Wojciech Malajkat: warszawska Akademia Teatralna zmierzy się z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 10:00
- Jako urzędnik muszę stać na straży finansów. Aby uczelnia mogła funkcjonować, to w zimne i ciemne miesiące roku musimy zamknąć szkołę. Studenci będą zdalnie pracować na zajęciach teoretycznych, a do grudniowych świąt uczyć się praktyki - mówił w Dwójce prof. Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Aktor i reżyser Wojciech Malajkat
Aktor i reżyser Wojciech MalajkatFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio
  • Okazją do spotkania się z Wojciechem Malajkatem był rozpoczynający się rok akademicki, w którym - zgodnie z zapowiedziami uczelni - obowiązywać będzie nowa organizacja nauczania.
  • Tematem rozmowy było również wyróżnienie Akademii kategorią A+ w dyscyplinie sztuki filmowej i teatralnej. A+ to najwyższa możliwa kategoria naukowa przyznawana uczelniom.

Nowa organizacja semestru zimowego

Rektor Akademii Teatralnej podkreślił, że uczelnia musi oszczędzać i zmienia swe plany. Skala problemu finansowego jest duża. - W tej chwili nasz deficyt wynosi 4,5 mln zł. Tych pieniędzy zabraknie z różnych powodów, wyższe uczelnie dostają subwencje na podstawie algorytmu. Ta szkoła jest najmniejsza i specyficzna, a ten matematyczny wzór nie pasuje do naszego modelu. Te braki co roku ze swej rezerwy uzupełnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak zapowiedziany poziom tej subwencji nie wystarczy i stąd decyzje o nowej organizacji pracy w semestrze zimowym - powiedział gość Dwójki.

Dopasować się do rzeczywistości

Dodał, że Konferencja Rektorów Uczelni Artystycznych wystosowała apel do resortu kultury. - Jesteśmy niedofinansowani ze względu na naszą specyfikę. Brzmi to ponuro, ale kierujemy tymi szkołami i staramy się myśleć praktycznie. Jest wojna, inflacja, są różne kłopoty gospodarcze, ale my reagujemy i dajemy to, co mamy dać naszym studentom. Nic się nie zawali, jesteśmy zorganizowani, staramy się dopasować do rzeczywistości - mówił rektor Akademii Teatralnej


Posłuchaj
12:05 2022_09_28 09_33_17_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Wojciech Malajkat: warszawska Akademia Teatralna zmierzy się z rzeczywistością (Poranek Dwójki)

 

Ważna wzajemna pomoc

Zaznaczył, że udało się wypracować przyzwoitą ofertę dla studentów. - Poinformujemy o niej podczas inauguracji 30 września. Studenci nas wspierają, nie są im obce nasze kłopoty. Byli obecni na poniedziałkowym posiedzeniu senatu uczelni, mam sygnały, że to rozumieją i będą pomagać. Wszyscy musimy sobie pomóc - podkreślił.

Wojciech Malajkat szuka w kandydatach na studia aktorskie osobowości i talentu. - To jest strasznie trudno sprawdzić, a jednocześnie strasznie łatwo. Jest coś takiego, że wchodzi człowiek, czy to dziewczyna czy chłopak, i jest coś magnetycznego w niej czy w nim. Oczywiście sprawdzamy, czy nie ma wad wymowy, budowy, czy ma słuch i poczucie humoru. Ale przede wszystkim czaimy się na osobowości - tłumaczył niegdyś na antenie Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Wojciech Malajkat (rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie)

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Wojciech Malajkat: aktorstwo to zawód niedemokratyczny

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 10:40
– Nie ma takiego regulaminu, że dziś gramy główną rolę, a jutro epizod i wszyscy mają równo. Nigdy tak nie było i nie będzie – mówił aktor, reżyser i pedagog Wojciech Malajkat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malajkat: zawodu aktora nie da się nauczyć przez komputer

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 12:20
- Robiłem wszystko, żeby przynajmniej teraz można było uczyć się w normalnym trybie twarzą w twarz - mówił rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza prof. Wojciech Malajkat.
rozwiń zwiń