Agata Adamczyk: 13. Leo Festival ma dawać nadzieję i łączyć ludzi

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 10:00
- Tegoroczny festiwal jest wyjątkowy, skupiamy się na muzyce polskiej i naszych najbliższych sąsiadów. Usłyszymy utwory kompozytorów polskich, ukraińskich i czeskich XX i XXI wieku - mówiła na antenie Dwójki Agata Adamczyk, koordynatorka 13. edycji Leo Festiwalu we Wrocławiu.
13. Leo Festival pod hasłem Nasi sąsiedzi i my
13. Leo Festival pod hasłem "Nasi sąsiedzi i my"Foto: Mat. pras.
  • Przed nami 13. odsłona Leo Festiwalu, który w tym roku odbędzie się pod hasłem "Nasi sąsiedzi i my".
  • O programie tegorocznego wydarzenia, które rozpoczyna się już 2 czerwca, opowiedział nasz gość - jego koordynatorka Agata Adamczyk.

"Nasi sąsiedzi i my"

Organizatorzy przyznają, że temat 13. Leo Festiwalu - "Nasi sąsiedzi i my" - wybrali na długo przed wybuchem wojny na Ukrainie. "Wierzymy, że żywe więzi i wymiany kulturowe są niezbędne, gdyż wzbogacają nas i promują międzyludzkie zrozumienie. Bliższe kontakty z sąsiadami pozwalają nam też lepiej pojmować własną tożsamość" - podkreślają.

Udział w festiwalu weźmie m.in. żeńska reprezentacja Lwowskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, grająca na thereminie Carolina Eyck należąca do grupy etnicznej Serbołużyczan, a także NFM Orkiestra Leopoldinum. 

"Wirtuozi Lwowa" na początek

O programie trzech festiwalowych koncertów z orkiestrą NFM Leopoldinum w roli gospodarza opowiedziała na naszej antenie Agata Adamczyk, koordynatorka 13. Leo Festiwalu. - Temat tegorocznej edycji jest wyjątkowy. 2 czerwca, w pierwszym koncercie weźmie udział Akademicka Orkiestra Kameralna "Wirtuozi Lwowa". Do niedawna nie byliśmy pewni, czy uda się ten występ zorganizować - podkreśliła.


Posłuchaj
07:56 2022_05_30 09_36_11_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Agata Adamczyk: 13. Leo Festival ma dawać nadzieję i łączyć ludzi (Poranek Dwójki)

 

Theremin - instrument mało znany

Dodała, że drugi koncert festiwalu, który odbędzie się 4 czerwca, poświęcony będzie muzyce czeskiej. - Ważny punkt programu to udział grającej na thereminie Caroliny Eyck. To nie jest dobrze znany elektroniczny instrument, w swoim brzmieniu przypomina trochę skrzypce, trochę piłę. Usłyszymy m.in. utwór Bohuslava Martinů, kompozycję artystki, również aranżację "Clair de lune" Claude'a Debussy'ego - powiedziała Agata Adamczyk.

Atom String Quartet i NFM Orkiestra Leopoldinum

Na finał, 5 czerwca, zabrzmi muzyka polska. - Usłyszymy m.in. utwory Karola Szymanowskiego. Zagra Atom String Quartet, który wspólnie z NFM Orkiestrą Leopoldinum nagrał płytę "Made in Poland" nagrodzoną Fryderykiem. Artyści wykonają Concerto rosso Hanny Kulenty-Majoor - zapowiedziała  koordynatorka 13. edycji Leo Festiwalu. 

Patronem medialnym 13. Leo Festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agata Adamczyk (koordynatorka 13. edycji Leo Festiwalu we Wrocławiu)

Data emisji: 30.05.2022

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

62. Krakowski Festiwal Filmowy. Istotne wątki ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:00
- W związku z inwazją Rosji na Ukrainę podjęliśmy szybką decyzję, że przygarniemy naszych przyjaciół, damy im przestrzeń, pozwolimy im pokazać te filmy, które oni zaplanowali. Konkurs ukraiński, który miał odbyć się w mieście Kijów, odbędzie się w kinie Kijów w Krakowie - mówił w Dwójce dyrektor festiwalu 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" - dokument o polskim skrzypku wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:20
- To jest opowieść o człowieku, który był uroczy, roztaczał swoistą aurę, a jednocześnie to się rozgrywa na płaszczyźnie walki z chorobą i od pewnego momentu jest dramatycznym zmaganiem z losem i z czasem - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" Robert Kaczmarek.
rozwiń zwiń