"Marta Zalewska Orchestra & Dżamble". Dziś premiera!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:00
- Oddajemy hołd muzyce Andrzeja Zauchy, którego z nami już nie ma, a muzyka - warto, żeby żyła dalej. Ale Dżamble to nie tylko Zaucha, to wspaniali muzycy, genialne kompozycje i teksty - mówiła w "Poranku Dwójki" wszechstronna, gruntownie muzycznie wykształcona artystka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska. Spotkaliśmy się z nią w dniu premiery dwupłytowego wydawnictwa "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" - drugiego albumu z serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu Jazz.PL.
Marta Zalewska podczas koncertu w cyklu Jazz.PL
Marta Zalewska podczas koncertu w cyklu Jazz.PLFoto: Cezary Piwowarski/PR

Płyta jest zapisem koncertu, który się odbył w sierpniu ubiegłego roku, w 50. rocznicę wydania albumu "Wołanie o słońce nad światem" legendarnego zespołu Dżamble. - Wzruszenie jest ogromne, bo w pewnym sensie wydałam płytę razem z Dżamblami - mówiła Marta Zalewska. 

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 13 sierpnia 2021 roku Marcie Zalewskiej towarzyszyła jazzrockowa grupa, składająca się ze znakomitych muzyków młodego pokolenia. 

Dżamble nieznane

Na drugiej płycie wydawnictwa otrzymujemy wybór 11 oryginalnych nagrań Dżambli z zasobów archiwalnych Polskiego Radia z lat 1969-1971, dokonany przez dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzatę Małaszko oraz dziennikarza muzycznego Piotra Metza. - Dzisiaj będzie święto: przesłucham całe to dwupłytowe wydawnictwo od początku do końca - mówiła artystka. - Jest to dla mnie bardzo ciekawe, że są nagrania Dżambli, których nie znam - dodała.

​Marta Zalewska Orchestra w hołdzie Dżamblom [ZOBACZ WIDEO]>>>> 

Propozycja złożona w minionym roku Marcie Zalewskiej przez radiową Dwójkę od razu spotkała się z entuzjazmem. - Bardzo dobrze pamiętam ten dzień i ten telefon. To była w pewnym sensie nagroda za lata mojej fascynacji - opowiadała nasza rozmówczyni. - Propozycja stworzenia całego koncertu to duża odpowiedzialność, ale chyba jeszcze większa nagroda.

Kieruje, gra i śpiewa

- Wyszliśmy od pomysłu, żebym tylko śpiewała – co już jest wyzwaniem, bo jak wiemy wokalistą zespołu Dżamble był Andrzej Zaucha - podkreśliła Marta Zalewska. - Szybko przeszliśmy jednak do pomysłu, żebym stała się kierowniczką muzyczną całego projektu, ze względu na moją miłość do tej estetyki i znajomość tamtych czasów w muzyce.

"Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" - nowa płyta w serii Jazz.PL >>>>

Ostatecznie szefowa projektu oraz wokalistka sięgnęła także po gitarę basową. - Granie na basie i śpiewanie nie są mi obce, robię to od lat. Natomiast arcytrudne basowe partie Mariana Pawlika, plus przejęcie we własne ręce spuścizny Andrzeja Zauchy z albumu "Wołanie o słońce nad światem" – to kombo, które wiele wymaga - opowiadała wokalistka. - Musiałam się do tego przymierzyć i dobrze przemyśleć.


Posłuchaj
17:25 POranek Dwójki Zalewska 29 kwiecień 2022 09_30_38.mp3 Rozmowa o premierze dwupłytowego albumu "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" (Poranek Dwójki)

 

Marta Zalewska o płycie:

(Facebook Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marta Zalewska (multiinstrumentalistka) 

Data emisji: 29.04.2022

Godzina emisji: 8.30

uk


Czytaj także

Marta Zalewska Orchestra w hołdzie Dżamblom [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 07:10
Marta Zalewska wraz ze swoim dziesięcioosobowym zespołem przypomniała utwory z albumu "Wołanie o słońce nad światem" legendarnej grupy Dżamble! W tym roku mija 50 lat od premiery tej kultowej płyty, jedynej długogrającej w dorobku Dżambli. Koncert odbywał się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert można było oglądać na antenie Dwójki, a także - w formie transmisji wideo - w internecie. Zapraszamy do oglądania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Legato". Krzysztof Dys lirycznie i ludycznie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 10:45
- Kompozycje, które piszę, nie są zamknięte w jednym gatunku czy kanonie muzycznym. Na pewno dominuje typowe europejskie podejście do dźwięku, ale są też improwizacje - historie, które mają w sobie szczyptę nieprzewidywalności - gościem jazzowego "Poranka Dwójki" był jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia Krzysztof Dys, z którym rozmawialiśmy o najnowszej autorskiej płycie pt. "Legato". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marta Zalewska Orchestra & Dżamble". Drugi album z cyklu Jazz.PL

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 18:00
- Na tej jednej płycie debiutanci, którzy mieli zaledwie po dwadzieścia kilka lat, przyciągnęli do nagrań Seiferta, Muniaka, Urbaniaka, Stańkę, co wówczas było też dowodem na to, że w tym okresie w Polsce, podobnie jak na świecie, jazz uśmiechał się do rocka i odwrotnie - mówił Piotr Metz o jedynym albumie legendarnego zespołu Dżamble. Jego utwory zaśpiewała Marta Zalewska w ramach Dwójkowego cyklu Jazz.PL, a zapis tego koncertu właśnie ukazuje się na płycie.
rozwiń zwiń