"Wydarzenie Historyczne Roku 2021" - znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 10:00
 - Po raz 15. honorujemy najciekawsze projekty związane z edukacją historyczną. Zależy nam na tym, aby przypominać ważne wydarzenia z ubiegłego roku. Za nimi stoją wspaniali ludzie, kuratorzy muzeów, działacze i animatorzy kultury. Chodzi również o to, aby uczyć się od najlepszych, jak w nowoczesny sposób z wiedzą historyczną docierać do odbiorców - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, organizatora plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku".
15. edycja plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku
15. edycja plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku"Foto: MHP/Maciej Cioch

Ogólnopolski plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku" został rozstrzygnięty. Już po raz 15. wyróżniono najciekawsze inicjatywy historyczne. Statuetki za rok 2021 przyznano w trzech kategoriach: "Wystawa", "Edukacja" i "Wydarzenie". Ponadto Muzeum Historii Polski, organizator plebiscytu we współpracy z portalem historia.org.pl, przyznało nagrodę specjalną. 

Nagrodzeni w trzech kategoriach

Ostateczna decyzja o przyznaniu nagród należy do internautów. W tej edycji przyznano następujące nagrody:

  • pierwsze miejsce w kategorii "Wystawa" przypadło ekspozycji "Miasto - Moda - Maszyna" zorganizowanej przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
  • za najlepsze wydarzenie edukacyjne uznano "Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich" organizowane przez Urząd Miasta Rzeszów,
  • w kategorii "Wydarzenie" wyróżniono Poznańskie Centrum Dziedzictwa za otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. 

Ostateczny wybór należy do internautów

Konkurs odbył się w dwóch etapach. - To była ponad setka zgłoszeń, najpierw jury wybrało po pięć najlepszych projektów w danej kategorii, a potem ostateczny głos należy do internautów, decydują głosy szerokiej publiczności - zaznaczył Robert Kostro.

Kształtowanie gustów społecznych

Przewodnicząca kapituły prof. Jolanta Choińska-Mika podkreśliła, że zgłoszenia cechuje duża kreatywność. - Ciekawych projektów było bardzo wiele, nasze instytucje kulturalne niezwykle kreatywnie podchodzą do swoich zadań. Wyraźnie widać, że starają się kształtować gusta społeczne, a nie tylko im schlebiać - mówiła. 


Posłuchaj
06.33 2022_09_19 08_34_59_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Wydarzenie Historyczne Roku 2021". Znamy laureatów (Poranek Dwójki)

Specjalna nagroda dla Związku Polaków w Kazachstanie

Nagrodę specjalną otrzymał Związek Polaków w Kazachstanie za film "Artefakty z szafy - historia moich przodków zaklęta w przedmioty". Zrealizowano go z okazji 85. rocznicy deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Film dokumentuje ważne dla nich przedmioty codziennego użytku.

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku" odbywa się pod patronatem Polskiego Radia.

Zobacz wideo:

[YouTube Muzeum Historii Polski]

***

Przygotowała: Paulina Kurek

Goście: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), prof. Jolanta Choińska-Mika (przewodnicząca kapituły plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku"), Aneta Dalbiak (dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi), Marcin Gawryszczak (jeden z kuratorów wystawy "Miasto - Moda - Maszyna"), Piotr Wojtowicz (wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszów), dr Monika Herkt (dyrektor Poznańskiego Centrum Dziedzictwa), Oleg Czerwiński (honorowy prezes Związku Polaków w Kazachstanie)

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Zobacz więcej na temat: Dwójka Robert Kostro Enigma
Czytaj także

Wydarzenie Historyczne Roku. "Wiele projektów było dostosowanych do warunków pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:29
- Mieliśmy znacznie więcej zgłoszeń z projektami internetowymi; takimi, które można było realizować pomimo niesprzyjających okoliczności. A druga rzecz, już niezwiązana z pandemią, jest taka, że powstało albo się zmodernizowało kilka nowych, wspaniałych instytucji. W szczególności Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Szyfrów Enigma - "Na odkrywców czeka wiele zagadek"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:11
- Same eksponaty to za mało, trzeba tak prowadzić tę opowieść, żeby wciągnąć odbiorców w interakcje, aby chcieli się w tym odnaleźć i realnie coś przeżyć - mówił na antenie Dwójki Piotr Bojarski, kierownik Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.
rozwiń zwiń