REKLAMA

Architektura? Niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 11:00
- Architektura powstaje na naszych oczach i jest elementem codzienności. Dziś mamy zwrot ku środowisku i odpowiedzialności zawodu architekta wobec społeczeństwa i natury - mówił w "Poranku Dwójki" Kacper Kępiński, jeden z kuratorów wystawy "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Dworzec Centralny w Warszawie
Dworzec Centralny w WarszawieFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider
  • Pytanie o rolę architektury ma zmienne odpowiedzi.
  • W I połowie XX wieku architektura miała kształtować i usprawniać życie codzienne.
  • Obecnie architekt w swoich projektach bierze odpowiedzialność za dobrostan społeczeństwa i natury.

Czym jest i czym może być architektura oraz w jaki sposób można opisać relacje łączące ją z użytkownikami i otoczeniem? 

Odpowiedzi na m.in. te pytania warto poszukać na wystawie "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku". W Muzeum Narodowym w Krakowie od 17 grudnia zaprezentowana zostanie historia, a także współczesne dzieje polskiej architektury.

Architektura polska to tylko początek

Chociaż punktem wyjścia wystawy jest architektura polska XX i XXI wieku, koncepcja projektu sięga szerzej. - Chcieliśmy opowiedzieć historię architektury polskiej XX wieku i podjąć pewne wątki, odnoszące się do współczesności, przez pryzmat pytań, które wykraczają poza te ramy - tłumaczyła Małgorzata Jędrzejczyk. 

Projekt ma za zadanie włączyć w dyskusję o architekturze życia codziennego osoby spoza środowiska. - Architektura jest nie tylko biernym tłem, dekoracją naszych miast czy miejsc, w których mieszkamy - podkreślił Kacper Kępiński. 

Czym jest architektura? Odpowiedź nigdy nie była stała

Na początku XX wieku architektura miała kształtować i usprawniać życie codzienne. Pojawiły się projekty związane z wnętrzami użytkowymi. Przykładem może być wnęka kuchenna małżeństwa Barbary i Stanisława Brukalskich. - Chcieli zaprogramować przestrzeń kuchenną tak, aby maksymalnie skrócić czas potrzebny na wykonywanie koniecznych obowiązków - opowiadała Małgorzata Jędrzejczyk. - Takie pomysły pojawiały się w mikroskali, ale także w skali makro: projektowania osiedli i całych kwartałów miast.

Czytaj także:

Po wojnie funkcjonalizm stracił swoją pozycję na rzecz wyzwalania przez architekturę kreatywnego potencjału codzienności. - Także współcześnie mamy mnogość myślenia o tym, w jaki sposób można definiować architekturę - stwierdziła nasza rozmówczyni.


Posłuchaj
12:00 Poranek Dwójki 14 grudzień 2021 09_31_01.mp3 Rozmowa o wystawie "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Małgorzata Jędrzejczyk i Kacper Kępiński (kuratorzy wystawy "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku")

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Dworzec Centralny. Perełka warszawskiego modernizmu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 05:45
Budował go "czterdziestolatek", a otwarty 47 lat temu dworzec do dzisiaj pozostaje jedną z wizytówek stolicy. – Jest prosty, a mimo to ma charakterystyczny kształt. Nie da się go pomylić z innym budynkiem w Warszawie – mówił o nim na antenie Polskiego Radia architekt i historyk Grzegorz Piątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesna i ekologiczna architektura - co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 21:06
Nowoczesna architektura ma nie tylko dobrze wyglądać, ale też być przyjazna dla środowiska. Coraz częściej słyszy się o powstających ekologicznych budynkach bądź ich projektach - również w Polsce.
rozwiń zwiń