"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 10:00
- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Prof. Piotr Paleczny
Prof. Piotr PalecznyFoto: Maciej Kulczyński/PAP
  • W "Poranku Dwójki" profesor Piotr Paleczny zaprosił na 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
  • 4 sierpnia wydarzenie otworzy recitalem Francesco Piemontesi, nazywany "czarodziejem dźwięku".

Koncertowe emocje wieczorami...

Emocje gwarantują również wykonawcy następnych wieczornych koncertów, tak wspaniali i lubiani pianiści, jak Federico Colli (I Nagroda Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego - Leeds 2012), Lukas Geniušas (II Nagroda Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego im. F. Chopina - Warszawa 2010), Yulianna Avdeeva (I Nagroda Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego im. F. Chopina - Warszawa 2010), Anna Geniushene, skrzypaczka Hina Maeda, a także na finał Kate Liu (III Nagroda Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego im. F. Chopina - Warszawa 2015).

...i popołudniami

- Także podczas popołudniowych koncertów będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach. Kevin Chen jest laureatem I Nagrody Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, wygrał także w Genewie i kilka innych konkursów. Piotr Pawlak zdobył I Nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego May Lind Helsinki 2022. Jakub Kuszlik to zdobywca IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku - mówił Piotr Paleczny.

Wyjątkowa wiolonczela Antonia Stradivariego

Szczególną uwagę organizatorzy chcieliby zwrócić na recital wiolonczelowy Camilli Thomas, której towarzyszyć będzie pianista Julien Brocal. W Dworku Chopina usłyszymy wiolonczelę niezwykłą - instrument Antonia Stradivariego, którego dźwięku słuchał Chopin na krótko przed śmiercią. Wówczas fragmenty Sonaty g-moll op. 65 grał dla umierającego Fryderyka jego przyjaciel, wiolonczelista Auguste Franchomme - ówczesny właściciel tego instrumentu. 


Posłuchaj
13:54 2023_08_02 09_35_17_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Przed nami uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (Poranek Dwójki)

 

Kursy mistrzowskie

XXII Ogólnopolski Pianistyczny Kurs Mistrzowski w Dusznikach-Zdroju poprowadzą prof. Lidia Grychtołówna i prof. Eldar Nebolsin. - Lidia Grychtołówna przez ponad dwadzieścia lat była profesorem uniwersytetu w Moguncji, a w tej roli tutaj jeszcze nie występowała, z radością ją zaprosiłem. Myślę, że będzie to bardzo ciekawe spotkanie. Lidia Grychtołówna oczywiście wystąpi również jako pianistka podczas "Nokturnu", podobnie jak prof. Eldar Nebolsin, który od wielu lat wykłada na uniwersytecie w Berlinie, a kiedyś grał u nas jako zwycięzca konkursu w Santander - powiedział Piotr Paleczny.

Dwójka w Dusznikach-Zdroju

78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju w Dwójce obszernie relacjonować będą Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski. Na naszej antenie m.in. transmisje z koncertu inauguracyjnego 4 sierpnia i finałowego 12 sierpnia. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Piotr Paleczny (pianista, pedagog, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju)

Data emisji: 2.08.2023

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Prof. Piotr Paleczny: od studentów oczekuję partnerstwa

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:10
- Czasami coś jest w osobowości, w kreatywności młodego człowieka. Mnie bardzo często się zdarza, że z zafrapowaniem słucham interpretacji płynącej z estrady i nawet – to nie jest kokieteria – chciałbym tak zagrać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Paleczny, wybitny pianista, znakomity chopinista i ambasador muzyki polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Paleczny: "Nokturny" to wyjątkowe muzyczne spotkania w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 10:00
- "Nokturny" to specjalne koncerty podczas naszego festiwalu. To swego rodzaju niespodzianka, gdyż do końca nie wiemy, którzy z pianistów wezmą udział w tym specjalnym, całkowicie charytatywnym występie. Z olbrzymią wdzięcznością wspominam artystów, którzy znając jego warunki, spotykają się w tym muzycznym salonie. Tworzy się niepowtarzalna atmosfera - mówił na antenie Dwójki Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń