Krzysztof Penderecki i "Grające drzewo" w Łazienkach Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 10:55
- Mąż mówił do mnie przed laty – jak sadził drzewa – "jak moja muzyka nie przetrwa to przetrwają drzewa" - wspominała Elżbieta Penderecka podczas inauguracji w Łazienkach Królewskich w Warszawie instalacji multimedialnej "Grające drzewo".
Inauguracja instalacji pt. Grające drzewo w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Inauguracja instalacji pt. "Grające drzewo" w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Grające drzewo" w Łazienkach Królewskich

W Łazienkach Królewskich w środę (29.06) zainaugurowana została instalacja multimedialna "Grające drzewo". Centrum instalacji stanowi drzewo, które wraz ze swoim najbliższym otoczeniem odbija się w lustrzanych powierzchniach. Niezwykle ważny jest tu również dźwięk. Elementem muzycznym wykorzystanym w instalacji jest "Little partita in the old style" Piotra Orzechowskiego, powstała z inspiracji twórczością Krzysztofa Pendereckiego. 

Natura i muzyka w duecie

Podczas uroczystości, Elżbieta Penderecka podkreśliła konieczność popularyzacji kompozycji maestra. - Naturalnie nie wszyscy znają muzykę Krzysztofa Pendereckiego - mówiła. - Na pewno pomoże nie tylko patrzenie na piękne drzewa, ale słuchanie wspaniałej muzyki.

Na 90. urodziny

"Grające drzewo" wyposażone zostało w kod QR odsyłający do platformy internetowej "Ogród Pendereckiego" – projektu stworzonego przez Instytut Adama Mickiewicza po śmierci kompozytora, zainaugurowanego w pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego, sukcesywnie rozbudowywanego i wzbogacanego. Do udziału w jego tworzeniu zaproszeni zostali wybitni wykonawcy jego muzyki, znawcy twórczości, a także bliskie osoby. 

Krzysztof Penderecki - serwis specjalny >>>>

Instalacja została przygotowana z myślą o przyszłym roku – 90. urodzinach Krzysztofa Pendereckiego, które będą świętowane na całym świecie.

Czytaj także: 

Na 2023 zaplanowano rozmieszczenie 10 bliźniaczych instalacji w prestiżowych i chętnie uczęszczanych lokalizacjach zagranicznych, dzięki czemu kompozycje Krzysztofa Pendereckiego będzie można poznać spacerując i podróżując po całym świecie. 


Posłuchaj
05:52 Poranek Dwójki Grające drzewo 30 czerwiec 2022 08_09_46.mp3 Relacja z inauguracji instalacji multimedialnej "Grające drzewo" (oranek Dwójki)

 

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

"W muzyce wypada to, czego nie wypada". Uczeń wspomina mistrza Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 17:48
- Żegnam mistrza. Powiedział mi kiedyś, że najważniejsze w życiu kompozytora to, żeby pisać, jak się chce, jeśli się oczywiście umie. To jest najważniejsze przesłanie, jakie od niego otrzymałem, bo jeśli się umie i pisze się to, co wypada, to nie o to chodzi - wspominał Krzysztofa Pendereckiego jego uczeń Ignacy Zalewski, kompozytor i dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nigdy nie zapomnę wspólnego koncertu z maestro Pendereckim w Wilnie"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 12:55
- Ten koncert odbywał się w kościele, który dopiero co został przekazany na cele kulturalne. Wcześniej mieścił się tam skład węgla. Organizatorzy zadecydowali, że zostanie tam wykonanych "Siedem bram Jerozolimy", absolutnie genialny utwór Krzysztofa Pendereckiego - mówił w związku z 88. rocznicą urodzin wybitnego kompozytora (23.11) Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.
rozwiń zwiń