Nie żyje Andrzej Matul. "Przebywanie z nim to było coś wyjątkowego"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 09:04
- Był legendą i Polskiego Radia, i lektorowania. Pierwszy raz usłyszałam Andrzeja i zakochałam się w jego głosie jako nastolatka, słuchając, jak czytał serial "MASH" albo "Muppet Show". To było coś zupełnie niesłychanego. A później, gdy poznałam go w radiu, zrozumiałam, że on jest wzorem dla wielu dziennikarzy, ale w taki naturalny sposób - mówiła o Andrzeju Matulu Magdalena Mikołajczuk z radiowej Jedynki. Dziennikarz Polskiego Radia zmarł w wieku 75 lat.
Andrzej Matul
Andrzej MatulFoto: PR
  • Nie żyje Andrzej Matul, lektor i dziennikarz radiowy. Miał 75 lat.
  • Od 1973 roku był związany z Polskim Radiem.
  • Był laureatem m.in. Złotego Mikrofonu, Mistrzem Mowy Polskiej.

Andrzej Matul swoją działalność w Polskim Radiu rozpoczął w "Sygnałach dnia", później prowadził "Cztery pory roku" i "Lato z radiem", a także "Radiowy Tygodnik Kulturalny". W latach 90. został zastępcą kierownika, a potem kierownikiem Redakcji Kulturalnej radiowej Jedynki. W roku 2000 objął funkcję zastępcy kierownika Redakcji Kultury i Wiedzy, a potem szefa Redakcji Pasm Muzyczno-Publicystycznych. Prowadził m.in. "Wieczory z Jedynką". Przez wiele lat współpracował również z radiową Dwójką.

W roku 2017, z okazji 39. rocznicy innej kultowej audycji: "Czterech pór roku", Andrzej Matul był gościem Programu 1 Polskiego Radia. Mówił wówczas, że siłą programu było to, że robiły go rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. - Problemy, którymi żyły poszczególne regiony, znajdowały odbicie w "Czterech porach roku" - mówił dziennikarz, który 2 stycznia 1978 r. poprowadził pierwsze wydanie audycji.

Andrzej Matul we wspomnieniach radiowych koleżanek

Andrzej Matul był Laureatem Złotego Mikrofonu i Chryzostoma, a także Mistrzem Mowy Polskiej. - To był wzór polszczyzny, ale nie polszczyzny sztywnej. Potrafił z języka polskiego wycisnąć i jakieś rozbuchanie, i jakieś szaleństwo. Kiedy trzeba, to był język elegancki, a kiedy trzeba, bardzo potoczny. To było nie do uwierzenia, w jaki sposób on się posługiwał naszym językiem - podkreślała Magdalena Mikołajczuk.

Bardzo ciepło Andrzeja Matula wspominała również w "Poranku Dwójki" Małgorzata Tułowiecka z radiowej Jedynki. - To był wspaniały facet. Potrafił być wielkim przyjacielem, to w tej chwili wielka rzadkość. Kochał ludzi, był pogodny. Nawet jeżeli coś przykrego się wydarzało, to umiał to zręcznie przekształcić w coś, co nie dotykało tak bardzo. Przez wiele lat byliśmy razem w radiowej komisji mikrofonowej, ocenialiśmy przydatność głosową dziennikarzy do pracy na antenie. Umiał w delikatny sposób i dowcipnie powiedzieć to, co czasami było nieprzyjemne - tłumaczyła.

[YouTube/Mistrz Mowy Poskiej]

Dla Anny Stempniak Andrzej Matul był jak radiowy ojciec. - Dzięki niemu zostałam w radiu. On był w takiej komisji, która nas, studentów, przyjmowała do radia, i tak już zostałam. Nauczył mnie tego, że najważniejsza w radiu jest rozmowa, kontakt z człowiekiem face to face i słuchanie go, odpowiadanie na jego myśli. Andrzej skracał dystans, był bardzo przyjacielski, czuły i jednocześnie dowcipny, radosny i lekceważący siebie. To, że odszedł… jestem na niego zła po prostu - nie kryła smutku dziennikarka.

Posłuchaj
15:16 Poranek Dwójki matul 15.12.2022.mp3 Andrzej Matul we wspomnieniach radiowych koleżanek Magdaleny Mikołajczuk, Małgorzaty Tułowieckiej i Anny Stempniak (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Małgorzata Tułowiecka i Anna Stempniak (dziennikarki Polskiego Radia)

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 8.10

pg/polskieradio.pl/kor

Czytaj także

Pół wieku w eterze. "Lato z Radiem" świętuje złoty jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 05:00
Pięćdziesiąt lat temu, o godzinie 11, na antenie Programu 1 Polskiego Radia wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał do rozpoczęcia "Lata z Radiem", audycji wymyślonej przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycji, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i która stała się kultowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Andrzej Matul, legenda Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 09:11
W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul. Polski lektor i dziennikarz radiowy, od roku 1973 związany z Polskim Radiem, wyróżniony Złotym Mikrofonem i Chryzostomem, Mistrz Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń