"Wawel o zmierzchu". Jarosław Szemet: gra na otwartym powietrzu to miła odmiana

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2023 12:54
- Jest to ciekawe wyzwanie, trochę inne poszukiwanie dźwięku, w innej przestrzeni. Natomiast zawsze jest to bardzo przyjemne, wyjść z sali koncertowej i zagrać na otwartym powietrzu - mówił w "Poranku Dwójki" polsko-ukraiński dyrygent Jarosław Szemet, który w niedzielę (13.08) poprowadzi finałowy koncert 16. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Jarosław Szemet (stoi)
Jarosław Szemet (stoi)Foto: Filip Blazejowski/Gazeta Polska/Forum
  • Koncerty Festiwalu "Wawel o zmierzchu" odbywają się na zamkowych dziedzińcach: arkadowym oraz Batorego.
  • To jedyny organizowany na tak szeroką skalę plenerowy festiwal muzyczny w Krakowie.
  • Patronem 16. Letniego Festiwalu "Wawel o zmierzchu" jest radiowa Dwójka, która w niedzielę (13.08) transmitować będzie koncert finałowy.

Tegoroczny Festiwal "Wawel o zmierzchu" rozpoczął się 4 sierpnia. Wydarzenie, adresowane do szerokiego kręgu odbiorców, cechuje gatunkowa różnorodność, a repertuar jest rozpięty między tradycją i współczesnością. Znajdziemy w nim i muzykę filmową, i twórczość najważniejszych polskich kompozytorów.

Finałowy "Wawel o zmierzchu" pełen hitów

Jedną z idei przewodnich festiwalu jest prezentacja twórczości muzyków ukraińskich, na czele ze światowej sławy pianistą Aleksandrem Gawrylukiem oraz polsko-ukraińskim dyrygentem Jarosławem Szemetem. Obaj wezmą udział w finałowym koncercie, który odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia, o godz. 20.00 na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

- To będzie program absolutnych hitów. Na początek nasz wspaniały solista zagra kilka utworów Chopina. Później wspólnie zagramy Koncert fortepianowy a-moll Edwarda Griega, a podsumuje wszystko jedna z najbardziej znanych symfonii - X Symfonia e-moll "Z Nowego Świata" Antonina Dworzaka - zapowiadał Jarosław Szemet.

Plakat festiwalu Plakat festiwalu

Ważna rocznica dla Filharmonii Śląskiej

Jeden z najzdolniejszych dyrygentów młodego pokolenia na co dzień prowadzi Orkiestrę Filharmonii Śląskiej. Jak zdradził w audycji, ze swoim zespołem jest właśnie w trakcie nagrywania dwóch płyt. - Pierwsza z nich to autorska płyta Adama Wesołowskiego, druga powstaje z myślą o 90. rocznicy urodzin naszego patrona, Henryka Mikołaja Góreckiego - przekazał gość Dwójki.


Posłuchaj
12:05 Poranek Dwójki szemet 8.08.2023.mp3 Dyrygent Jarosław Szemet o finałowym koncercie 16. Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Szemet (dyrygent)

Data emisji: 8.08.2023

Godz. emisji: 8.35

pg

Czytaj także

Lawrence Foster podsumowuje współpracę z NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 20:00
Amerykański dyrygent pochodzenia rumuńskiego Lawrence Foster przez ostatnie cztery sezony kierował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Koncertem, który odbył się w Katowicach 23 czerwca, gość Dwójki zwieńczył tę współpracę. Spotkaliśmy się jeszcze podczas prób i odbyliśmy długą rozmowę, w której nie zabrakło podsumowań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinga Głowacka: pierwszy o moim zwycięstwie dowiedział się prof. Borowicz

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 18:25
- Do konkursu zostało przyjętych dwudziestu uczestników z całego świata. Składał się on z trzech etapów. Dwa pierwsze odbyły się w Bukareszcie. Mieliśmy do zadyrygowania repertuar symfoniczny. Wylosowałam IV część "Eroiki" Beethovena. Drugi etap to był repertuar operowy. Polegał on m.in. na próbie tylko z solistą i pianistą. Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałam i bardzo się stresowałam - mówiła w Dwójce Kinga Głowacka, zwyciężczyni VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego "Ionel Perlea".
rozwiń zwiń