Janusz Muniak. Nieznany koncert na płycie "Rembrances"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:00
- Materiał przeleżał u mnie w szufladzie, zapomniałem o nim. Podczas robienia porządków znalazłem go i zacząłem przesłuchiwać. W ogóle nie pamiętałem, co tam graliśmy. Podczas słuchania pomyślałem, że to jest niezła sprawa - mówił w "Poranku Dwójki" pianista Wojciech Puszek.
Warszawa. 06.08.2009 r. Janusz Muniak gra koncert w klubie Tygmont
Warszawa. 06.08.2009 r. Janusz Muniak gra koncert w klubie TygmontFoto: Filip Blazejowski/Forum
  • 11 lutego ukazała się płyta "Rembrances" zespołu Janusz Muniak Quartet
  • Materiał został zarejestrowany w 2002 roku w pewnej stodole w Tarnowskich Górach
  • Jazzowy spontaniczny koncert zagrali muzycy w składzie: Janusz Muniak, Wojciech Puszek, Arek Skolik i Piotr Kułakowski

W minionym tygodniu minęło sześć lat od śmierci Janusza Muniaka, a w piątek 11 lutego - po dwudziestu latach od rejestracji - ukazało się niepublikowane wcześniej nagranie koncertu tego legendarnego saksofonisty.

Fonograficzna premiera odnalezionego występu nosi tytuł "Rembrances".

- Współpracowałem z Januszem od 1982 do 1987 roku. Później życie zmusiło mnie do wyjazdu z Polski i nasze drogi się rozeszły, po czym spotkaliśmy się właśnie na to nagranie. Nie grałem z Januszem ponad 15 lat, koncert był bez żadnej próby, zjechaliśmy się pod Tarnowskie Góry i daliśmy 3-godzinny występ - wspominał Wojciech Puszek.

Stodoła pełna jazzu

Nagrania dokonano w 2002 roku we wsi Zbrosławice, gdzie znajdowała się pewna kultowa dla środowiska jazzowego stodoła.

- Był to budynek kryty strzechą, prawdopodobnie przedwojenny - opowiadał perkusista Arek Skolik, który również zagrał na tym koncercie z Januszem Muniakiem. - Miejsce to prowadził Artur Lubos, plastyk i rzeźbiarz. To on zaproponował, żeby pościągać znajomych artystów i zacząć jazzowe muzykowanie przy kominku, pijąc ciepłe wino, jedząc modrą kapustę i kluski śląskie - wyjaśnił.

Jak dodał, przez około 6 lat miejsce to przyciągało artystów z całego Śląska i nie tylko, a w pamiętnej stodole wystąpili m.in. Motion Trio, Leszek Możdżer czy Stanisław Soyka.

20 lat w szufladzie

Poza Wojciechem Puszkiem oraz Arkiem Skolikiem w pamiętnym koncercie z Januszem Muniakiem zagrał również Piotr Kułakowski. Występ ten został zarejestrowany, jednak nagranie dopiero dziś ujrzało światło dzienne.

- Materiał niedługo po koncercie dowiózł mi Arek, ale nagranie przeleżało u mnie w szufladzie, zapomniałem o nim. Podczas robienia porządków znalazłem je i zacząłem przesłuchiwać. W ogóle nie pamiętałem, co tam graliśmy, podczas słuchania pomyślałem, że to jest niezła sprawa. Byłem wtedy w trakcie rozmów o wydaniu mojej autorskiej płyty i zaproponowałem wydawcy, by wydał dwa albumy, mój i Janusza - wyjaśniał Wojciech Puszek.

Jak dodał, muzycy zarejestrowali wtedy trzy godzinne sety, a na płytę trafił pierwszy z nich. - Wybrałem go z cichą nadzieją, że może nie będzie to ostatnia płyta z tego koncertu - przyznał.


Posłuchaj
21:56 2022_02_11 09_31_54_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Janusz Muniak. Nieznany koncert na płycie "Rembrances" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Wojciech Puszek (pianista) oraz Arek Skolik (perkusista)

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Kinga Głyk, talent i skromność. Reportaż "Dama PiK" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:30
Kinga Głyk, uważana za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia, od 12. roku życia występowała z ojcem (wibrafon) i bratem (perkusja) w rodzinnym zespole Głyk P.I.K. Trio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcel Baliński: widzę muzykę i słyszę kształty

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 10:00
- Od Wojciecha Majewskiego usłyszałem kiedyś, że rzekomy błąd nie musi być tak traktowany. Wtedy w mojej głowie coś się otworzyło, staram się te dźwięki wykorzystywać. Moi koledzy z zespołu, Franciszek Pospieszalski i Krzysztof Szmańda również lubią te chwile zaskoczenia, potrafią korzystać ze swojej wielkiej muzycznej wyobraźni - mówił na antenie Dwójki pianista Marcel Baliński.
rozwiń zwiń