Filharmonia Szczecińska funduje nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 17:00
Uwaga, uczestnicy Konkursu Muzyki Folkowej! Wraz z Filharmonią Szczecińską mamy dla Was nie lada niespodziankę!
Audio
  • Nowa nagroda dla uczestników Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja!" (Poranek Dwójki)
Fasada nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Fasada nowego budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

To już oficjalna wiadomość! Uczestnicy Konkursu Muzyki Folkowej Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2022 będą mogli powalczyć o wyjątkową liczbę nagród! Przypominamy, że w tym roku do naszego festiwalu dołączyły już radiowe Jedynka i Czwórka. Teraz czas na Filharmonię Szczecińską!

Miłośnikom muzyki folkowej Szczecińska Filharmonia kojarzy się z pewnością z organizowanym tam od siedmiu lat Turniejem Muzyków Prawdziwych. W „Poranku Dwójki” dyrektor Filharmonii w Szczecinie, Dorota Serwa, potwierdziła: instytucja szykuje pozaregulaminową nagrodę dla uczestnika Konkursu Muzyki Folkowej! Zwycięzca tej nagrody będzie miał okazję zwieńczenia swoim występem koncertu laureatów szczecińskiego Turnieju.

- Postanowiliśmy pokazać tych najlepszych z „Nowej Tradycji”, zachęcając naszych mieszkańców poszukujących swojej tożsamości, by nie szukali jej tylko powierzchownie… – mówiła Dorota Serwa.

Czego Filharmonia Szczecińska oczekuje od uczestników Konkursu? Jak mówi dyrektor Serwa, instytucja nie stawia sztywnych granic – Turniej Muzyków Prawdziwych jest otwarty na bardzo szeroką interpretację muzyki źródeł. Najważniejsze jest sięganie do niej w sposób świadomy i z szacunkiem oraz „prawda wypowiedzi artystycznej”.

- Cudowne na Turnieju jest to, że możemy oderwać się od sztywnych kryteriów związanych z muzyką klasyczną: odpowiednim warsztatem wykonawczym, techniką, precyzją. Dla nas ważne jest, by wykonanie nas porwało, uruchomiło wyobraźnie, dało spojrzenie na kontekst historyczny. Chcielibyśmy, by stanowiło naturalne kontinuum muzyki tradycyjnej, ale osadzonej tu i teraz.

- Pomysł na nagrodę w Konkursie „Nowa Tradycja” związany jest z genezą naszego Turnieju Muzyków Prawdziwych – tłumaczyła Dorota Serwa – ze Szczecinem, a szerzej, Pomorzem Zachodnim. To region, który nie ma jednoznacznej tradycji, do której możemy się odwołać, z drugiej strony, obfituje w bogactwo wątków związanych z przybyłymi tu po II wojnie światowej mieszkańcami. Chcieliśmy zachęcić mieszkańców Pomorza Zachodniego do poszukiwań, zderzenia z historią. A, żeby dodać im trochę śmiałości, chcieliśmy pokazać, jak można sięgać do tradycji różnych regionów. A muzycy sięgający do muzyki źródeł to osoby pełne pasji.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 30.04.2022

Godzina emisji: 8.30Czytaj także

Jedynka dołącza do Nowej Tradycji. Ufunduje nagrodę dla uczestników KMF

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 23:40
Szykujemy się do 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia, trwa etap zgłoszeń do Konkursu Muzyki Folkowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie maja spotkamy się na wielkim święcie folkowych brzmień. W tym roku do festiwalu i konkursu w specjalny sposób dołącza Program 1 Polskiego Radia. Jak? O tym mówił gość „Muzycznych spotkań”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka ze swoją nagrodą dołącza do mecenasów Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 09:12
Festiwal Nowa Tradycja to coroczna okazja do podróży przez archipelagi muzyki folkowej. W tym roku wydarzenie zaplanowano na czas od 12 do 15 maja. Do wspaniałych nagród festiwalu w tym roku dołączają dwie kolejne: nagroda Jedynki i Czwórki!
rozwiń zwiń