Prezes Radia Lwów: trzeba zachować spokój

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 10:15
"Wszyscy obawiają się wojny, ale myślę, że za dużo jest siania paniki. Należy raczej mówić, co robić, jak się zachowywać" - mówiła w Dwójce Teresa Pakosz, prezes Radia Lwów. 
Co czeka Ukrainę i Europę? Jak daleko Rosja posunie się w swoich działaniach?
Co czeka Ukrainę i Europę? Jak daleko Rosja posunie się w swoich działaniach?Foto: Shutterstock.com
  • Na Ukrainie wzrasta niepokój w związku z wkroczeniem Rosji na wschodnie tereny kraju.
  • W obliczu obecnej sytuacji w szkołach wprowadzane są lekcje przysposobienia wojskowego.
  • Ukraińcy doceniają pomoc udzielaną im przez Polskę.

Informacje z mediów wzmagają niepokój

Media państwowe, internetowe, stacje radiowe informują o działaniach wojennych na wschodzie Ukrainy. Tym samym u naszych sąsiadów wzrasta poziom niepokoju, który osiąga niekiedy wymiar paniki. - Wczoraj prezydent nieco nas uspokoił - zaznaczyła prezes Radia Lwów. - Powiedział, że podstaw do mobilizacji nie ma, ale ludzie są zaniepokojeni, ponieważ taki jest obraz płynący z oficjalnych mediów.

W przekazie i rozmowach pojawiają się pytania o obronę terytorialną, o zachowanie podczas niespodziewanych wybuchów. - Tak naprawdę trzeba to robić cały czas - oceniła nasza rozmówczyni. - Dzieci w szkole trzeba uczyć udzielania pomocy medycznej. 

Przysposobienie wojskowe znów w szkołach

Zdarza się – wcale nie rzadko – że szkoły we Lwowie i Kijowie nękane są alarmami bombowymi. Placówki przerywają naukę, ale sprawców nie udaje się zidentyfikować, poza tym, że pochodzą zza wschodniej granicy. W obliczu obecnej sytuacji wprowadzane są lekcje przysposobienia wojskowego. - Dzieci będą się uczyły obchodzić z bronią.

Cenna pomoc

Prezes Radia Lwów nie kryła także, że pomoc płynąca z Zachodu jest nieoceniona. - Tak jak Polska wspiera Ukrainę, to żadne inne państwo tego nie robi, ani bogatsze, ani większe. Płyną duże pieniądze - stwierdziła Teresa Pakosz. - Ale nikt za nas nie będzie walczył. A ta wojna jest, a niby jej nie ma, nikt nie ogłosił stanu nadzwyczajnego czy wojennego.


Posłuchaj
07:45 Poranek Dwójki Ukraina 23 luty 2022 08_39_17.mp3 Prezes Radia Lwów o sytuacji na Ukrainie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Teresa Pakosz (prezes Radia Lwów)

Data emisji: 23.02.2022

Godz.: 8.35

Czytaj także

Prof. Toszek: brytyjska obecność w Europie Wschodniej jest korzystna dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 19:10
Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa. Nie przyjmiemy świata, w którym wielki sąsiad może atakować innego sąsiada - oświadczyli na wspólnej konferencji w Warszawie premierzy Polski i Wielkiej Brytanii: Mateusz Morawiecki i Boris Johnson. Szef brytyjskiego rządu złożył jednodniową wizytę w Warszawie. - Wielka Brytania to najbardziej krytyczny wobec Rosji kraj zachodniej Europy - wskazuje prof. Bartłomiej Toszek.
rozwiń zwiń