Historia

Sztuczna inteligencja błyskawicznie tłumaczy tabliczki pisma klinowego sprzed 5000 lat

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 05:45
Zespół archeologów i informatyków z Izraela stworzył oparty na sztucznej inteligencji (SI) program tłumaczący starożytne pismo klinowe. Dzięki temu jest możliwe natychmiastowe przetłumaczenie na język angielski dziesiątek tysięcy zdigitalizowanych już tabliczek. 
Tabliczka klinowa
Tabliczka klinowaFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie/dp; Shutterstock

Biblioteki, muzea i uniwersytety na całym świecie posiadają ponad pół miliona glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym. Jednak ogromna liczba tekstów i niewielka liczba osób posługujących się językiem akadyjskim - którym nikt nie mówił ani nie pisał od 2000 lat - oznacza, że przetłumaczono tylko niewielki ułamek tych tekstów - pisze "Times of Israel".

- Niesamowite jest to, że nie muszę w ogóle rozumieć akadyjskiego, aby przetłumaczyć [tabliczkę] i dowiedzieć się, co kryje się za pismem klinowym - powiedział Gai Gutherz, informatyk, członek zespołu z Uniwersytetu w Tel Awiwie, który opracował program. - Mogę po prostu użyć algorytmu, aby zrozumieć i odkryć, co przeszłość ma do powiedzenia - dodał naukowiec.

Czytaj także:

Skuteczność SI 

Gutherz zauważył, że tłumaczenia SI wypadły lepiej niż oczekiwano, choć program jest wciąż na wczesnym etapie i daleko mu do precyzji.

Sztuczna inteligencja miała wyższy poziom dokładności w przypadku tekstów formalnych, takich jak dekrety królewskie lub wróżby, które są zgodne z pewnym wzorcem. Bardziej literackie i poetyckie teksty - listy od kapłanów lub traktaty - miały częściej "halucynacje" - to termin SI oznaczający, że maszyna wygenerowała wynik całkowicie niezwiązany z dostarczonym tekstem.

Kto posługiwał się językiem akadyjskim?

Język akadyjski był używany w Mezopotamii i na Bliskim Wschodzie od około 3000 r. p.n.e. do 100 r. n.e. Była to ówczesna lingua franca, umożliwiająca komunikację ludziom z różnych krajów.

Język ten należał do grupy języków semickich, a jego nazwa pochodzi od miasta Akad będącego stolicą imperium akadyjskiego. Państwo stworzone przez Sargona Wielkiego istniało w latach 2334–2193 p.n.e i obejmowało niemal cały obszar tzw. Żyznego Półksiężyca rozciągający się od ujścia Tygrysu i Eufratu aż po Palestynę i Egipt. 

PAP/bm

Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. W jaskini Salome odkryto grób, który mógł należeć do "położnej Maryi"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 05:50
Odkryta przez archeologów grota grobowa była miejscem pielgrzymek pierwszych chrześcijan, którzy chcieli odwiedzić miejsce spoczynku kobiety będącej - zgodnie z literą apokryfów - świadkiem narodzin Jezusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymski legion krwawo tłumił żydowskie powstanie, później stacjonował na obszarze Gruzji - ustalili polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:45
Żołnierze z X legionu Fretensis, znani z pacyfikacji zrywu w Judei, stacjonowali w początku II w. n.e. również nad Morzem Czarnym w rzymskim forcie Apsaros w Kolchidzie - ustalili polscy badacze. Do tej pory naukowcy nie znali śladów ich przebywania w tak odległym rejonie.
rozwiń zwiń