Maria Sławek: cykl "Dialogi" wychodzi naprzeciw innym dziedzinom sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 11:22
"Dialogi" to cykl muzycznych spotkań w historycznych pracowniach artystycznych zlokalizowanych na terenie Warszawy. - Mogłabym wiele o tych koncertach opowiadać. Myślę jednak, że to, co jest w nich szczególne, to po pierwsze to, że wchodzimy w miejsca, które właściwie są mało dostępne z poziomu ulicy; mało się o nich wie - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek, organizatorka wydarzenia.
Skrzypaczka Maria Sławek jest kuratorką cyklu Dialogi, który odbywa się pod  patronatem radiowej Dwójki
Skrzypaczka Maria Sławek jest kuratorką cyklu "Dialogi", który odbywa się pod patronatem radiowej DwójkiFoto: Marcin Gadomski/PAP
  • Cykl "Dialogi" rozpoczął się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia pod koniec września w Warszawie.
  • W tym roku wydarzenie odbywa się po raz drugi, składa się na nie 7 koncertów w historycznych pracowniach artystycznych.
  • Kuratorką cyklu jest Maria Sławek - skrzypaczka, wykładowczyni, prezes Instytutu Mieczysława Wajnberga - która była gościem "Poranka Dwójki".

"Dialogi" to cykl muzycznych spotkań w historycznych pracowniach artystycznych zlokalizowanych na terenie Warszawy.

"Dialogi" - spotkanie muzyki ze sztukami wizualnymi

- Nasz cykl odbywa się dzięki temu, że dostaliśmy grant na promocję historycznych pracowni artystycznych. Są to miejsca, gdzie pracowali artyści bardzo często związani np. z odbudową Warszawy po wojnie; ludzie, o których mało wiemy, a których rzeźby, obrazy czy odtworzone elementy architektoniczne często po prostu mijamy w drodze do pracy czy na spacerze - tłumaczyła Maria Sławek.

Na liście historycznych pracowni artystycznych, utworzonej z inicjatywy Stołecznego Konserwatora Zabytków, znajduje się 30 adresów. - Często są to poukrywane, np. na strychach Starego Miasta, pracowanie, w których panuje szczególna atmosfera. Bardzo często jest to bardzo przyjemna cisza, odosobnienie od hałasu z zewnątrz. Można wyczuć tam pewne skupienie. Zawsze też jest to trochę inny duch, który się w tej pracowni unosi, bo zawsze jesteśmy u innego artysty - podkreślała kuratorka.

Koncerty w domowej atmosferze

U podstaw idei cyklu stoi dialog. - Wydaje mi się on doskonałą formą komunikacji. Wiele razy myślałam o tym, żeby będąc muzykiem, nie ograniczać się tylko do dialogowania wewnątrz swojego środowiska, ale też żeby wychodzić trochę naprzeciw innym dziedzinom sztuki i także słuchaczom. Bo w całym tym naszym projekcie właśnie kontakt jest szalenie bliski, wręcz domowy - opowiadała Maria Sławek.


Posłuchaj
12:20 Poranek Dwójki sławek 22.11.2023.mp3 Maria Sławek o cyklu spotkań muzycznych "Dialogi" (Poranek Dwójki) 

Z zaplanowanych w tym roku siedmiu koncertów pięć już za nami. Najbliższy odbędzie się w czwartek (23.11) w Galerii Grażyny Hase na ul. Marszałkowskiej 6, gdzie wystąpi Messages Quartet. Cykl "Dialogi" zwieńczy natomiast występ Ewy Leszczyńskiej (sopran) i Mateusza Kowalskiego (gitara) 14 grudnia w pracowni Jagody Przybylak (Piwna 31/33).

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Sławek (kuratorka cyklu "Dialogi")

Data emisji: 22.11.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Instytut Mieczysława Wajnberga rozpoczyna działalność

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 12:41
- Okazało się, że Wajnerg nas bardzo łączy. Chcemy dużo rzeczy zrobić i zależy nam na wielu elementach przypominania Mieczysława Wajnberga jako kompozytora. Postanowiliśmy, że musi być instytucja w Polsce i muszą być miejsca w Warszawie, które będą mówiły "tak! Wajnberg jest stąd" - mówiła w Dwójce Maria Sławek - prezes Instytutu Mieczysława Wajnberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #629. Maria Sławek: nie sądziłam, że Wajnberg stanie się dla mnie tak ważny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 15:24
- Mieczysław Wajnberg pojawił się w moim życiu wraz z taką nudnawą właściwie kwestią doktoratu, który postanowiłam zrobić po skończeniu studiów. Ponieważ już wcześniej interesowałam się w ogóle relacjami między władzą a artystą, szczególnie w ZSRR, czułam, że jest to temat, który mnie pod każdym względem interesuje - mówiła w radiowej Dwójce Maria Sławek, skrzypaczka, badaczka twórczości Wajnberga i miłośniczka analogowego brzmienia.
rozwiń zwiń