REKLAMA

Tadeusz Łysiak: polskie kino ma się bardzo dobrze [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 11:11
- Siłą tego filmu jest to, że każdy, na całym świecie, może znaleźć w Julii samego siebie - gościem "Poranka Dwójki" był Tadeusz Łysiak, reżyser i scenarzysta nominowanego do Oscara filmu "Sukienka". Obraz jest odważnym głosem w dyskusji na temat postrzegania w społeczeństwie osób niskorosłych, prowokuje refleksję na temat ich obecności w kinowych produkcjach. Zapraszamy do oglądania!

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

  • "Sukienka" powstała jako etiuda szkolna na zaliczenie II roku studiów w Warszawskiej Szkole Filmowej
  • Pedagodzy WSF wspierają studentów na festiwalowej drodze tworzonych obrazów
  • Ważną rolę w promocji "Sukienki" odegrał Państwowy Instytut Sztuki Filmowej

Film znalazł się na liście nominacji w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy. O statuetkę w wymienionej kategorii powalczą też: "Ala Kachuu Take And Run" Marii Brendle, "On My Mind" Martina Strange-Hansena, "Please Hold" K.D. Davili oraz "The Long Goodbye" Aneila Karii.

"Sukienka" na zaliczenie

Gdy "Sukienka" Tadeusza Łysiaka otrzymała oscarową nominację, 27-letni twórca znalazł się w jednym gronie z takimi polskimi sławami, jak Wajda, Hoffman, Holland, Polański, Komasa, Pawlikowski czy Antczak. - To był film zrobiony, żeby zaliczyć II rok w Warszawskiej Szkole Filmowej - śmiał się Tadeusz Łysiak. 

Kiedy dwa lata temu studenci pracowali nad montażem "Sukienki", ich najważniejszym pytaniem było: jak obraz poradzi sobie na egzaminie przed szkolną komisją. Dziś wobec nominacji oscarowej przebieg zdarzeń wydaje się twórcom jak ze snu. - Emocje już trochę opadły i powoli to wszystko zaczyna do nas docierać, ale chyba do samego końca trzeba będzie się szczypać, nawet na gali oscarowej.

Pedagodzy WSF z pomocą

- W Warszawskiej Szkole Filmowej świetne jest to, że oprócz tego, że uczą studentów robienia filmów, praktyki i teorii bycia filmowcem, to wspierają studentów po tym, jak film zrobią - opowiadał reżyser. - Pomagają przy promocji, przy wysyłce festiwalowej. Etap wysyłania filmu na festiwale jest bardzo ciężką pracą. Tego samemu prawdopodobnie nie udałoby mi się zrobić.

Ważnym elementem na festiwalowej drodze "Sukienki" był Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. Instytucja okazała produkcji solidne wsparcie. - To jest świetne, że nie tylko pełne metraże, nie tylko uznani twórcy są promowani w Polsce, ale właśnie młodzi, studenci - podkreślił Tadeusz Łysiak.

Od widza do Oscara

- Z krótkimi metrażami jest o tyle problem, że trudno je zobaczyć, o ile się nie jeździ po festiwalach. Zazwyczaj te filmy nie są dystrybuowane w kinach ani na platformach streamingowych. Trzeba ich szukać - tłumaczył reżyser. - Im bardziej ten film będzie w świadomości ludzi na całym świecie, zwykłych odbiorców, może dojść do członka Akademii, który się zaciekawi i może na niego zagłosować.


Posłuchaj
17:01 Poranek Dwójki Łysiak 14 luty 2022 09_31_45.mp3 Tadeusz Łysiak o drodze do nominacji oscarowej filmu "Sukienka" (Poranek Dwójki)

 

Laureatów 94 Oscarów poznamy 27 marca. Gala wręczenia nagród, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tadeusz Łysiak (reżyser)

Data emisji: 14.02.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Casablanca". 80 lat wyciskania łez

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 05:45
Kultowy amerykański melodramat w reżyserii Michaela Curtiza wszedł na ekrany kin 26 listopada 1942 roku. Mimo upływu lat, film wciąż zachwyca widzów i krytyków na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sukienka" nominowana do Oscara! Rozmowa z twórcami

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 20:20
We wtorek 8 lutego Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła pełną listę kandydatów do Oscara. Wśród nominowanych, w kategorii "film krótkometrażowy", znalazła się "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. Z tej okazji Ryszard Jaźwiński porozmawia z reżyserem filmu i grającą główną rolę Anną Dzieduszycką. Ponadto w programie wywiad, jakiego udzieliła Trójce Carolina Bartczak, kanadyjska aktorka z polskimi korzeniami grająca jedną z ról w "Moonfall" Rolanda Emmericha.
rozwiń zwiń