Skalpel w Jazz.PL. "Jesteśmy akustyczno-elektroniczną hybrydą"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 11:00
- Kontrabas, wibrafon, perkusja. Taki skład sprawia, że jesteśmy zespołem unikalnym, bo do tego mamy jeszcze nasze komputery i syntezatory. Wszystko to razem tworzy taką akustyczno-elektroniczną hybrydę – mówił w "Poranku Dwójki" Igor Pudło z zespołu Skalpel, który wystąpi w piątek (14.01) w ramach cyklu "Jazz.PL".
Duet Skalpel: Marcin Cichy i Igor Pudło
Duet Skalpel: Marcin Cichy i Igor PudłoFoto: Bartosz Hołoszkiewicz/mat. promocyjne No Paper Records
  • W programie koncertu pojawią się m.in. utwory z poprzednich płyt Skalpela, w tym z wydanego w 2020 roku albumu "Highlight".
  • Artyści zapowiadają także niespodziankę.

Skalpel powstał we Wrocławiu jako duet (Marcin Cichy & Igor Pudło). Obecnie w składzie zespołu są również Damian Kostka (kontrabas), Piotr Rakowski (wibrafon) i Rafał Dutkiewicz (perkusja). I właśnie jako kwintet Skalpel wystąpi również w studiu S3 Polskiego Radia w Warszawie w ramach Dwójkowego cyklu "Jazz.PL".

Do tej pory artyści wydali cztery płyty długogrające. - Jesteśmy zespołem leniwym, działającym długoterminowo, ale mam nadzieję, że skutecznie. Dlatego nagranie płyty zajmuje nam zawsze dużo czasu. Liczymy na to, żeby te utwory zawsze jakoś dojrzały i wykluwały się w swoim czasie – tłumaczył Cichy.

Skalpel i Tomasz Stańko

Premiera ostatniego albumu - "Highlight" (2020) - zbiegła się w czasie z pierwszym lockdownem. - Mamy w związku z tym niedosyt koncertów z tym materiałem, ale staramy się patrzeć w kierunku przeciwnym, do przodu, i mamy nadzieję, że nowa płyta pozwoli nam zapomnieć o tym przykrym okresie - podkreślał Igor Pudło.

Kilka utworów z płyty "Highlight" zabrzmi podczas piątkowego koncertu w Dwójce. Artyści zapowiadają również niespodziankę, przygotowaną specjalnie z myślą o tym występie. Będzie to premierowa propozycja, w której wykorzystane zostanie solowe nagranie Tomasza Stańko pochodzące z Archiwum Polskiego Radia.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Posłuchaj
14:32 Poranek Dwójki 14.01.2022 skalpel.mp3 Marcin Cichy i Igor Pudło z zespołu Skalpel przed koncertem w ramach cyklu "Jazz.PL" (Poranek Dwójki) 

Transmisja koncertu zespołu Skalpel w piątek (14.01) o godz. 18.00 na antenie Dwójki oraz - wideo - na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz zapowiedź:


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Marcin Cichy i Igor Pudło (zespół Skalpel)

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Zbigniew Wodecki dziś skończyłby 70 lat. Przypominamy koncert "Wodecki jazz"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:23
Dziś Zbigniew Wodecki skończyłby 70 lat. Muzyk zmarł 22 maja 2017 roku. W dniu urodzin niezapomnianego artysty przypominamy koncert saksofonisty Piotra Barona z zespołem z utworami Zbigniewa Wodeckiego w jazzowych aranżacjach. Muzycy wystąpili w dniu premiery płyty "Wodecki Jazz". Koncert z cyklu  "Scena Szpilmana – Jedynka Live!" 31 maja 2019 roku poprowadził Marcin Kusy. Posłuchaj!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych Quintet. Wirtuoz smyczka w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 18:00
- Ten koncert moglibyśmy zatytułować "wieczór z poezją", bo jazz i poezja zawsze miały po drodze, a tym właśnie słowem – "Poetry" – Adam Bałdych zatytułował swój najnowszy album. Słowem równocześnie prostym i wieloznacznym - zapowiadał Piotr Metz koncert koncert znakomitego skrzypka i kompozytora Adama Bałdycha, który wraz ze swoim kwintetem wystąpił radiowej Dwójce w cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń