Maciej Fortuna: publiczność zostanie obdarzona stoperami do uszu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:00
- Rozpoczynamy poważnie, konferencją, która będzie pierwszym forum trąbki jazzowej. Następnie mamy warsztaty jazzowe, no i finał, pół żartem, pół serio, czyli konkurs na najgłośniejszego trębacza - tak Maciej Fortuna zapraszał w Dwójce do udziału w 1. Festiwalu "Wielkotrąbka".
Maciej Fortuna (na zdjęciu) jest trębaczem, kompozytorem jazzowym, a także wydawcą i producentem muzycznym
Maciej Fortuna (na zdjęciu) jest trębaczem, kompozytorem jazzowym, a także wydawcą i producentem muzycznymFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Rodziewicz.JPG
"Rojazzvitch" by Rodziewicz [ZOBACZ WIDEO]

Donośne dźwięki trąbki zabrzmią w Poznaniu, a konkurs podzielony będzie na trzy etapy. W pierwszym z nich zadaniem uczestników będzie odegranie długiego dźwięku o określonej wysokości na czas.

Posłuchaj
12:44 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_11_19-09-33-39.mp3 Maciej Fortuna zaprasza na 1. Festiwal "Wielkotrąbka" (Poranek Dwójki)

 

- W drugim etapie mamy już utwory, a oceniana będzie nie tylko głośność, ale i interpretacja. Utwory będą grane na jednym wydechu, sprawdzimy więc, jak daleko dany muzyk zagra utwór znajdujący się na liście regulaminowej. Wreszcie dwójka finalistów będzie miała po dwie minuty na zaprezentowanie się w sposób zupełnie dowolny - zapowiadał organizator wydarzenia.

Czytaj także:

Uczestnicy wystartują w trzech kategoriach: studenci szkół muzycznych, studenci i absolwenci akademii muzycznych oraz kategoria otwarta. A najgłośniejsi w ramach nagrody otrzymają... tłumiki do trąbek.

Za pomiar głośności odpowiedzialni będą absolwenci Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Publiczność zostanie obdarzona stoperami do uszu, bo będzie głośno - zapewniał Maciej Fortuna.

1. Festiwal "Wielkotrąbka" to jednak nie tylko wydarzenia rozrywkowe, ale także konferencja naukowa, podczas której pojawi się m.in. temat wpływu trąbki na zdrowie.

- To, co obserwuję, to nieustanne zainteresowanie trąbką i rozwój wiedzy na jej temat - podkreślał Maciej Fortuna. - Trąbka jest współcześnie proponowana jako instrument w leczeniu chorób oddechowych, w tym astmy. Jest także sugerowana rodzicom jako instrument, który przyzwyczaja dzieci do systematyczności, sumienności.

Wydarzenie odbędzie się 27 listopada w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: dr hab. Maciej Fortuna (trębacz i organizator 1. Festiwalu "Wielkotrąbka")

Data emisji: 19.11.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Jarosław Szubrycht: Andrzej Zaucha był skazany na muzykę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 17:00
- Andrzej Zaucha nie był w stanie przed muzyką uciec. Ale też nie bardzo próbował, bo jego ciocia opowiadała, że na zakupach czmychał do miejsca, gdzie znajdował się fortepian. Podkradał się do niego i próbował grać. Muzyka ciągnęła go od zawsze - mówił w Dwójce Jarosław Szubrycht, dziennikarz oraz autor biografii Andrzeja Zauchy "Życie, bierz mnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aga Derlak: mam potrzebę ciągłego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 12:35
- Słowo, napisane przeze mnie, to pokłosie pandemii. Te wiersze po prostu dopasowałam do utworów. Nie jest to jednak ani poezja śpiewana, ani melorecytacja. To po prostu piosenki zharmonizowane z rytmiką wiersza - mówiła w Dwójce pianistka jazzowa Aga Derlak, która w piątek (29.10) wraz ze swoim septetem wystąpi w Dwójkowym cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń