EXPO 2020 w Dubaju. Polska przygotowała cztery wystawy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 13:00
- EXPO to nie jest typowa sytuacja muzealna, w której widz może poświęcić dużo czasu na kontemplację. Tam jest bardzo duży ruch, przez miesiąc wystawę odwiedziło ponad 2 mln osób, z czego polski pawilon - 300 tysięcy gości - mówiła w Dwójce Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu im. A. Mickiewicza.
Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju
Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w DubajuFoto: shutterstock.com

Wystawa światowa EXPO 2020 trwa od początku października. Instytut im. A. Mickiewicza przygotował cztery wystawy wpisujące się w hasło tegorocznego wydarzenia "Connecting minds, Creating the future - Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". Polskie propozycje prezentują naszą kulturę w nowoczesny sposób, wchodząc w dialog z lokalną kulturą i dubajskim odbiorcą.

Posłuchaj
13:17 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_12_06-09-31-49.mp3 Barbara Schabowska o wystawach w Pawilonie Polskim na EXPO 2020 w Dubaju (Poranek Dwójki)

EXPO 2020 po polsku

Pierwsza wystawa pt. "Quarks, Elephants & Pierogi" zostanie otwarta 10 grudnia.

- Ta ekspozycja poprzez język polski, jego specyfikę, opowiada historię, kulturę, kuchnię, naszą tradycję - wyjaśniała Barbara Schabowska. - Ma akcenty arabskie, podkreśla pewne wspólne elementy naszych kultur. Język jest też bardzo ważnym elementem kultury arabskiej, on buduje tożsamość panarabską - dodała.

Druga ekspozycja, otwierana dwa dni później, to wystawa świąteczna.

- Nawiązuje ona do historii polskiego opłatka. Pokazujemy pewien obrzęd, który stał się świeckim rytuałem, ale ma głęboki chrześcijański korzeń. Kluczem jest design, wybraliśmy pięć uniwersalnych wartości, o których zilustrowanie na opłatkach poprosiliśmy młodych projektantów. Postawiliśmy na miłość, pokój, dobro, szczęście i harmonię oraz troskę o środowisko - mówiła Barbara Schabowska.

Rzewuski znów wyruszy w podróż

Ostatniego dnia roku w polskim pawilonie otwarta zostanie wystawa, której bohaterem będzie Wacław Seweryn Rzewuski. To legendarny podróżnik, który łączył z pozoru dwa odległe światy - beduińskiego emira i polskiego szlachcica walczącego o niepodległość. Po prezentacji na EXPO będzie ona podróżowała po krajach regionu. 

Tematem ostatniej wystawy, pokazywanej od połowy marca, będzie polska architektura wypoczynku.

-  Chcieliśmy zobaczyć, w jakich obiektach Polacy wypoczywali na przestrzeni ostatnich 100 lat. Pokazujemy ponad 20 obiektów, np. sanatorium Abrama Gurewicza, Oficerski Yacht Club, schronisko harcerskie na Kostrzycy, domek Brda. Zależało nam na tym, żeby każdy mógł wejść w taką przestrzeń i trochę odetchnąć - przekonywała Barbara Schabowska.

Współorganizatorem tej wystawy jest Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Areną polskiej prezentacji jest Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2 z drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną, symbolizującą stado ptaków. Wystawa światowa EXPO 2020 w Dubaju potrwa do 31 marca 2022 roku. Obecnie mają miejsce dwa ważne dla Polski wydarzenia. Dziś (6 grudnia) odbywa się Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, a we jutro (7 grudnia) Dzień Polski

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu im. A. Mickiewicza)

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Adam Mickiewicz. Romantyczny wieszcz, prekursor fantastyki naukowej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:50
Narodowy wieszcz doby romantyzmu miał znacznie więcej zainteresowań niż literatura. Oprócz poezji oddawał się także działalności patriotycznej, wykładał na uniwersytecie we Francji, zgłębiał tajniki przyrody oraz... był prekursorem fantastyki naukowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego: finaliści mogą nas zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:51
- To, co z tego konkursu można wnioskować, to dobry poziom i przygotowanie. Pierwsza trójka, jak i pozostali finaliści, mogą nas zaskoczyć w kwietniu oraz w październiku - komentowała wyniki zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury.
rozwiń zwiń