"Kochała radio i teatr". Wspominamy Iwonę Malinowską-Roznau

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 09:30
- Była człowiekiem radia. Wszystko, co najlepsze w jej życiu, to było radio. Mówiła, że się na radiu wychowała (...). Dla niej radio było tym, na czym się uczyła, i tego potem chciała uczyć innych - mówiła o zmarłej w miniony poniedziałek (30.01) Iwonie Malinowskiej-Roznau, wieloletniej dziennikarce PR i teatrologu, jej redakcyjna koleżanka Bogumiła Prządka.
Iwona Malinowska
Iwona Malinowska Foto: Grzegorz Śledź/PR2

O dramacie i historii teatru

Iwona Malinowska-Roznau do Polskiego Radia trafiła po studiach na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W Dwójce przygotowywała przede wszystkim audycje o dramacie i historii teatru, między innymi "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej", "Wielcy interpretatorzy wielkiej literatury". 

Godziny w archiwum

Ostatnia ze wspomnianych audycji pokazywała jej teatrologiczne wykształcenie i pasję do historii teatru. - Znała głosy przedwojennych aktorów, przypominała ich role, przesiadywała całymi godzinami w archiwum Polskiego Radia, wyszukując zarejestrowane fragmenty i przypominając to z komentarzem słuchaczom - opowiadała Bogumiła Prządka. - W archiwum była najczęstszym gościem.

Z miłości do teatru

Iwona Malinowska-Roznau była autorką kilkudziesięciu adaptacji słuchowisk - sięgała zarówno do dramatów, jak i prozy autorów polskich i zagranicznych. Teatr kochała niezwykle. - Zawsze była nastawiona na historię i z tego była dumna, że w każdej chwili potrafiła rozpoznać głosy aktorów przedwojennych, bardziej nawet niż współczesnych.

Czytaj także:

Jej wiedza o głosach aktorskich, szczególnie starszego pokolenia, była niezrównana. Słuchacze zapamiętają ją także jako prowadzącą audycję z cyklu "Zagadki literackie". - To były bardzo dobre audycje, w kontakcie ze słuchaczem - mówiła Bogumiła Prządka. 

Zawsze w biegu

A jaka była jako osoba? - Iwona, tak jak została zapamiętana, była człowiekiem, któremu można było pozazdrościć energii. Zawsze chodziła szybko, tupała obcasikami po korytarzu, to był prawie bieg, i jak wchodziła do radia, od pierwszego momentu była w uderzeniu, w działaniu - opowiadała nasza rozmówczyni. - Robiła kawę... i do roboty.

Dziennikarkę wspominaliśmy w ważnym dla Polskiego Radia dniu - 1 lutego 1925 roku to początek rodzimej radiofonii i Polskiego Radia. Od tego czasu minęło 98 lat.

Na stronie Polskiego Radia Iwona Malinowska-Roznau pisała o sobie: Wiem z listów, że mój charakterystyczny niski głos nie przeszkadza Państwu, wprost przeciwnie - zachęca do słuchania.

Posłuchaj
06:41 Poranek Dwójki Pożegnanie 1 luty 2023 08_34_01.mp3 Iwona Malinowska-Roznau - wspomnienie (Poranek Dwójki)
 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bogumiła Prządka (dziennikarka)

Data emisji: 1.02.2023

Godzina emisji: 8.30

uk

Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wprowadzał radość do życia innych". Andrzej Matul we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 17:45
- Zawsze zwracał mi uwagę, że radio to nie jest medium, przez które się przemawia, tylko służy ono temu, żeby rozmawiać - mówiła o zmarłym w grudniu dziennikarzu Polskiego Radia Andrzeju Matulu Małgorzata Małaszko, dyrektor-redaktor naczelna Programu 2.
rozwiń zwiń