Nowoczesna i ekologiczna architektura - co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 21:06
Nowoczesna architektura ma nie tylko dobrze wyglądać, ale też być przyjazna dla środowiska. Coraz częściej słyszy się o powstających ekologicznych budynkach bądź ich projektach - również w Polsce.
W nowoczesnych budynkach możemy znaleźć panele fotowoltaiczne i ogrody na dachu
W nowoczesnych budynkach możemy znaleźć panele fotowoltaiczne i ogrody na dachuFoto: shutterstock/Craig Russell

Posłuchaj
03:18 CZWORKA/Czat Czwórki - nowoczesna architektura 2.12. 2021.mp3 Z architektami z Biura Ultra Architects rozmawiamy o ekologicznej architekturze (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Nowoczesny budynek to nie tylko ładny wygląd, ale również zredukowana emisja CO2, wewnętrzny inteligentny system regulowania temperatury, energooszczędność lub nawet wytwarzanie dodatkowej energii.

Budownictwo zrównoważone jest to projektowanie i budowa budynków w celu zmniejszenia jego wpływu na środowisko. Chodzi w nim także o komfort pracy, nasze zdrowie i ogólną poprawę jakości życia - mówi Anna Sobierajska z Biura Ultra Architects. - Można to osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich technologii, które są już obecnie w powszechnym użyciu. Chodzi tutaj m.in. o odnawialne źródła energii - dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych umieszczanych na dachach, a także pompy ciepła.

Nowoczesna architektura 

Coraz powszechniej są stosowane bardziej wydajne systemy wentylacji, z wymienianiem ciepła i retencjonowaniem wody, które coraz oszczędniej zarządzają np. poborem prądu. - W garażach takich obiektów uwzględniane są już np. ładowarki do samochodów - dodaje Tomasz Osięgłowski, również z Biura Ultra Architects. - Takie innowacje od kilku lat obserwuje się nie tylko na poziomie projektowym czy koncepcyjnym, ale także na poziomie wykonawczym. Tego typu obiektów pojawia się coraz więcej.

Chiny w czołówce

Jak mówią specjaliści, jeżeli chodzi o budownictwo ekologiczne, liderem są Chiny. - Mimo że jako kraj generują mnóstwo odpadów i produkują mnóstwo dwutlenku węgla, to stawiają na nowoczesną architekturę ekologiczną - zauważa Anna Sobierajska. - Buduje się tam wiele nowych budynków, również po to, żeby polepszyć jakość życia mieszkańców. Można tam zobaczyć m.in. farmy wiatrowe na dachach, ogrody wertykalne czy systemy uzdatniania i odzyskiwania wody. Są także systemy wykorzystujące wodę deszczową, którą można zużyć do spłukiwania toalet czy do podlewania ogrodu.

Zobacz także:


Nowoczesność to też materiały z recyklingu 

My jednak nie pozostajemy w tyle i w Polsce coraz więcej jest inwestycji, w których stosowane są nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. - Ten trend widać głównie w biurowcach, przestrzeniach handlowych i nowo budowanych osiedlach - tłumaczy architektka. - Deweloperzy coraz bardziej stawiają na ekologię. Patrzą również na użytkowanie budynków, tak żeby generowały one jak najmniej kosztów i zużycia energii. Jednak zrównoważona architektura to także wybór lokalnych firm podwykonawczych oraz wykorzystanie do budowy materiałów pochodzących z recyklingu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 15.34

aw

Czytaj także

Ekologia w modzie. Lepiej kupować czy wypożyczać?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 20:00
To pytanie zadajemy sobie coraz częściej i to w wielu dziedzinach życia. I choć odpowiedź wydaje się oczywista, to naukowcy z fińskiego Uniwersytetu LUT twierdzą, że to wypożyczanie ubrań ma zdecydowanie negatywny wpływ na klimat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Asfalt oczyści powietrze? Na Mazurach powstanie wyjątkowa droga

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 18:22
Początek jesieni to też początek sezonu smogowego. Pogarszająca się jakość powietrza to konsekwencja m.in. włączonych kaloryferów, ale nie tylko. Swoją cegiełkę dokłada też motoryzacja. Wielu naukowców poszukuje technologii mających pomóc w walce ze smogiem, ci z Gdańska pracują nad ekoasfaltem, który czyści powietrze. Wynalazek trafił już do testów.
rozwiń zwiń