JJ Jun Li Bui przed koncertem w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 15:43
- W muzyce Chopina da się usłyszeć wiele reminiscencji z różnych kultur - mówił w Dwójce kanadyjski pianista JJ Jun Li Bui, który wystąpi w Warszawie podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa". Koncert będzie transmitowany w Dwójce.
JJ Jun Li Bui
JJ Jun Li BuiFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Chopin, Schubert i Debussy

JJ Jun Li Bui jest laureatem VI nagrody 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. W programie jego występu znalazły się polonezy, mazurki oraz Ballada g-moll Fryderyka Chopina, a także Fantazja C-dur Franciszka Schuberta. W przerwie pomiędzy tymi utworami pianista wykona Etiudy Claude Debussy'ego.

- Etiudy Debussy'ego należą do jego kompozycji, które można nazwać nieco eksperymentalnymi, dlatego mam nadzieję, że wprowadzą do tego programu kontrast w stosunku do bardziej lirycznych i konwencjonalnych utworów. Będzie to krótka przerwa w narracji koncertu, która przywoła nieco inny świat dźwięków i przede wszystkim inny koloryt - wyjaśniał JJ Jun Li Bui.

<<< 18. Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki >>>

Podróże Chopina

Muzyk tłumaczył też, co oznacza dla niego hasło "Chopin i jego Europa". Podkreślał, że kompozytor odwiedził wiele krajów kontynentu, a podróże te wpływały na jego twórczość.

- Wszyscy wiemy, że w drugiej części swojego życia mieszkał w Paryżu, ale wizytował także wiele innych miast, jak choćby Londyn. Dlatego wiele reminiscencji z różnych kultur da się, jak uważam, usłyszeć w jego muzyce - podkreślał.

Podczas Dwójkowego wywiadu JJ Jun Li Bui mówił też o specyfice Fantazji C-dur, którą wykona podczas festiwalu. Jak podkreślał, jest to dzieło wyjątkowe w dorobku Schuberta, rozbudowane formalnie i wymagające techniczne. - Sam Schubert miał powiedzieć, że tylko diabeł wykona ten utwór - mówił pianista.

Posłuchaj
05:30 Dwojka Poranek Dwojki JJ Jun Li Bui 2022_08_15-07-23-53.mp3 JJ Jun Li Bui o programie swojego występu na Festiwalu "Chopin i Jego Europa" (Poranek Dwójki)

 

Jak dodał, jest to pierwszy utwór w historii muzyki fortepianowej, w którym kompozytor połączył cztery części w jedno wielkie dzieło.

Transmisja w Dwójce

Organizatorem 18. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a dyrektorem artystycznym wydarzenia - Stanisław Leszczyński.

Współorganizatorem Festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia.

Na transmisję koncertu JJ Jun Li Bui z Festiwalu "Chopin i jego Europa 2022" zapraszamy w poniedziałek (15.08) w godz. 18.00-20.00.

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: JJ Jun Li Bui (pianista)

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 7.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mg

Logo sponsora Logo sponsora

Czytaj także

Stanisław Leszczyński: festiwal "Chopin i jego Europa" ma wielką wartość edukacyjną

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
- Nie sposób wybrać ten najważniejszy spośród 34 koncertów. To festiwal dla ludzi, których interesuje kultura wysoka i muzyka artystyczna - mówił na antenie Dwójki Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Szklener o festiwalu "Chopin i jego Europa": romantyzm najważniejszym wątkiem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
- W tym roku zdecydowanie najważniejszym wątkiem jest kontekst polskiego romantyzmu. To dosyć ciekawa zbieżność, dlatego, że każdy festiwal "Chopin i jego Europa" do pewnego stopnia realizuje ten program, który w tym roku został przyjęty jako oficjalny program kulturalny dla naszego kraju - mówił w Dwójce dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń