"Lubimy wyzwania". FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 10:50
- Po nagraniu pierwszej płyty zaczęliśmy pracę nad transkrypcją Sonaty Karola Szymanowskiego. Była to dla nas fantastyczna przygoda i stwierdziliśmy, że na pewno chcemy nagrać ten utwór - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Wojciech Fudala, który razem z pianistą Michałem Rotem tworzy duet FudalaRot Duo. Właśnie ukazała się ich nowa płyta - "Transfiguration".
FudalaRot Duo tworzą wiolonczelista Wojciech Fudala i pianista Michał Rot
FudalaRot Duo tworzą wiolonczelista Wojciech Fudala i pianista Michał RotFoto: Minerva Studio/Shutterstock

FudalaRot Duo świętują podwójnie

Drugi w dorobku duetu album wydany został z okazji pięciolecia jego działalności oraz z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego (3.10.1882).

- Była to dla nas podróż do innego świata. Każde z dzieł zarejestrowanych na płycie to próba wejścia przez nas w inny świat ekspresji, inny świat kolorystyki. Jako zespół bardzo dużo poszukujemy bogactwa barw. Wydaje się nam też, że bardzo pogłębiliśmy podejście do środków wyrazu i do wspólnego muzykowania – podkreślał Michał Rot.

Z ciemnej na jasną stronę barw

Premierowa, monograficzna płyta duetu z sonetami Mieczysława Wajnberga była opowieścią o niełatwym losie tego kompozytora odzwierciedlonym w twórczości.

- Trzeba przyznać, że muzykę Wajnberga, szczególnie zawartą na naszym krążku, cechuje ta ciemna strona barw. A spotkanie z Karolem Szymanowskim, Ernestem Blochem i Rebeccą Clarke dało nam przestrzeń do tego, żeby eksplorować tę drugą stronę, która jest równie ciekawa i ważna - tłumaczył Wojciech Fudala.

Posłuchaj
13:11 Poranek Dwójki 23.11.2022 FudalaRot Duo.mp3 Wojciech Fudala i Michał Rot z FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration" (Poranek Dwójki) 

Album "Transfiguration" zawiera zaskakujące wersje, transkrypcje utworów Szymanowskiego, Blocha i Clarke, ale także prezentuje nieoczywiste wykorzystanie instrumentów. Znalazły się na nim utwory, które pierwotnie nie były pomyślane na duet wiolonczela i fortepian, który reprezentuje FudalaRot Duo.

- Myślę, że to jest wartość tej płyty i coś, co ją bardzo scala jako koncept. Sonata Rebeki Clarke to akurat troszeczkę inna historia, bo sama kompozytorka założyła, że obie wersje będą równorzędne, choć dziś dużo bardziej znana jest ta w wersji altówkowej. Natomiast w przypadku pozostałych dzieł, te transkrypcje powstały już po śmierci ich kompozytorów - stwierdził Michał Rot.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Wojciech Fudala i Michał Rot (FudalaRot Duo)

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 9.35

pg/kor


Czytaj także

Teresa Chylińska: II Symfonia B-dur Szymanowskiego to maestria formy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 10:00
- Karol Szymanowski przyznał, że ma poczucie, iż takiej symfonii nikt przed nim w Polsce nie napisał. Pod dyrekcją Fitelberga rozpoczął się triumfalny pochód II Symfonii przez Berlin, Wiedeń, Lipsk, Drezno. To była dekada życia pełnej II Symfonii i jej wielkiego światowego sukcesu, podkreślano maestrię formy tego utworu - mówiła na antenie Dwójki Teresa Chylińska, najwybitniejsza badaczka życia i twórczości kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katot i Jaroś, czyli Szymanowski i Iwaszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 22:00
Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego nadaliśmy audycję o związkach rodzinnych i artystycznych pomiędzy Iwaszkiewiczem i Szymanowskim, a także o portrecie kompozytora w twórczości Iwaszkiewicza.
rozwiń zwiń