego, co teraz zaczęło się dziać wokół jego postaci. Jego muzyka niemalże nie istniała na scenach koncertowych i w przestrzeni publicznej. Jednak młodzi muzycy coraz częściej sięgają po klasykę, jaką jest twórczość tego skrzypka - mówił w Dwójce Tomasz Handzlik, współorganizator Seifert Jazz Days.
Warszawa 29.10.1970. XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree 70, Zbigniew Seifert (L) początkowo grał również na saksofonie altowym.
Warszawa 29.10.1970. XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree 70, Zbigniew Seifert (L) początkowo grał również na saksofonie altowym.Foto: PAP/Zbigniew Wdowiński

Skrzypce 1200.jpg
Zbigniew Seifert - muzyczna pasja w czystej postaci

Posłuchaj
12:28 Poranek Dwójki 16.07.2021 Handzlik.mp3 Tomasz Handzlik o Seifert Jazz Days (Poranek Dwójki)

Zbigniew Seifert to z pewnością jeden z najoryginalniejszych i najważniejszych muzyków w historii jazzowej wiolinistyki. Od kilku lat ku pamięci muzyka organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, na którym wyłaniane są muzyczne indywidualności na miarę patrona tego wydarzenia. Jednak w tym roku, z okazji 75. urodzin artysty, to wydarzenie zostanie upamiętnione pod postacią Seifert Jazz Days.

- Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się od kilku lat, ponieważ Konkurs im. Seiferta odbywa się co dwa lata - mówił Tomasz Handzlik. - Naprzemiennie z tym konkursem, w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego organizowaliśmy warsztaty muzyczne, często połączone z koncertami laureatów Konkursu Seiferta.

Czytaj też:

- Przygotowywaliśmy się małymi kroczkami, organizując koncerty gwiazd, czy też wybranych młodych artystów – laureatów. Jednak przestrzeń, jaką mieliśmy do dyspozycji, nie dawała szansy na pokazanie wszystkich, których byśmy chcieli. Seifert Jazz Days jest świetną okazją, by zaprezentować wiele z tych rzeczy, które od lat chodziły nam po głowie - podkreślił gość audycji.

W związku z pierwszą odsłoną festiwalu Seifert Jazz Days (21-23 lipca) zaplanowano również panele dyskusyjne, w których będzie można porozmawiać m.in. o recepcji muzyki Zbigniewa Seiferta, ale również i Krzysztofa Komedy, którego okrągłą, 90. rocznicę urodzin obchodziliśmy w kwietniu.


Czytaj też:

- Do tej dyskusji zapraszamy dziennikarzy polskich i ludzi ze świata kultury, którzy mieli okazję poznać obu artystów, przebywać z nimi, pracować. Pojawią się też dziennikarze zagraniczni, obserwujący to, jak muzycy młodszej generacji radzą sobie z klasyką jazzu, bo ja twórczość Komedy i Seiferta uparcie tak nazywam. Wśród gości pojawi się m.in. Glen Moore z zespołu Oregon, który nagrywał z Seifertem, a także Paweł Brodowski, znany dziennikarz muzyczny, pamiętający czasy ich debiutów.

Tomasz Handzlik zdradził też, że artyści zaproszeni do wydarzenia nie dostali od organizatorów żadnych ram. - Jesteśmy otwarci na to, co nam zaprezentują. Ktoś mnie zapytał, czego się spodziewamy. Wolę myśleć, że czekamy na zaskoczenie i wydaje mi się, że to będzie wielki przebój.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Tomasz Handzlik (Fundacja im. Zbigniewa Seiferta)

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Marek Pospieszalski Quartet w Dwójce. Koncert!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 14:00
29 kwietnia Program Drugi PR i Fundacja Jazzarium zapraszają do Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego na kolejną odsłonę cyklu "Światowa Scena Jazzu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ogród Pendereckiego" online. "Wchodzimy w interakcję z całym światem"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:50
- Wielką zaletą "Ogrodu Pendereckiego" jest jego wirtualność, która początkowo była koniecznością. Ideą ogrodu jest to, by był on swoistym centrum, reagującym na to, co się dzieje w rzeczywistości właściwej i odwzorowywał twórczość i pamięć o Pendereckim - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współtwórca nowej strony internetowej PendereckisGarden.pl.
rozwiń zwiń