REKLAMA

Beata Jewiarz: na hasło "Leśmian" pojawia się ożywienie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 11:33
- W moim odczuciu, a interesuję się twórczością Leśmiana od kilku lat, jest jakiś rodzaj nieobecności tego twórcy. Moglibyśmy się zastanawiać, z czego to wynika, choć - idąc w stronę światła i nadziei - kiedy pojawia się hasło "Leśmian", "spektakl", "poezja Leśmiana", panuje przyjemne ożywienie i radość - mówiła w "Poranku Dwójki" Beata Jewiarz, autorka scenariusza i koncepcji spektaklu "Natura ludzka".
5 listopada minie 85 lat od śmierci Bolesława Leśmiana
5 listopada minie 85 lat od śmierci Bolesława LeśmianaFoto: Piotr Mecik/Forum

Leśmian rocznicowy

W tym roku przypada 85. rocznica śmierci i 145. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji swoją premierę będzie miał spektakl "Natura ludzka". 

- Leśmian z naturą miał bardzo po drodze. Nie wyobrażał sobie, by jego poezja powstawała poza światem natury. Co ciekawe też w kontekście sytuacji na Ukrainie, warto pamiętać, że Leśmian jako dziesięciolatek został zabrany przez ojca z Warszawy do Kijowa. Jego pierwsze wiersze były bardzo mocno związane z krajobrazem ukraińskim. Choć tamtejsza przyroda nie różni się niczym od tego, co mamy w Polsce. To są takie same lasy i takie same łąki - podkreślała Beata Jewiarz.

Pro natura

Przedstawienie na podstawie jej scenariusza i koncepcji to nowoczesne spojrzenie na poezję Bolesława Leśmiana - łączy słowo poetyckie z muzyką Maćka Golińskiego oraz ruchem i grafikami Justyny Stoszek, prezentując przy tym wnikliwy obraz natury i ludzkich emocji.

Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia

- Cały nasz spektakl jest pro natura. Jeśli Państwo dacie się zaprosić i przyjdziecie, to usłyszycie m.in. wiersz "Asoka". Opowiada on o tym, co niemożliwe, bo jest to historia o miłości brzozy do króla Asoki. Poza tym, że Leśmian personifikuje w tej historii kobietę i mężczyznę, to daje nam opowieść o miłości. Także, jak sądzę, swój wyraz adoracji natury - tłumaczyła Beata Jewiarz.

"Bywalec zieleni" - Leśmian codzienny POSŁUCHAJ >>>>

Spektaklowi "Natura ludzka" towarzyszy wykład o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana w formie performatywnej opowieści w wykonaniu artystki. Najbliższa okazja, by obejrzeć to wydarzenie już w piątek, 4 listopada, o godz. 19.00 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie.


Posłuchaj
12:34 Poranek Dwójki 2.11.2022 jewiarz.mp3 Beata Jewiarz o spektaklu "Natura ludzka" na podstawie poezji Bolesława Leśmiana (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Beata Jewiarz (aktorka, dziennikarka)

Data emisji: 2.11.2022

Godzina emisji: 9.35

pg/kor

Czytaj także

Szalom Asz - pisarz, który nie bał się poruszać tematów tabu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 05:40
10 lipca 1957 roku w Londynie zmarł Szalom Asz - jeden z najpopularniejszych pisarzy tworzących w języku jidysz. Niejednokrotnie potępiany przez środowiska żydowskie, zasłynął swoim kontrowersyjnymi dziełami, w których chętnie poruszał temat biedy, prostytucji, czy homoseksualizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Lange. Zapomniany poeta i wielbiciel Dalekiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 05:40
17 marca 1929 roku w Warszawie zmarł Antoni Lange. Był twórcą wszechstronnym: pisał m.in. wiersze i eseje, a także zajmował się tłumaczeniami. W swoich utworach chętnie odwoływał się do religii i filozofii Orientu, pełnymi garściami czerpał również z wielu nurtów artystycznych. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest powieść "Miranda", w której można znaleźć nawiązania do okultyzmu oraz literatury staroindyjskiej. 
rozwiń zwiń