"Zupa nic" - z dystansem o dzieciństwie w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 11:00
- Ten film nie ma moralizatorskiego tonu, jest podróżą w lata 80. pełną dobrych i złych wspomnień, słodką i gorzką. Przebija w nim ludzkie pragnienie wolności - tak o swoim najnowszym filmie "Zupa nic" opowiadała w Dwójce reżyserka Kinga Dębska. 
Zupa nic, reż. Kinga Dębska
"Zupa nic", reż. Kinga DębskaFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
15:38 Poranek Dwójki 25 sierpień 2021 09_30_05.mp3 Kinga Dębska o filmie "Zupa nic" (Poranek Dwójki)

 

Obraz opowiada o rodzinie, jakich wiele. Żyją zwyczajnie, w wielkiej płycie lat 80., na peryferiach wielkiej historii tego czasu.


Franciszek Jarecki 1200 NAC.jpg
Jarecki i Jaźwiński: ucieczki polskich pilotów na Bornholm

- Bardzo starałam się, żeby ten film był jasny, pogodny, zabawny - mówiła reżyserka. - Każdy z nas miał jakieś dzieciństwo, moje i wielu słuchaczy przypadło na mroczny okres PRL-u. Dla nas ono było po pierwsze - jedyne, a po drugie - jakoś szczęśliwe. Do tych momentów chciałam wrócić w "Zupie nic".

Zdaniem Kingi Dębskiej obecnie wiele trosk życia codziennego odbiera nam prostą radość. Zaspokojeni materialnie próbujemy łapczywie sięgać po coraz to nowe przedmioty. Tymczasem, z perspektywy widać, że niedostatki minionej epoki zostawiały miejsce na małe szczęścia.


Czytaj także:

- Kiedyś cieszyła mnie tytułowa zupa nic – ukochany deser. To była zupa mleczna z żółtkami, na wierzchu pływały kry z piany z białek ubitej z cukrem - wspominała nasza rozmówczyni. - To jest dzisiaj tak niedobre, że aktorzy na planie, szczególnie dziecięcy, pluli - opowiadała. - Jestem okrutna – kazałam im jeść.

Boazeria, meblościanki, tapczany – każdy znajdzie w tym filmie kawałek własnego domu sprzed lat. Twórcy zadbali o szczegóły wystrojów i kostiumów. - Ten film jest wypieszczonym cukiereczkiem, jeżeli chodzi o formę - podkreśliła reżyserka.

[Źródło: Kino Helios Polska/Zupa Nic - Zwiastun PL (Official Trailer)]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Kinga Dębska (reżyserka)

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Kinga Dębska: mój nowy film będzie o dzieciństwie w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 17:00
- Będzie to prequel "Moich córek krów". Pokażę dzieciństwo bohaterek, w które tak fantastycznie wcieliły się Agata Kulesza i Gabriela Muskała - mówiła na antenie Dwójki znakomita reżyserka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinga Dębska: nuda nie jest znana ludziom ciekawym innych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 18:00
- Mam wrażenie, że obecna sytuacja ma nas czegoś nauczyć. Zmusić do zatrzymania się. Odnajduję się w niej całkiem dobrze - mówi reżyserka Kinga Dębska. - Myślę, że wielbicielom filmów, seriali, książek nuda teraz nie powinna grozić.
rozwiń zwiń