Marcin Majchrowski: festiwal w Dusznikach to idealne miejsce dla miłośników pianistyki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 10:00
- Publiczność bardzo ciepło przyjmuje wszystkich pianistów. Fani muzyki fortepianowej są wierni wykonawcom. Nieczęsto mają możliwość obcowania z czystą pianistyką, słuchania recitali fortepianowych na co dzień. Do tego służy festiwal taki jak ten w Dusznikach-Zdroju - mówił w Dwójce Marcin Majchrowski.
Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju
Dworek Chopina w Dusznikach-ZdrojuFoto: Shutterstock/posztos
  • W "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się do Dusznik-Zdroju, gdzie trwa "uczta melomana", czyli Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
  • Podczas wieczornych koncertów publiczność ma okazję posłuchać koncertów znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów.
  • Popołudniami zaplanowano spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach.

Jubileusz 90. urodzin prof. Ireny Poniatowskiej

Marcin Majchrowski mówił o jubileuszu 90. urodzin prof. Ireny Poniatowskiej i wspominał spotkanie z przewodniczącą Rady Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju w audycji Cafe "Muza". - Irena Poniatowska przez całe życie zajmuje się muzyką fortepianową i twórczością Chopina, Beethovena, pianistyką XIX wieku - podkreślił.

Ciepłe przyjęcie wszystkich pianistów

Rozmówca Rocha Sicińskiego stwierdził, że ciekawie wygląda lista gości festiwalu, którzy występują w Dusznikach-Zdroju. - Dziennie mamy tutaj dwa koncerty, popołudniowy o 16.00 i wieczorny o 20.00. We wtorek 8 sierpnia już półmetek festiwalu, czas bardzo szybko płynie. Ogromną furorę i wielkie wrażenie na słuchaczach zrobił Kevin Chen, 18-letni pianista z Kanady. Należy zaznaczyć, że publiczność bardzo ciepło przyjmuje wszystkich pianistów. Fani muzyki fortepianowej są wierni wykonawcom. Nieczęsto mają możliwość obcowania z czystą pianistyką, słuchania recitali fortepianowych na co dzień. Do tego służy festiwal taki jak ten w Dusznikach-Zdroju - zaznaczył Marcin Majchrowski.

Fani muzyki fortepianowej z Czech i Niemiec

Dodał, że w zdecydowanej większości publiczność przyjeżdża do Dusznik specjalnie na festiwal. - Słyszałem pewną grupę Czechów. Rzadko tutaj spotyka się tamtejszych melomanów, którzy przyjeżdżają do Polski, choć to blisko granicy. Niemcy są silną grupą fanów, przede wszystkim muzyki Chopina - powiedział.


Posłuchaj
16:22 2023_08_07 09_34_55_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Marcin Majchrowski: festiwal w Dusznikach-Zdroju to idealne miejsce dla miłośników pianistyki (Poranek Dwójki)

 

Koncert na wyjątkowej wiolonczeli

- Bardzo czekam na recital Hiny Maedy i Michała Francuza, chcę sprawdzić, w jakiej formie artystka jest od października. Od jakiegoś czasu laureatów Konkursu im. Wieniawskiego prof. Piotr Paleczny zaprasza do Dusznik-Zdroju. Ciekawie zapowiada się też koncert wiolonczelistki Camille Thomas, która zagra na niezwykłym instrumencie, zbudowanym przez Antonia Stradivariego. Sonatę g-moll op. 65 Fryderyk Chopin napisał dla swego przyjaciela, wiolonczelisty Auguste'a Franchomme'a, ówczesnego właściciela tego instrumentu - opowiadał Marcin Majchrowski

Czytaj także: 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki.

"Miał to być pierwszy po wojnie festiwal - napisał Potocki w liście do Andrzeja Merkura w 1994 roku - co miało niemałe repolonizacyjne, patriotyczne i interpretacyjne znaczenie dla naszego społeczeństwa, które nowo przybyłe na ten obszar nie czuło się jeszcze dość u siebie".

Dlaczego na chopinowskie święto wybrano dusznicki kurort? W sierpniu 1826 roku z polecenia lekarzy warszawskich i profesora Józefa Elsnera, dla podreperowania wątłego zdrowia, do Dusznik przybył Fryderyk Chopin. Z Warszawy wyruszył 28 lipca. Towarzyszyły mu matka oraz siostry (Ludwika i Emilia). Trasa wojażu wiodła przez Błonie, Sochaczew, Łowicz, Kutno, Kłodawę, Koło, Turek, Kalisz, Ostrów, Międzybórz, Oleśnicę, Wrocław, Niemczę, Ząbkowice i Kłodzko.

[źródło: materiały organizatora festiwalu]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marcin Majchrowski (dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 7.08.2023

Godzina emisji: 9.35

pg/mo

Czytaj także

Festiwal w Dusznikach-Zdroju. "Publiczność czuje wielką radość z kontaktu z artystami"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:22
- Za nami już trzy koncerty i spotkania z zupełnie innymi artystami i osobowościami. Słowo "spotkania" jest kluczowe, ponieważ wśród publiczności odczuwa się wyraźnie tęsknotę za koncertami i muzyką - tak Róża Światczyńska relacjonowała 76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 10:00
- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń