NOSPR i rosyjski Chopin

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 22:45
Joanna Wnuk-Nazarowa o Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia oraz antologia "Fryderyk Chopin w oczach Rosjan".
Audio
  • Krzysztof Wiśniewski o swojej książce
  • Joanna Wnuk-Nazarowa o sukcesach i planach Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

W "Poranku Dwójki" gościliśmy w studiu dyr. Joannę Wnuk-Nazarową, a tematem rozmowy były ubiegłoroczne dokonania i plany na przyszłość Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

- Dla orkiestry sprawą życia i śmierci jest mieć nową salę, wysłużona sala im. Fitelberga w Górnośląskim Centrum Kultury, wybudowana kiedyś na zjazdy partyjne, nie spełnia standardów akustycznych. Ten rok kończy się podpisaniem umowy przez prezydenta Katowic z Ministrem Kultury o budowę nowej Sali. Finansowy wkład miasta przebił nawet dofinansowanie unijne. Wreszcie nie będziemy tam tylko użytkownikami sali, ale właścicielami – mówiła pani dyrektor. Plan budowy sali specjalnie dla Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia łączy się z szeregiem zmian, takimi jak większa sala na 1800 miejsc, sala kameralna na ponad 300 miejsc, będzie tam też swoiste centrum edukacyjne - pokój zabaw muzycznych dla dzieci i przestrzenie wystawiennicze.

Mówiliśmy także o antologii Grzegorza Wiśniewskiego "Fryderyk Chopin w oczach Rosjan" (Program 2 jest patronem medialnym tej książki). Jest to książka zawierająca kilkadziesiąt esejów, szkiców i wypowiedzi dokumentujących wyjątkowe zainteresowanie i niekłamany entuzjazm, jakie muzyka Chopina budziła w ciągu ostatnich bez mała dwóch stuleci w Rosji. O kompozytorze wypowiadają się najwięksi rosyjscy muzycy, ludzie pióra i myśliciele – od Lwa Tołstoja i Antona Rubinsteina po Borysa Pasternaka i Rodiona Szczedrina.

- W toku moich pobytów w Rosji byłem świadkiem szeregu fascynujących przejawów popularności muzyki Fryderyka Chopina w najróżniejszych płaszczyznach - częstych wykonań, wielkiej ilości nagranych płyt i bardzo ciekawych przedsięwzięć, podejmowanych przez rosyjskie środowisko muzykologiczne, ale też codziennej obecności Chopina w świadomości Rosjan. W pewnym momencie postanowiłem bliżej się temu przyjrzeć i ujawnić najbardziej wymowne świadectwa od lat 30. XIX wieku aż do dzisiaj – stwierdził autor w rozmowie z Beatą Stylińską.

Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

Aby posłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwięków, w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Chopin w portach Europy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 10:47
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia wybiera się w bezprecedensowy chopinowski rejs do nadmorskich metropolii Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert na 75-lecie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 09:29
W poniedziałek, 22 listopada o godz. 19.00, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się nadzwyczajny koncert NOSPR. Program 2 zaprasza na transmisję tego wydarzenia.
rozwiń zwiń