Festiwal Jazztopad wraca do Nowego Jorku. "Wszyscy jesteśmy podekscytowani"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:50
- Jesteśmy wszyscy podekscytowani tym festiwalem i tym, że w końcu możemy znowu wrócić do pracy. Czeka nas w sumie praktycznie tydzień wydarzeń, więc wyszła nam całkiem obszerna edycja - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Jazztopad, którego szósta odsłona rozpocznie się w najbliższą niedzielę (19.06) w Nowym Jorku.
Lincoln Center w Nowym Jorku. To tam znajduje się klub Dizzys, w którym od początku organizowane są koncerty w ramach Festiwalu Jazztopad
Lincoln Center w Nowym Jorku. To tam znajduje się klub Dizzy's, w którym od początku organizowane są koncerty w ramach Festiwalu JazztopadFoto: Eileen_10/Shutterstock

Polacy w stolicy jazzu

Po dwuletniej nieobecności Festiwal Jazztopad powraca do Nowego Jorku, by celebrować polską współczesną scenę improwizowaną oraz międzykontynentalną współpracę z najciekawszymi nowojorskimi artystami.

- Jak teraz myślę o poprzednich edycjach, to były one dosyć krótkie: dwa, trzy, maksymalnie cztery dni. W tym roku ona się nam troszkę rozrosła, ale to też wynika z tego, że potencjał artystów, których pokażemy, jest bardzo duży i te różne konfiguracje, które zaprezentujemy, aż prosiły się o to, aby tych koncertów było trochę więcej - tłumaczył Piotr Turkiewicz.

Dizzy's. Tu wszystko się zaczęło

W wyniku pandemii zmieniła się nieco mapa klubów jazzowych w Nowym Jorku. Siłą rzeczy wpłynęło to też na listę partnerów Festiwalu Jazztopad. Nowym adresem na niej jest m.in. klub Barbès na Brooklynie. Niezmiennie jednak głównym partnerem koncertowym dla organizatorów pozostaje słynny klub Dizzy's w Lincoln Center.

- Właściwie cały pomysł, żeby zorganizować koncerty polskich artystów w Nowym Jorku, wyszedł od Jasona Olaina, który jest dyrektorem programowym "Jazz at Lincoln Center". No i tak w sumie prawie od ośmiu lat, licząc z tą przerwą, co roku ta chęć jest równie silna z ich strony, aby polscy artyści wystąpili właśnie w Dizzy's. W tym roku będą aż dwa dni, bo zazwyczaj mieliśmy tylko jeden - powiedział gość Dwójki.

Posłuchaj
16:16 Poranek Dwójki 17.06.2022 Turkiewicz.mp3 Rozmowa z Piotrem Turkiewiczem, dyrektorem artystycznym Festiwalu Jazztopad (Poranek Dwójki) 

W tym roku na koncerty do Nowego Jorku pojadą z Polski: Lutosławski Quartet, czyli jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, oraz Kamil Piotrowicz Sextet. Muzycy tej ostatniej formacji występować będą również w przeróżnych kombinacjach wraz z lokalnymi muzykami jazzowymi.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Piotr Turkiewicz (dyrektor artystyczny Festiwalu Jazztopad)

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Charles Mingus. Kompozytor na składy nieoczywiste

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 11:00
- Jeśli popatrzymy z perspektywy czasu na wkład Charlesa Mingusa w światową kulturę, to myślę, że on był przede wszystkim kompozytorem, i to wyprzedzającym znacznie swój czas. Bywał niezrozumiany przez sobie współczesnych - mówił w Dwójce dziennikarz muzyczny Rafał Garszczyński w setną rocznicę urodzin artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" - dokument o polskim skrzypku wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:20
- To jest opowieść o człowieku, który był uroczy, roztaczał swoistą aurę, a jednocześnie to się rozgrywa na płaszczyźnie walki z chorobą i od pewnego momentu jest dramatycznym zmaganiem z losem i z czasem - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" Robert Kaczmarek.
rozwiń zwiń