"44 x Mickiewicz". Romantyzm bardzo nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 11:10
- Polski romantyzm pokazuje ogromny wkład Polski w kulturę europejską. Jest bardzo uniwersalny, a jednocześnie specyficzny, bo zawierają się w nim charakterystyczne elementy typowo polskiego patrzenia, myślenia, odczuwania - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska, z którą przyglądaliśmy się planom IAM na Rok Romantyzmu Polskiego.
Pierwszy tom poezji Mickiewicza ukazał się w drugiej połowie czerwca 1822 r. w wileńskiej oficynie Józefa Zawadzkiego
Pierwszy tom poezji Mickiewicza ukazał się w drugiej połowie czerwca 1822 r. w wileńskiej oficynie Józefa ZawadzkiegoFoto: Domena publiczna/CC0

Program dla instytucji kultury

Instalacja ekologiczna przygotowana na Triennale w Mediolanie oraz program autorski Instytutu Adama Mickiewicza "44 x Mickiewicz" to projekty Instytutu związane z Rokiem Romantyzmu Polskiego. - Ogłosiliśmy program "44 x Mickiewicz", do którego zapraszamy instytucje prowadzone i nadzorowane przez Ministerstwo Kultury, by razem z nami przemyślały tradycję romantyczną. To, w jaki sposób oddziałuje ona na polskich i zagranicznych twórców - tłumaczyła Barbara Schabowska. 

- W pracach kierowaliśmy się hasłem Agaty Bielik-Robson: "romantyzm to wehikuł nowoczesności" - opowiadała dyrektor IAM. - Tak patrzymy na romantyzm. Także jako na miejsce spotkania wielu kultur, i do takiego spojrzenia zachęcamy wszystkich partnerów, którzy chcieliby włączyć się w prezentację i promocję polskiego dziedzictwa romantycznego na świecie.

Romantyczna feeria barw

Na program obchodów złoży się kilkadziesiąt różnych propozycji artystycznych: muzycznych, wystawienniczych, tanecznych i performatywnych. - W pierwszym etapie czekamy na pomysły - zaznaczyła nasza rozmówczyni. - "44 x Mickiewicz" to hasło, które uruchamia wyobraźnię.

"Greenhouse Silent Disco" w Mediolanie

Od maja do listopada na 23. Triennale Sztuk Dekoracyjnych i Architektury Współczesnej "Unknown Unknowns. An Introduction to Mysteries" w Mediolanie będzie można oglądać instalację "Greenhouse Silent Disco", która nawiązuje do obecnego u romantyków poznania mistycznego poprzez naturę. - To nie będzie jedyna instalacja przestrzenna, jaką przygotowujemy na ten rok - zapewniła Barbara Schabowska. Projekty będą realizowane także w Paryżu – to już pewne – oraz kilku innych miastach Europy.  

Projekty można składać do 24 lutego br.

Posłuchaj
13:16 Poranek Dwójki Romantyzm7 luty 2022 09_34_39.mp3 Rozmowa z Barbarą Schabowską, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, o planach IAM związanych z Rokiem Romantyzmu Polskiego (Poranek Dwójki)

 

***

W 1822 roku w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – tomik poetycki, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. "Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne »Romantyczność«, »Powrót taty«, »Świtezianka«, »Pani Twardowska«, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury. To, co nastąpiło potem, było bez precedensu w polskich dziejach. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej" - podkreślono w sejmowej uchwale ustanawiającej Rok Romantyzmu Polskiego.

***

Audycja: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 7.02.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Sejm ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 05:40
W uchwale ustanawiającej Rok Romantyzmu Polskiego podkreślono, że w 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki, dlatego to dobry powód do przypomnienia "duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2022 Rokiem Romantyzmu w Warszawie, Paryżu i Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:30
Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało projekt „Romantyczność 2022. Wilno–Warszawa–Paryż” zainspirowany dwusetną rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń