Kamil Piotrowicz: od początku poszukiwałem własnej drogi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:45
- Dla mnie pandemia jest okresem naprawdę dużego spokoju i to słychać w moich utworach i improwizacjach - mówił pianista i kompozytor Kamil Piotrowicz, który był gościem "Poranka Dwójki".
Kamil Piotrowicz
Kamil PiotrowiczFoto: Piotr Kusiński/PR

Posłuchaj
16:34 [ PR2]PR2 (mp3) 15 grudzień 2020 09_33_43_piotrowicz.mp3 Kamil Piotrowicz opowiada o przygotowaniach do "Domówki z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Pracownia artystyczna w Kopenhadze, wewnątrz fortepian i syntezator modularny - w takiej scenerii odbędzie się najbliższa "Domówka z Dwójką". Jej gospodarz - pianista, kompozytor i producent jazzowy Kamil Piotrowicz był naszym gościem. Artysta, specjalnie dla słuchaczy radiowej Dwójki, zaprezentuje całkowicie nowe kompozycje.


Plastic poetry 1200.jpg
Wojtczak + Piotrowicz, live!

- Na początku był pomysł sięgnięcia po muzykę barokową, żeby zaprezentować Bacha, Rameau i podobnych kompozytorów. Jednak po miesiącu pracy nad tym programem zorientowałem się, że potrzebowałbym jeszcze kolejne pół roku, żeby rzeczywiście zaprezentować tak w pełni i z zadowalającym efektem tę muzykę, przefiltrowaną przez siebie. Przyznaję też, że jestem artystą, który poszukiwał od samego początku własnej drogi, własnego języka, własnego głosu i z tego właśnie wynika to, że ta Domówka oparta będzie na moich kompozycjach i improwizacjach, które są napisane w listopadzie i są stricte związane z tym procesem i myślą: "mam 30 minut, żeby się zaprezentować podczas Domówki z Dwójką" - opowiadał Kamil Piotrowicz. 

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Pianista opowiadał również o tym, jak obecna sytuacja i pandemia wpłynęły na charakter najnowszych utworów. - Dla mnie pandemia jest przede wszystkim okresem spokoju. Nie jeżdżę, nie podróżuję, nie jestem w ciągłym zagęszczeniu pisania maili, dzwonienia. Zrezygnowałem z Androida, ograniczyłem social media do absolutnego minimum, czytam dużo książek. Jest to dla mnie moment skupienia i koncentracji. I to na pewno słychać w tej muzyce. Inna jest też dlatego, że ja nigdy nie występowałem solo, a teraz zacznę, co daje też ogromne możliwości do rozwoju - opowiadał gość "Poranka Dwójki". 

Czytaj także:


Kamil Piotrowicz 1200 FREE.jpg
Młode pokolenie jazzmanów na scenie Trójki

Kamil Piotrowicz ukończył z wyróżnieniem studia w klasie kompozycji na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Jest laureatem festiwali i konkursów jazzowych, m.in. Jazzu Nad Odrą (nagroda indywidualna za kompozycje), Krokus Jazz Festiwal (Grand Prix), Blue Note Jazz Competition (Grand Prix), Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (Grand Prix).

Na polskiej scenie jazzowej zadebiutował płytą "Birth" (2015), nagraną z kwintetem założonym w 2014 roku. Drugi album "Popular Music" (2016), zarejestrowany już w sekstecie, został wysoko oceniony przez dziennikarzy jazzowych i uznany albumem roku w branżowych mediach, otrzymał także nominację do Fryderyka, podobnie jak kolejna płyta – "Product Placement" (2018).

Zobacz zapowiedź:


1200x660_Kamil_Piotrowicz_2.jpg
Kamil Piotrowicz z nowymi utworami i improwizacjami


Koncert w sobotę (19.12) od godz. 19.00 na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Kamil Piotrowicz (pianista, kompozytor)

Data emisji: 15.12.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Kopenhaskie inspiracje Kamila Piotrowicza

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 15:00
- Trudno jest mówić o tym, czym dla mnie jest muzyka, bo to bardzo głęboki temat - przyznaje Kamil Piotrowicz, wielokrotnie nagradzany pianista, kompozytor, twórca i lider zespołu Kamil Piotrowicz Quintet. - Dla mnie to sposób odzwierciedlenia tego, co ma się w sobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młode pokolenie jazzmanów na scenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 20:15
Kamil Piotrowicz Sextet to drugi zespół założony przez polskiego pianistę i kompozytora młodego pokolenia, Kamila Piotrowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Domówka z Dwójką". Sławek Jaskułke: na widok obrazów Rafała usłyszałem muzykę

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:32
- Człowiek, historia, głębia. Oto, co zobaczyłem w obrazach Rafała, a następnie to udźwiękowiłem - mówił w "Wybieram Dwójkę" pianista i kompozytor, który razem z malarzem i artystą wizualnym Rafałem Bujnowskim będzie gospodarzem "Domówki z Dwójką" w sobotę 31 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Juzwa: Jazz Connective było preludium do projektu Footprints

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:00
Poczucie oddalenia od publiczności, problemy związane z brakiem promocji, trudności w budowaniu relacji z instytucjami - m.in. te kwestie były częścią projektu Jazz Connective, który przechodzi w fazę konkretnych działań w projekcie Footprints. O projektach zrzeszających profesjonalnych muzyków, producentów oraz promotorów rozmawialiśmy z ich koordynatorką Karoliną Juzwą z Fundacji Wytwórnia.
rozwiń zwiń