Lidia Grychtołówna o "Miejscówce z Dwójką": zagram mojego ukochanego Schumanna

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 10:00
- Współczesna pianistyka różni się od tej np. z lat 30. ubiegłego wieku. Kiedyś Chopina grało się bardzo łzawo, a teraz jest to nie do pomyślenia, podobnie z Schumannem. Moje podejście określiłabym jako romantyczno-klasyczne, serdecznie zapraszam do posłuchania mojego koncertu - mówiła w Dwójce pianistka Lidia Grychtołówna.
Lidia Grychtołówna
Lidia GrychtołównaFoto: Stanisław Leszczyński / materiały promocyjne

Romantycy, z ukochanym Schumannem na czele

Lidia Grychtołówna opowiedziała o repertuarze sobotniego koncertu. - Obecnie gram dwa programy: tylko Chopina lub muzykę romantyczną Schuberta, Brahmsa i mojego ukochanego Schumanna. W Dwójce zaprezentuję ten drugi repertuar - zapowiedziała.

Podejście romantyczno-klasyczne

Mówiła również o tendencjach interpretacyjnych. - Współczesna pianistyka różni się od tej np. z lat 30. ubiegłego wieku. Kiedyś Chopina grało się bardzo łzawo, a teraz jest to nie do pomyślenia, podobnie z Schumannem. Moje podejście określiłabym jako romantyczno-klasyczne, serdecznie zapraszam do posłuchania mojego koncertu - powiedziała pianistka.

Jurorka i znakomity pedagog

Lidia Grychtołówna urodziła się 18 lipca 1928 roku w Rybniku. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1955 roku. Później sześciokrotnie była jego jurorką (1980, 1985, 1990, 1995, 2000 i 2005), a także jurorką festiwalu The National Chopin Piano Competition of the Chopin Foundation of the U.S. w Miami (1990), oraz przez ponad 20 lat - profesorką klas fortepianu na Uniwersytecie im. Johannesa Gutenberga w Moguncji.

Posłuchaj
03:56 2023_06_23 08_07_54_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Lidia Grychtołówna o "Miejscówce z Dwójką": zagram mojego ukochanego Schumanna (Poranek Dwójki)

 

Lidia Grychtołówna zaprasza na spotkanie w "Miejscówce z Dwójką":

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Lidia Grychtołówna (pianistka i pedagog)

Data emisji: 23.06.2023

Godzina emisji: 8.10

mo

Czytaj także

Lidia Grychtołówna: jestem pianistką dzięki rodzicom

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 14:00
- Moja mama ćwiczyła grę na fortepianie, a ja pilnie ją podpatrywałam. Kiedy miałam dwa lata wykorzystałam przerwę, którą sobie zrobiła, wgramoliłam się na krzesło i zaczęłam powtarzać to, co grała. I tak się zaczęło – opowiadała w Dwójce nestorka polskiej pianistyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lidia Grychtołówna: samotność mi nie służy

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 12:30
- Bardzo lubię publiczność, mikrofonu specjalnie nie kochałam, stąd też mój nieduży dorobek płytowy. Proponowano mi wiele razy nagrania, ale zwykle odmawiałam, ponieważ dla mnie jednak najważniejsza jest publiczność. Ona pomaga mi się otworzyć - mówiła w Dwójce znakomita polska pianistka i pedagog.
rozwiń zwiń