Orszak Trzech Króli - okazja do wspólnego radowania

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 10:14
- To piękne pokazywanie wiary, bo Boże Narodzenie jest czymś więcej niż świętowaniem "po prostu", w domu - mówił o tegorocznym Orszaku Trzech Króli ks. Benoit z Togo, który podczas uroczystości Objawienia Pańskiego przejdzie jako mędrzec Baltazar ulicami Warszawy.  
Podczas Orszaku Trzech Króli wystąpią: w roli króla Afryki Baltazara XIV pochodzący z Togo misjonarz ojciec Benoit Azameti oraz w roli króla azjatyckiego Melchiora XIV - Janek Almeida
Podczas Orszaku Trzech Króli wystąpią: w roli króla Afryki Baltazara XIV pochodzący z Togo misjonarz ojciec Benoit Azameti oraz w roli króla azjatyckiego Melchiora XIV - Janek Almeida Foto: PAP/Tomasz Gzell

Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" przejdzie dziś Orszak Trzech Króli. W Polsce barwny korowód zobaczymy na ulicach 668 miejscowości, a także w kilku innych państwach Europy i Afryki. 

Od tańca po uroczysty pokłon

W Warszawie Orszak Trzech Króli zostanie poprzedzony powitaniem monarchów na placu Zamkowym, tańcem Smoka i tańcem Aniołów. Orszak rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Następnie, przy śpiewie kolędy "Mędrcy świata", trzej królowie dosiądą swoich wielbłądów i przez Krakowskie Przedmieście powędrują do stajenki na placu Piłsudskiego, gdzie nastąpi uroczysty moment Pokłonu Trzech Króli - zapowiadają organizatorzy.

W rolę Świętej Rodziny wcieliło się małżeństwo Siekierzyńskich z synkiem Stefanem. - Udział w orszaku ma wielowymiarowe znaczenie - podkreślił Jakub, odtwórca Józefa. - Zarówno w aspekcie religijnym: oddania czci narodzonemu Jezusowi, jak i w aspekcie rodzinnym, integracyjnym, spacerowym, kolędowym - wymieniał. - Cieszymy się, że od dobrych kilku lat tradycja została przywrócona i rozpropagowana w całej Polsce.

Dzień dziś wesoły, czyli radosne chrześcijaństwo

"Dzień dziś wesoły" - temat przewodni orszaku w 2022 roku - pochodzi z kolędy "Z Narodzenia Pana" i ma przypominać o radości płynącej z chrześcijaństwa. - To jest wskazówka do życia po orszaku - podkreślił jasełkowy Józef.

W postać króla Baltazara wcieli się ks. Benoit, kombonianin z Togo. - Mówi się, że był on czarnoskóry, więc można powiedzieć, że pochodził z Afryki - tłumaczył misjonarz.

Czytaj także:


Na czele Orszaku wyruszy Gwiazda, a za nią grupa małych pastuszków. Królom w drodze będą towarzyszyć rycerze i dwórki, wcieli się w nich młodzież z warszawskich szkół. Orszak zakończy się wspólnym polonezem do melodii kolędy "Bóg się rodzi".

Tegorocznym jasełkom towarzyszy szczytny cel – zbiórka na edukację młodych Kenijczyków.

Transmisja będzie dostępna w internecie. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.


Posłuchaj
03:19 Poranek Dwojki 6 styczeń 2022 07_51_38.mp3 Zaproszenie na Orszak Trzech Króli 2022 (Poranek Dwójki)

 

***

6 stycznia Kościół katolicki i chrześcijanie innych wyznań obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywaną świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Już od III wieku obchodzono je na Wschodzie, a pod koniec IV stulecia przyjął je Zachód.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 6.01.2022

Godzina emisji: 7.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Grand Prix dla słuchowiska "Wyszedł z domu"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 08:00
- Różewicz jest po stokroć wielowymiarowy, a to, co zrobił Szymon Kuśmider to niesamowita sprawa. Grand Prix jest potwierdzeniem tego, że praca nad tym słuchowiskiem wyszła nam na dobre - mówił w Dwójce Paweł Krucz, jeden z aktorów słuchowiska "Wyszedł z domu", które zdobyło Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pan Tadeusz Różewicz" - wystawa na stulecie urodzin poety

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 20:44
- Spadkobiercy Tadeusza Różewicza przekazali dużą część archiwum do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, pośredniczyło w tym też miasto Wrocław, od razu z takim pomysłem, żeby w jakiś sposób eksponować te materiały. Dość szybko pojawił się pomysł, by miejscem ekspozycji było Muzeum "Pana Tadeusza". Ostateczny kształt tej wystawy to jednak kilka ostatnich miesięcy 2021 roku - mówiła w Dwójce Maria Marszałek, kuratorka wystawy "Pan Tadeusz Różewicz".
rozwiń zwiń