Polskie Radio
Section05
architektura

Marcin Wicha: architektura to kostium, który zakładamy na zasady i prawidła życia

- Wydaje mi się ciekawa nawierzchnia ulicy. Wydaje mi się ciekawe, kto wybrukował ulicę w mojej okolicy, dlaczego to zrobił i dlaczego te ulice biegną dokładnie tym traktem, a kto je potem asfaltował. Historia asfaltu jest absolutnie fascynująca - mówił w Dwójce Marcin Wicha, grafik, eseista, autor książek. Najnowsza z nich - "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu" - ukaże się już wkrótce. 
Zobacz więcej na temat:  architektura literatura Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA KSIĄŻKA design Dwójka Marcin Wicha

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem niż rozumem – powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski. Przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

137. urodziny Karola Stryjeńskiego. Miłośnika Zakopanego i męża słynnej Zofii

Karol Stryjeński urodził się 19 stycznia 1887 roku. Był dydaktykiem, przedstawicielem polskiej sztuki dekoracyjnej, a także utalentowanym architektem, autorem między innymi projektu Wielkiej Krokwi. Zapamiętany został jednak przede wszystkim dzięki swojej burzliwej relacji z żoną, znaną malarką Zofią Stryjeńską. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA architektura SZTUKA Zakopane Warszawa Tatry Zofia Stryjeńska sztuka ludowa

"Średniowiecze jest epoką naszych korzeni". Jacques Le Goff i odkrywanie przeszłości

– Historia służy do lepszego zrozumienia, kim jesteśmy i skąd przychodzimy. A to właśnie średniowiecze jest czasem naszych początków – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jacques Le Goff. 1 stycznia wspominamy 100. rocznicę urodzin tego znakomitego francuskiego historyka, połączonego bliskimi więzami również z Polską.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Francja PRL wspomnienie architektura Tuluza Warszawa

79 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski Jan Andrzej Morsztyn Warszawa budowle architektura II wojna światowa Powstanie Warszawskie utracona stolica Bez Przedawnienia HISTORIA

Wiktor Zin we wspomnieniach córki Moniki: pozwalałam sobie go krytykować

- Z perspektywy czasu widzę, że tata się troszeczkę ze mną liczył, dlatego że pozwalałam sobie go krytykować. Zdaje się, że całkiem mu to odpowiadało, że były też negatywne komentarze. Mówił: to mi się pomaga poprawić - wspominała w Dwójce prof. Monika Zin-Oczkowska, córka Wiktora Zina - bohatera audycji "Dwie do setki".
Zobacz więcej na temat:  architektura Paweł Siwek Jakub Jamrozek Wiktor Zin Dwójka KULTURA Polskie Radio telewizja