Małgorzata Mirga-Tas: głos romskiej kobiety jest ważny

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 10:00
- Nasza społeczność jest wszędzie spora, a odbiór moich prac bardzo mocny. Wielokulturowość jest bardzo istotna, podobnie jak prawo głosu mniejszości - mówiła w Dwójce Małgorzata Mirga-Tas, polsko-romska artystka i aktywistka.
8.04.2022 r. Małgorzata Mirga-Tas podczas otwarcia wystawy Trzysta diabłów zjadłeś w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem
8.04.2022 r. Małgorzata Mirga-Tas podczas otwarcia wystawy "Trzysta diabłów zjadłeś…" w Galerii Władysława Hasiora w ZakopanemFoto: PAP/Grzegorz Momot
  • Monumentalne dzieło dwunastu wielkoformatowych tkanin zatytułowane "Przeczarowując świat" nawiązuje układem, formą i motywami do słynnego "kalendarzowego" cyklu fresków z renesansowego Palazzo Schifanoia we włoskiej Ferrarze.
  • Tę pracę Małgorzaty Mirgi-Tas odwiedzający 59. Międzynarodową Wystawę Sztuki La Biennale di Venezia mogą odkrywać w Pawilonie Polskim.

Sztuka ma nas zmieniać

Artystka podkreśliła, że sztuka ma siłę zmiany i opowiada o tym, co nas boli. - Mówię o sobie, o kulturze romskiej, jak chcemy być odbierani jako społeczność. W to dzieło była zaangażowana cała moja rodzina, kilka osób pracowało ze mną. Cały czas mieszkam w Czarnej Górze, nadal rzeźbię, szycie tkanin to dla mnie w jakimś sensie forma rzeźbiarska. Nie umiałabym inaczej tego zrobić niż wielobarwnie - zaznaczyła.

Dodała, że odbiór prac był bardzo pozytywny. - Te osoby były wzruszone, ciekawe, kto jest na tych pracach i jakie historie się z tym wiążą - powiedziała. 

Burząc stereotypy

Pochodząca z Czarnej Góry koło Zakopanego polsko-romska artystka i aktywistka Małgorzata Mirga-Tas w swoich pracach podejmuje problematykę antyromskich stereotypów, budując afirmatywną ikonografię społeczności romskich. Górny pas pracy przedstawia wątki z historii romskich wędrówek po Europie. Środkowy pas odnosi się do archiwum herstorii i do historycznych ról romskich kobiet. Dolny pas tkanin natomiast prezentuje wątki z życia wsi Czarna Góra.


Posłuchaj
10:13 2022_05_05 09_32_26_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Małgorzata Mirga-Tas: mówię o sobie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Mirga-Tas (polsko-romska artystka i aktywistka)

Data emisji: 5.05.2022

Godzina emisji: 9.30

mo


Czytaj także

Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:59
22 maja otwiera się przełożone z ubiegłego roku Biennale Architektury w Wenecji, prestiżowy przegląd i konkurs projektów reprezentujących poszczególne kraje świata. W tym roku Polskę - decyzją jurorów - reprezentuje kolektyw PROLOG +1. Na temat przewodni imprezy: "Jak będziemy żyć razem?" odpowiada on projektem "Trouble in Paradise" o przyszłości życia wspólnotowego na wsi, jako samodzielnym obszarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Mirga-Tas – artystka romskiego pochodzenia będzie reprezentowała Polskę na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuk w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 15:44
Monumentalne dzieło dwunastu wielkoformatowych tkanin zatytułowane „Przeczarowując świat”, artystki pochodzenia romskiego Małgorzaty Mirgi-Tas, zostanie zaprezentowane w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia. Jedna z powstałych tkanin została zaprezentowana w tymczasowej pracowni artystki w Zakopanem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" w Lublinie. Jeden z eksponatów pomoże uchodźcom z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 11:55
Osobisty szkicownik, podróżna paletka malarska, biżuteria, torebka wieczorowa oraz fotografie – m.in. te pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej będzie można zobaczyć od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka – kobieta w podróży". Jeden z eksponatów, za decyzją prawnuczki artystki Marisy de Lempickiej, zostanie przedmiotem licytacji, z której dochód będzie przekazany na pomoc przybyłym do Lublina uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
rozwiń zwiń