REKLAMA

Patryk Zakrocki: gitara stanowi podstawę rozgwieżdżonego nieba

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 11:00
- Zaprezentujemy dziewięć pieśni przeplatanych interludiami, które niczym wąchanie kawy w sklepie perfumeryjnym będą dawały wytchnienie. Och, dużo już państwu zdradziłem, ale taka będzie zasada tego koncertu - mówił w "Poranku Dwójki" Patryk Zakrocki, który wystąpi w ramach festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.
Od lewej: Michał Pepol, Olga Mysłowska, Patryk Zakrocki
Od lewej: Michał Pepol, Olga Mysłowska, Patryk ZakrockiFoto: materiały prom.

Lutoslawski Quartet 1200.jpg
Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju. "To przygoda wielokulturowa i wielowyznaniowa"

Posłuchaj
09:43 Dwojka_Poranek_Muzyki 2021_10_26-09-33-38.mp3 Patryk Zakrocki o koncercie Leggerezza w ramach festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju (Poranek Dwójki)

Koncert Leggerezza (z włoskiego "lekkość") został stworzony specjalnie dla tego festiwalu przez troje artystów: multiinstrumentalistę i improwizatora Patryka Zakrockiego, śpiewaczkę Olgę Mysłowską i wiolonczelistę Michała Pepola.

- Ten projekt powstał z fascynacji "Wykładami amerykańskimi" Italo Calvino, szczególnie tekstem o lekkości, ale o szybkości też. Oparł się o dźwięk, który wynikał z preparowania gitary akustycznej, i to uwolniło przepiękną możliwość wydobywania lekkich, migotliwych brzmień. Gitara stanowi podstawę rozgwieżdżonego nieba, w którym zaistniały niemal renesansowe linie wokalne - wyjaśniał gość Dwójki.

Czytaj także:

Patryk Zakrocki występował już wcześniej w duetach zarówno z Olgą Mysłowską, jak i wiolonczelistą Michałem Pepolem. Teraz muzycy po raz pierwszy spotykają się jako trio.

- Rozpoczęło się od improwizacji, od wyobrażenia sobie faktury tej muzyki, no a później została ona zorganizowana, ustrukturyzowana, bo pojawił się Michał Pepol, który jest miłośnikiem struktury, lubi precyzję harmoniczną, formalną. Oczywiście projekt zawiera element improwizacji, gdyż jest mi to osobiście najbliższe - wyjaśniał Patryk Zakrocki.

Koncert Leggerezza odbędzie się 26 października o godz. 19.30 w kościele ewangelicko-reformowanym w al. Solidarności 76 a w Warszawie.

Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju objęty jest patronatem medialnym Programu 2 Polskiego Radia.

Obejrzyj wideo z rozmowy:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Patryk Zakrocki (multiinstrumentalista, improwizator)

Data emisji: 26.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Daniel Stabrawa: koncertmistrz to rzecznik orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:30
- Chodzi o balans między totalnym luzem, a energią, impulsem niezbędnym do grania na instrumencie. Jak powiedział mi kiedyś Krystian Zimerman: szukam momentu, kiedy będę zużywał minimum siły do osiągnięcia maksimum efektu - mówił na antenie Dwójki Daniel Stabrawa, skrzypek i dyrygent, do niedawna pierwszy koncertmistrz Filharmoników Berlińskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyril Scott - ojciec współczesnej muzyki brytyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 09:51
W swojej autorskiej audycji Krzysztof Herdzin tym razem prezentował sylwetkę brytyjkiego kompozytora Cyrila Scotta (1879-1970).
rozwiń zwiń